Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Nadmořská výška

322 m n. m.

Popis

Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem. Pro milovníky památek a architektury nabízí prohlídku novorenesanční hrobky rodiny Daubků. Autorem pohřební kaple je významný architekt konce 19. století Antonín Wiehl - autor Slavína

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrobka rodu Daubků v Litni.

  Za Wiiehlovou novorenesanční architekturou do Litně.

  V Hořovické pahorkatině 8 km jihovýchodně od Berouna a 5 km jihozápadně od Karlštejna najdete malebný Městys Liteň (http://obecliten.cz) . Jeho památky a okolí mohou být námětem pro jednodenní výlet nebo delší pobyt naplněný výlety do okolí. Podrobněji jsme prezentovali na http://www.fototuristika.cz/tips/detail-album/2594.

  Mezi pozoruhodnosti Litně (1073 obyvatel) patří místa připomínající pobyt básníka, spisovatele a cestovatele Svatopluka Čecha (1846-1908), který zde prožil část dětství v době, kdy zde jeho otec byl správcem panství . Do Litně se vrátil ve své sbírce „Ve stínu Lípy“ (1879). V parčíku u kostela, kde si „Ve stínu lípy“ vypráví sousedé své příběhy a vzpomínky Vás uvítá Čechův pomník. Naproti kostelu v bývalé faře je umístěno Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily  Novotné.

  Čechův pobyt připomíná i pomístní název domu správce s pamětní deskou  v hospodářském areálu navazujícím na zámek („Čechovna“).

  Liteňské panství patřilo novorytířskému rodu Daubků (česká podoba původního německého názvu Doubek). Dědičný šlechtický titul získal Josef Šebestián Daubek roku 1866 za své hospodářské, kulturní a vzdělávací aktivity. Na panství rozvíjel zejména moderní formy pivovarnictví a lihovarnictví.

    

  Připomínku rodiny Daubků najdeme nad západním vchodem do Liteňského kostela: zde vidíme jejich erb a jejich heslo „Suscipere finire“ (Omezit závazky). Znak připomíná nejen panství rodu v Litni, ale jejich financování rozsáhlých oprav kostela na konci 19. století.  

   

  V roce 1888 postavil za Litní novorenesanční hrobku jeden z nejvýznamnějších architektů tehdejší doby Antonín Wiehl (1846 – 1910) – významný představitel historismu a žák architekta Národního divadla Josefa Zítka.. Architektura hrobky nese typické prvky novorenesance. Z jeho dalších významných realizací architekta Wiehla  připomeňme například novorenesanční rekonstrukci Novoměstské radnice, Slavín na Vyšehradě.   

   

  Prakticky souběžně s návrhem a realizací hrobky Daubků v Litni pracoval Wiehl na monumentální hrobce významných českých osobností na pražském Vyšehradě. Tato hrobka  se symbolickým názvem Slavín byla postavena  v letech 1889 – 1893.

   

   

  Architektovo dílo dodnes připomání jebo vlastní Wiehlův (1895 – 96)  dům na rohu  Václavského náměstí a Vodičkovy ulice.

   

  Hrobku najdeme uprostřed zeleně u křižovatky silnic na Všeradice a na Svinaře a Zadní Třebaň.

  Orientačním bodem bude jedno ze zastavení nově budované Naučné stezky Liteň a boží muka na této křižovatce. Liteň kromě hrobky nabízí návštěvníkům i další pozoruhodnosti, na které poukazuje právě nově vytvářená Naučná stezka - hrobka je jedním z jejích zastavení. Městys  leží v Chráněné krajinné oblasti Český kras a jeho okolí je plné botanických, geologických a historických zajímavostí. Namátkou uveďme jen Karlštejn, Svatý Jan pod Skalou, Koněpruské jeskyně, lomy Malá a Velká Amerika, Solvayovy lomy, vrch Mramor. 

   

  Liteň může turistům a zejména cykloturistům jako základnu pro výlety do okolí  nabídnout ubytování a zázemí v Areálu Pode Zděmi na okraji Městyse ve směru Karlštejn.

  V internátu bývalého středního odborného učiliště je k dispozici za příznivou cenu 40  2 – 5 lůžkových pokojů se společným příslušenstvím. Cykloturistům je nabízena možnost uložení kol v uzavřených prostorách.  V objektu zajišťuje stravování jídelna a je zde i možnost lékařského ošetření a drobných oprav na kolech a vozidlech. Předností je azyl uzavřeného areálu o ploše 10.000 m2 je možnost grilování, posezení u táboráku, možnost sportování a relaxace v klidném prostředí plném zeleně: z hlavní brány je výhled do pole, z jedné strany sousedí s areálem mateřské školy a z druhé strany se zámeckou zahradou. Objekt nabízí i učebny, dílny, kanceláře pro vzdělávání, školení a kurzy. Areál je spravován společností Atelier Svatopluk, o.p.s. jako centrum obecně prospěšných služeb (http://atelier-svatopluk.cz). Jeden ze svých obecně prospěšných cílů – popularizovat osobnost Svatopluka Čecha bere vážně. Zájemci se o tom mohou přesvědčit např. na http://atelier-svatopluk.zonerama.com ).

  Na provozu a marketingu areálu se podílejí osoby s disabiltou, pro které jsou vytvářena chráněná pracovní místa (např. údržbář, fotograf). Návštěvníci tak svou návštěvou podporují kvalifikovanou práci osob se zdravotním postižením. O tom se mohou přesvědčit např. na http://jan-manak.zonerama.com nebo http://vivat-professor-pfeiffer.zonerama.com ).

    

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hlavenec

  Hlavenec

  Obec s výjimečným barokním pomníkem císaře Karla IV.

  Bubovické vodopády

  Bubovické vodopády

  Neobyčejná scenérii Bubovických vodopádů se nachází v malebné krajině Českého krasu.

  Větrný mlýn, Příčovy

  Větrný mlýn, Příčovy

  Nejstarší pozůstatek větrného mlýnu u nás a svou velikostí patřící k největším v Evropě

  Výlet parníkem ze Slap do Prahy

  Výlet parníkem ze Slap do Prahy

  Výlet parníkem ze Slap do Prahy

  Naučná stezka Klecany

  Naučná stezka Klecany

  Naučná stezka mapuje při 26 zastaveních nejzajímavější části města Klecany a jeho blízkého okolí.