Lennonova zeď v Praze

Lennonova zeď v Praze

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Mezi nejnavštěvovanější místa na Malé Straně patří známá Lennonova zeď.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Mezi nejnavštěvovanější místa na Malé Straně patří známá Lennonova zeď. Najdeme ji na Velkopřevorském náměstí naproti francouzské ambasádě. Její vlastníkem je řád Maltézských rytířů. Vytváří vlastně společnou zeď s Maltézskou zahradou, která je na druhé straně zdi.

  Lennonova zeď na Velkopřevorském náměstí v Praze

  Již v sedmdesátých letech se na této zdi objevovaly různé texty, nejčastěji milostné básničky. Tehdy se jí říkalo „Zeď nářků“. Přelomovým dnem v historii této zdi byl 8. prosinec 1980, kdy byl zavražděn člen slavné skupiny Beatles, John Lennon.

  Lennonova zeď v Praze

  Hned několik dní na to, někdo využil malého výčnělku na zdi a vytvořil z něj jednoduchý náhrobek se slovy „Za Johna Lennona“ a připojil k němu kříž. Lidé zde začali pokládat květiny a zapalovat svíčky. Postupně se o tomto místu začalo dozvídat více lidí. Psali na zeď texty jeho písní, vzkazy, básničky, kreslili obrázky.

  Lennonova zeď v Praze

   Sjížděli se sem příznivci Johna Lennona z celé republiky, hráli na kytary, zpívali jeho písně a začali volat po svobodě. To se samozřejmě nelíbilo tehdejším představitelům komunistického režimu a snažili se těmto setkáním bránit. Přetírali neustále zeď barvou, aby z ní zmizely veškeré obrázky a texty, ale neúspěšně. Vždy se tam hned druhý den objevily nové.

  Lennonova zeď v Praze

   Odhodlání lidí bylo tehdy veliké a „soudruzi“ si s tím nevěděli rady. Setkání se pomalu měnily v politické demonstrace, nejednou rozehnány policejními psy a násilným zakročením.

  Lennonova zeď v Praze

  Po sametové revoluci s příchodem demokracie ztratilo toto místo punc zakázaného a setkání, kde se již nemusela vyjadřovat politická nespokojenost a nesvoboda již nikdy nedosáhla dřívější atmosféry. Navíc se na zdi stále více negativně podepisovali různí sprejeři a vandalové, jejichž výtvory již neměly nic společného s původní myšlenkou. Současnou podobu Lennonovy zdi lze vidět na těchto fotografiích.

  Lennonova zeď v Praze

  Přesto všechno stále zůstala zeď symbolem uctění památky Johna Lennona a boje za svobodu a je neustále navštěvována jak našimi, tak zahraničními turisty.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kobyliská střelnice

  Kobyliská střelnice

  Kobyliská střelnice je volně přístupný památník protifašistického odboje, nacházející se na severu Prahy ve čtvrti Kobylisy.

  Geologický park Přírodovědecké fakulty UK

  Geologický park Přírodovědecké fakulty UK

  Geologický park představuje ukázku 32 unikátních druhů hornin...

  Mariánský morový sloup, Hradčany

  Mariánský morový sloup, Hradčany

  Mariánský morový sloup se nachází na Hradčanském náměstí asi sto metrů od hlavní brány Pražského hradu.

  pomník Woodrow Wilson, Praha

  pomník Woodrow Wilson, Praha

  Pomník Woodrow Wilson už zase stojí v Praze ve Vrchlického sadech před budovou Hlavního (Wilsonova) nádraží.

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna se nachází v atraktivní části Prahy na Malé Straně a je součástí jednoho z nejkrásnějších pohledů z Karlova mostu směrem k Pražskému hradu.