Most zamilovaných v Praze

Most zamilovaných v Praze

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Rituál mostů zamilovaných se spoustou visacích zámečků dorazil i na pražskou Kampu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Můstek u Velkopřevorského mlýna na Kampě je nejstarším, který vede přes protékající říčku Čertovku. Není nijak velký. Jeho délka je 20,5m a šířka 4,3m. Přes kovové mříže je z něj zajímavý výhled na otáčející se mlýnské kolo a vodníka, jež to tam hlídá.

  mlýnské kolo s vodníkem u mostu zamilovaných

  Výhledy se však pomalu začínají zmenšovat, neboť na kovových mřížích neustále přibývá visacích zámků. Ale ne ledajakých.

  mříže se "zamilovanými zámečky"

  Zámky pomalované jmény, různých barev, tvarů, velikostí, přidělávají na mříže zamilované páry a klíčky pak odhazují do vody.

  zámečky mají svá jména a po uzamknutí klíčky letí do vody

  Tento zvyk, rituál prý původně pochází z Číny, kde byla u Velké Čínské zdi připevněna lana. Na ně novomanželé zavěšovali zámečky a odhozením klíčků přes zeď jim mělo zajistit věčnou lásku a štěstí. V Evropě se tento zvyk spíše ujal díky knize „Chci tě“ od itala Federica Moccii. V knize popisuje zamilovaný pár, který svou lásku stvrdí právě připevněním zámku na římský starobylý most Milvio a hozením klíčků do řeky Tibery. Autor zvolil tento most Milvio záměrně, neboť na něm zahynul mučednickou smrtí patron všech zamilovaných sv. Valentýn.

   na mostě zamilovaných

   Romantický příběh se stal mezi mladými Italy doslova bestsellerem. Zámečky zamilovaných se začaly objevovat na mostech po celé Itálii. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků a dokonce i zfilmována.

  visací zámečky zamilovaných

  Prodavačům zámků okamžitě stouply tržby a nápor visacích zámků zažily mosty po celé Evropě. Došlo to až tak daleko, že někde zámky narušily až statiku u mostů. Proto například v Moskvě na Treťjakovském mostu nechali zhotovit speciální železné stromy, na které nyní mladí zámečky bezpečně zavěšují.

  tak který je nejhezčí?

  K nám tento rituál dorazil celkem nedávno, když se v roce 2008 začaly poprvé objevovat zámečky zamilovaných na pražské Kampě u Velkopřevorského mlýna. Pokud jste tu ještě nebyli, stále jsou tu volná místečka pro nové exempláře. A navíc zjistíte (časem), jestli to opravdu funguje.

  most zamilovaných v Praze na Kampě

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Loreta

  Loreta

  Poutní místo s jednou z nejstarších a nejcennějších zvonkoher v Evropě.

  kostel sv.Voršily

  kostel sv.Voršily

  Kostel sv.Voršily je součástí klášterního komplexu nacházejícího se na Národní třídě v sousedství Nové scény Národního divadla.

  kaple sv. Máří Magdalény

  kaple sv. Máří Magdalény

  Kaple svaté Maří Magdaleny stojí v Praze celkem nenápadně na nábřeží Edvarda Beneše při levém břehu řeky Vltavy.

  morový sloup Nejsvětější Trojice, Praha

  morový sloup Nejsvětější Trojice, Praha

  Morový sloup Nejsvětější Trojice navrhl významný barokní architekt Giovanni Battista Alliprandi.

  Národní divadlo

  Národní divadlo

  Národní divadlo patří mezi nejznámější a z historického hlediska i jednu z nejvýznamnějších staveb v České republice.