skalní hrad Vranov Pantheon

skalní hrad Vranov Pantheon

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Železný Brod

Popis

Vranov-Pantheon patří k nejmladším skalním hradům v oblasti Českého ráje

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nedaleko Turnova, v obci Malá Skála, stojí na strmém útesu skalní hrad Vranov Pantheon. Patří k nejmladším hradům v této oblasti. Vzhledem ke své délce (včetně předhradí) téměř 400m je považován za nejdelší skalní hrad u nás.

  skalní hrad Vranov Pantheon

  Hrad postavil roku 1425 Heník z Valdštejna na velice strmém a úzkém pískovcovém masivu. Podle zářezů a drážek ve skalách je zřejmé, že stavebním materiálem bylo především dřevo. Hrad však neměl dlouhého trvání. Po vystřídání několika majitelů a postavení o dost pohodlnějšího zámku v údolí pod hradem, začal zájem o tento hrad upadat a postupně zpustl.

  skalní hrad Vranov Pantheon

  V roce 1802 odkoupil podnikatel František Zachariáš Römisch celé maloskalské panství i s hradem. Ovlivněn novou vlnou romantismu přestavěl zdejší zámek a ze zříceniny hradu Vranova se rozhodl udělat památník slavných lidí – Pantheon.

  skalní hrad Vranov Pantheon

  V prostorách hradu a jeho blízkém okolí, nechal vybudovat pomníky, náhrobky, mohyly oslavující spisovatele, básníky, české panovníky, vojevůdce a legendární hrdiny. V duchu romantické gotiky vestavěl do pískovcového masivu letohrádek v podobě kaple s břidlicovou věžičkou.

  , náhrobky, mohyly oslavující spisovatele, básníky, české panovníky, vojevůdce a legendární hrdiny.     , náhrobky, mohyly oslavující spisovatele, básníky, české panovníky, vojevůdce a legendární hrdiny.

  V areálu letohrádku lze absolvovat prohlídkový okruh, který prochází téměř všemi zákoutími hradu. Úzké kamenné schodiště zavede návštěvníky do nejvyššího bodu pískovcového skály, na skalní věž U Kříže, odkud jsou úžasné výhledy do okolní krajiny. V přízemí budovy letohrádku je kavárna s občerstvením, kde lze posedět nebo se jít podívat na zajímavou výstavu do hradní galerie v prvním patře letohrádku.

  skalní hrad Vranov Pantheon

  Pod skalní stěnou se nachází hradní studna, která ve středověku představovala jediný spolehlivý zdroj vody pro obyvatele hradu. Protože byla postavena mimo brány pevnosti, byla chráněná dřevěným opevněním. Voda byla čerpána ručně za pomoci rumpálu a věder. Byla hodně hluboká a dosahovala téměř až na úroveň řeky Jizery.

  studna u skalního hradu Vranov Pantheon

  Od studny vede cesta k vyhlídce s nádhernými výhledy do údolí na Malou Skálu a protékající řeku Jizeru.

  výhled na Malou Skálu

  Od Vranova lze pokračovat po červené značce k dalšímu velice atraktivnímu skalnímu hradu Frýdštejn.

  a ještě mapa místa

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  zámek a hrad Staré Hrady

  zámek a hrad Staré Hrady

  Tento výlet je především vhodný pro rodiny s dětmi.Hradní komnaty jsou plné draků různých povolání. Kromě nich lze obdivovat i barokní kuchyni, loveckou chodbu a mnoho dalších zajímavých exponátů z doby habsburské monarchie.

  Rovenské zvony

  Rovenské zvony

  Letitá dřevěná zvonice v sobě ukrývá tři obrácené "rebelské" zvony.

  Valečovské skalní světničky

  Valečovské skalní světničky

  Unikátní skalní osada se spoustou světniček, ve kterých žili lidé ještě na konci 19.století.

  Věžické údolí s rybníkem Věžák

  Věžické údolí s rybníkem Věžák

  Věžické údolí s rybníkem Věžák patří k nejmalebnějším místům turisticky oblíbené oblasti Českého ráje.

  Kozákov

  Kozákov

  Kdyby praotec Čech nebyl línej a došel až na Kozákov ... ten by koukal, ten by viděl.