hrad Kalich

hrad Kalich

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

535 m n. m.

Popis

Skromné pozůstatky hradu husitského vojevůdce Jana Žižky se nachází v Třebušíně, nedaleko města Litoměřice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Stopy slavného husitského vojevůdce Jana Žižky nás zavádí do obce Třebušín, ležící asi 9km od Litoměřic. Na vysokém skalnatém ostrohu se nachází pozůstatky hradu Kalich, který zde nechal Jan Žižka postavit poté, co bylo rozbořeno jeho sídlo v Trocnově.

  Třebušín a Kalich

  Nejdříve ale musel dobýt dřevěnou tvrz obývanou německými rytíři. Pak na jejím místě vystavěl v roce 1421 menší kamenný hrad, který sloužil i jako jeho osobní sídlo a pojmenoval ho podle symbolu husitství Kalich. Ze severu a jihu byl chráněn strmými skalisky, na zbylých stranách nechal výborný stratég Žižka vybudovat dokonalé opevnění, které dnes činí z Kalichu památku evropského významu. 

  na vrcholu Kalichu

   Stavba hradu nebyla jednoduchá, neboť husité museli během ní čelit nepřátelským útokům Zikmunda z Vartemberka, který si postavil také malý hrad hned naproti na vrchu Panna.

  v dáli vrch Panna

  I po prohrané bitvě u Lipan, husité na hradě zůstali, což bylo trnem v oku císaři Zikmundovi. Vyslal na ně vojsko, aby hrad rozbořilo, ale neúspěšně. Později hrad změnil několikrát majitele a zřejmě vinou požáru koncem 15.století zanikl. Dodnes se dochoval pouze zbytek brány a strážní věže, zdi budov a sklep s valenou klenbou.

  pozůstatky Žižkovýho hradu Kalich

  Na zříceninu hradu Kalich vedou z náměstí v Třebušíně dvě trasy. Nejlépe je jít po okruhu, vyjít jednou a vrátit se druhou stranou. Jdeme tedy po zelené a obdivujeme nádherné roubené chaloupky.

  roubené chaloupky v Třebušíně pod Kalichem

  Téměř na konci Třebušína nás cesta zavádí do lesa a začíná pozvolné stoupání k vrcholu skalnatého vrchu. Cesta je místy dosti kamenitá, takže pro kočárek nebo kolo není moc vhodná. Přicházíme k rozcestníku, kde se setkávají obě cesty vedoucí z náměstí Třebušína. Odtud zbývá k vrcholu už jen 500m.

  500m od hradu Kalich

  Nejdříve narazíme na informační tabuli s popisem historie hradu Kalich a s náčrtkem, jak to tu dříve asi vypadalo.

  popis historie hradu Kalich

  Pár desítek metrů za ní, již vidíme první pozůstatky hradu Kalich. Bohužel to jsou zároveň i ty největší.

  největší pozůstatky hradu Kalich

  Skalnatý vrchol je hodně plochý. Krásné výhledy jsou odtud hlavně na sever a západ Českého středohoří. Je vidět i nedaleký vrch Panna, odkud pořádal výpady Zikmund z Vartemberka. Škoda, že výhledům na další strany brání stromy vyrostlé na vrcholku Kalichu.

  výhled z Kalichu na Pannu a okolí

  V současnosti je Kalich kulturní památkou. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Milešovka

  Milešovka

  Největším skvostem Českého středohoří je jeho nejvyšší hora Milešovka, přesahující okolní krajinu o více než 350 m.

  Zlatník

  Zlatník

  Vrch Zlatník (522 m n.m.), nacházející se při silnici spojující města Most a Bílina, patří spolu s dalšími, jimiž jsou Ressl, Hněvín, Špičák, Kaňkov, Želenický vrch a Bořeň, mezi vrchy nejzápadnější části Českého středohoří.

  Přehrada Fláje

  Přehrada Fláje

  K přehradě Fláje, jež se nalézá v Krušných horách (739 m n.m.)lze dojet autem autobusem na kole. Jedná se o vodní dílo, které stojí za návštěvu

  rozhledna Na Hořidlech

  rozhledna Na Hořidlech

  Rozhledna Na Hořidlech se nachází na vrchu Hořidla asi 10km od Litoměřic.

  Bývalý klášter a zámek v Panenském Týnci

  Bývalý klášter a zámek v Panenském Týnci

  Městys Panenský Týnec se nalézá mezi městy Louny a Slaný. Proslavený je nedostavěným gotickým chrámem Panny Marie. Není to však jediná zajímavost, je zde ještě bývalý klášter a později zámek.