Libeňský zámek

Libeňský zámek

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Zámeček, ve kterém lze uzavřít světský i církevní sňatek pod jednou střechou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Libeňský zámek se nachází v Praze Libni, kousek od protékající říčky Rokytky. Původně na jeho místě stála gotická tvrz, z níž se dochovalo sklepení, přízemní zdivo jižní části a západního křídla.

  Libeňský zámek

  Tvrz stála v osadě Libeň, která je poprvé zmiňována roku 1363, coby majetek patricijské rodiny Rotlevů ze Starého města pražského. Roku 1595 koupila tvrz Eliška Hoffmannová a nechala ji přestavět v renesanční zámek.

  Libeňský zámek

  Významným datem pro tento zámek se stal 25. červen 1608, kdy zde byla podepsána mírová smlouva, tkz. Libeňský mír Rudolfem II. a jeho bratrem Matyášem. Na základě této smlouvy Matyáš zastavil tažení svého vojska proti bratrovi Rudolfovi, když se chtěl zmocnit jeho trůnu. Na oplátku se Rudolf II. vzdal Uher v Matyášův prospěch a zajistil mu nástupnictví v Čechách.

  Libeňský zámek

  V roce 1662 odkoupilo zámek Staré město a přestavilo ho v barokním slohu. V zámku byli ubytováni i významní hosté jako Marie Terezie nebo císař Leopold II. Z té doby se dochoval znak Starého města umístěný nad vstupním portálem.

  Libeňský zámek

  Nejvýznamnější pozdně barokní přestavba proběhla v letech 1769-1770 podle projektu Jana Prachnera, kdy byla ještě přistavěna zámecká kaple s nástěnnými malbami malíře Ignáce Raaba. Po roce 1848 význam zámku upadal. Sloužil pak ještě jako špitál a později jako výchovný ústav. Ve 20. století byl v okolí vybudován park podle návrhu Františka Thomayera, což jsou současné Thomayerovy sady.

  Libeňský zámek

  V současné době je Libeňský zámek, též zvaný zdrobněle zámeček, v užívání Městské části Prahy 8. Navíc je velice oblíbeným místem pro konání svateb. Kuriozitou je, že lze tady uzavřít světský i církevní sňatek pod jednou střechou.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  ZOO Praha

  ZOO Praha

  Vysoce moderní zoologická zahrada s největším a nejnákladnějším pavilonem Indonéské džungle v dějinách českých zoologických zahrad.

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  Poutní komplex s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází v Praze na Bílé Hoře.

  Petřín

  Petřín

  Petřínský vrch patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům v Praze.

  rotunda sv.Longina

  rotunda sv.Longina

  Rotunda sv.Longina je nejmenší a zároveň druhou nejstarší rotundou v Praze.

  Petrská věž (zvonice)

  Petrská věž (zvonice)

  Pozdně gotická Petrská věž byla postavena jako samostatná chrámová zvonice při kostelu sv.Petra.