údolí Skalského potoka

údolí Skalského potoka

Kategorie

Ostatní

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Mšeno

Popis

Procházka romantickým údolím se dvěma bývalými mlýny, skalními byty a jedním hradištěm.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Údolí Skalského potoka se nachází ve východní části Kokořínska, kousek od obce Nosálov. V této vesnici, známé jako památková rezervace lidové architektury, zaparkujeme na návsi. Hned nás uchvátí kouzelné prostředí roubených stavení.

  vesnice Nosálov

  Po jejich prohlídce se vydáme po žluté značce starou mlýnskou cestou vedoucí roklí Čihadly. V dolní části rokle je cesta vysekaná ve skále, na které jsou ještě vidět patrné rýhy od železných obručí kol.

  stará mlýnská cesta do údolí Skalského potoka

  Po chvilce se před námi otevře volný prostor s pískovcovými skalami po stranách. V roce 1873 stála v těchto místech osada o 6 domech. Zůstalo po ní asi 15 vytesaných skalních místností, z nichž některé sloužily jako obydlí, jiné jako chlévy či sklady.

  skalní byty na u Suchého mlýna

   Jeden skalní byt je opatřen mřížemi a má dokonce ještě zamčené dveře. Nad dalším visí cedulka - The Gold Town, založeno 1984, což svědčí o tom, že v této době to asi bylo místo zaslíbené trampům.

  skalní byty na u Suchého mlýna

  O pár metrů dále stojí Suchý mlýn. Nikdy však neplnil funkci mlýnu. Navenek fungoval, na kolo voda tekla, mlýn klapal, ale uvnitř chyběl mlýnský stroj.

  Suchý mlýn

  K mlýnu se váže pověst o mlynáři a jeho pomocnících, kterými byli loupežníci. Mlynář, jako jejich šéf, se zamiloval do krásné rychtářovy dcery z nedalekých Bezdědic. Proto ji unesli do mlýna a nutili, aby se stala mlynářovou ženou. Ona jim však utekla a pro loupežníky i s mlynářem si přišli muži z její vsi a potrestali je. Mlýn zůstal opuštěný a náhon po čase zasypala sesutá část stráně. A protože voda už více do náhonu netekla, říkalo se tomu místu Suchý mlýn.

  vchod do Suchého mlýna

  Asi 500 metrů po zelené značce je vpravo u cesty vytesaná stará studna. Vedou do ní kamenné schody, ale ty jsou momentálně celé pod vodou. Pro vodu si sem dříve chodili lidé z Vísky, jež neměla vlastní pramen.

  vpravo u cesty je vytesaná stará studna s kamennými schody

  Pokračujeme údolím a cestou objevujeme za stromy ukrytý skalní převis. Je uzpůsobený k odpočinku a příležitostnému přespání jak ukazují vystlané lože jemnými větvemi ze zdejších smrků.

  za stromy ukrytý skalní převis vhodný i k přespání

  To už se blížíme k dalšímu mlýnu. Tento se jmenuje Spálený. Nachází se při cestě v místě, kde Vísecká rokle ústí do údolí. Jsou tu rozpoznatelné pozůstatky bývalého náhonu vytesaného do skály, kterým se hnala voda na mlýn. Ale i další tesané tvary na skalách dokládají, že tu mlýn opravdu stál. Měl patřit kdysi rodu Vítků, nakonec v něm přebývali lupiči, a tak byl na úřední rozkaz mlýn zničen.

  Spálený mlýn

  Jen kousek odtud je lávka přes potok, kudy si „odskočíme“ na druhou stranu údolí, kde dříve stála trampská osada a ve strži Petrovina se nachází stejnojmenná jeskyně.

  další menší skalní převis u strže Petrovina

  Dále po cestě mineme jediné stavení Skalského údolí.

  jediné stavení ve Skalském údolí

   Ještě než dojdeme k silnici vedoucí do Březovice, lze navštívit náznaky bývalého Sellnerova hradiště, takto pojmenované Eduardem Štorchem po Karlu Sellnerovi, který hradiště objevil.

  u Sellnerova hradiště

  Hradiště může být z doby raného až vrcholového středověku. Jsou zde patrné dva valy a příkop. Hradiště je dlouhé 265 metrů a v nejširším místě měří asi 75 metrů.

  naše trasa z Nosálova po žluté a pak zelené TZ

  Zpět do Nosálova se vracíme po stejné cestě jakou jsme přišli.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  skalní hrad Nedamy

  skalní hrad Nedamy

  Nedochovalý skalní hrad s jeskyněmi uvnitř skalního pískovcového masivu.

  Zřícenina hradu u Hvězdy, Blíževedly

  Zřícenina hradu u Hvězdy, Blíževedly

  Velice skromné pozůstatky hradu neznámého jména se nachází u osady Hvězda nedaleko obce Blíževedly.

  Dolanský mlýn

  Dolanský mlýn

  Dnes již pozůstatky bývalého mlýna, který stával u Dolanského rybníku, se nachází nedaleko obce Holany na Českolipsku.

  Pustý zámek-Zakšín

  Pustý zámek-Zakšín

  Na hřebenech Rače v krásné kokořínské krajině se nachází zbytky strážního hrádku Pustý zámek.

  Harfenice, Had a kaple sv.Máří Magdalény

  Harfenice, Had a kaple sv.Máří Magdalény

  Zajímavá skalní díla z pískovcových bloků sochaře Václava Levého.