vrch Sedlo

vrch Sedlo

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Úštěk

Nadmořská výška

726 m n. m.

Popis

Vrch Sedlo doslova dominuje nad okolní krajinou svou mohutností i výškou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Sedlo se nachází v Českém středohoří nedaleko města Úštěk. Doslova dominuje nad okolní krajinou svou mohutností i výškou.

  vrch Sedlo

  Dříve se mu říkalo Jelečský vrch nebo Jelečská hora. Dva jeho vrcholy, Velké Sedlo (726m) a Malé Sedlo (534m) vytváří jednolitý hřbet z dálky připomínající jezdecké sedlo. A tak se mu nyní říká krátce Sedlo.

  vrch Sedlo

  Tento vrch je prakticky celý porostlý stromy. Nacházejí se zde ještě zbytky původních listnatých lesů a vzácná květena. Velice atraktivní jsou různé skalní útvary a seskupení soustředěné především ve vrcholových partiích, která je součástí národní přírodní rezervace Sedlo.

  vrch Sedlo

  Na Sedlo lze jít z Lovečkovic nebo z osady Horní Vysoké. Samotný výstup po úzkých strmých cestičkách je poměrně náročný z obou stran. A pozor, ani následný sestup dolu není nic jednoduchého. Docela to klouže a je dobré mít vhodnou obuv.

  vrcholy vrchu Sedlo

  Cestou nahoru nejsou zpočátku žádné výhledy do krajiny, neboť jsme neustále obklopeni lesy. S blížícím se vrcholem se naskytne několik dílčích vyhlídek z okrajů skal. Na jedné z nich je zasazený dřevěný kříž a to je znamení, že se pomalu blížíme k nejvyššímu bodu této hory.

  výhledy z vyhlídek Sedla

  Vrchol Sedla tvoří velká plošina s ohništěm uprostřed. Skoro celá je porostlá stromy.

  vrchol Sedla

  K vyhlídkovým místům se musí teprve dojít po vyšlapaných cestičkách.

  cestičky k vyhlídkám Sedla

  U nejlepší skalní vyhlídky je na stromě připevněna skleněná vitrína s vrcholovou knihou, kam návštěvníci píší svoje vzkazy. Od roku 2003 se už dvě knihy popsaly, takže je tu již třetí a v ní je napsáno, že toto místo navštívilo více jak 16000 návštěvníků.

  vrcholová kniha vrchu Sedla

  A není divu. Na vyhlídce se lze pohodlně posadit na skalní terásky a vychutnávat si úžasné výhledy do krajiny na vzdálenost mnoha desítek kilometrů.

  výhled ze Sedla

  Vidět je například velký rybník Chmelař u Úštěku, vrchy Ronov, Vlhošť, Říp.

  výhled ze Sedla

  Města Lovosice, Litoměřice, hrady Bezděz a Hazmburk a spoustu dalších zajímavých cílů.

  nádherné a daleké výhledy ze Sedla

  Za dobré viditelnosti je možné vidět i naše hlavní město Prahu. 

  Sedlo- mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Kalich

  hrad Kalich

  Skromné pozůstatky hradu husitského vojevůdce Jana Žižky se nachází v Třebušíně, nedaleko města Litoměřice.

  Peruc

  Peruc

  Historií bohatá obec známá bájnou pověstí o knížeti Oldřichovi a prosté dívce Boženě.

  České středohoří - Košťálov

  České středohoří - Košťálov

  Zřícenina hradu se nachází na vrchu Košťál (481 m n. m.) nad vesničkou Košťálov, severně od Třebenic. Košťálov patří mezi dominanty Českého středohoří. Za pěkného počasí je z Košťálova nádherný kruhový výhled po celém Českém středohoří.

  Zbytky hradu Žerotín

  Zbytky hradu Žerotín

  Necelé dva kilometry od známého Panenského Týnce na Lounsku se nachází vesnice Žerotín. Přímo v obci jsou ke spatření zbytky dřívějšího stejnojmenného hradu. Zbytky hradu jsou nemovitou kulturní památkou.

  Blešenský vrch

  Blešenský vrch

  Zalesněný čedičový vrch nad vesničkami Blešno a Dřemčice na jižním okraji Českého středohoří. Nachází se severně od obce Třebívlice a silnice spojující Most a Lovosice. Z vrcholu je půlkruhový výhled jižním směrem.