Lanová dráha Diana

Lanová dráha Diana

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

556 m n. m.

Popis

Lanová dráha z roku 1912 spojuje lázeňskou kolonádu s rozhlednou Dianou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Karlovy Vary byly na počátku 20. století nejvyhledávanějším lázeňským městem v Evropě. Jezdili se tam léčit lidé z mnoha zemí. Své lázeňské pobyty si pacienti zpestřovali procházkami po okolních stezkách zalesněných kopců vypínajících se nad lázeňskou oblastí. Chyběla ale přímá dostupnost z údolí od protékající řeky Teplé, kde byla soustředěna většina lázeňských budov a hotelů. To vedlo k rozhodnutí o výstavbě lanové dráhy na jednom z kopců. Tím kopcem se stala Výšina přátelství (556m) nacházející se v těsné blízkosti Grandhotelu Pupp.

  rozhledna Diana na Výšině přátelství

  V roce 1911 vypracoval projekt lanové dráhy švýcarský inženýr H.H.Peter. Stavbu poté realizovala vídeňská stavební společnost Leo Arnoldi za spolupráce místních českých firem. A tak 5 srpna 1912 došlo k slavnostnímu zahájení provozu lanovky. V tuto dobu však na vrcholu kopce nestála ještě rozhledna Diana, ta byla postavena až o 2 roky později, v roce 1914.

  lanovka Diana

  Do dnešní doby prošla lanová dráha několika rekonstrukcemi, inovacemi i výměnou vozů. Její šikmá délka je 453m s výškovým rozdílem 167m. Tuto dráhu se třemi stanicemi ujede lanovka asi za 6 a půl minuty. Dráha lanovky je jednokolejná. Pouze uprostřed trati je výhybna s Abtovými výhybkami. Právě v tomto místě je situovaná prostřední stanice Jelení skok, kde se oba vozy míjí a zastavují zde současně.

  lanová dráha Diana - prostřední stanice Jelení skok

  Spodní stanice se nazývá Stará louka a ukrývá se v těsné blízkosti nejznámějšího karlovarského hotelu Pupp v úzké a nenápadné Mariánské uličce.

  lanová dráha Diana - spodní stanice Stará louka

  Horní stanice Diana nese stejný název jako zdejší rozhledna, od které je vzdálena jen několik desítek metrů.

  lanová dráha Diana - výstupní stanice

  A když už někdo vyjede až k rozhledně, nesmí opomenout navštívit její vyhlídkový ochoz (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/134), z kterého jsou nádherné výhledy na Krušné hory s Klínovcem, na Doupovské hory a Slavkovský les.

  výhled z rozhledny Diany

  Na Výšině přátelství v areálu rozhledny se nachází ještě restaurace s venkovní zahrádkou, dětské hřiště, mini ZOO a tak je lanová dráha Diana ideální volbou pro rodinný výlet.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  NPP Upolínová louka pod Křížky

  NPP Upolínová louka pod Křížky

  Upolínová louka je typickým komplexem podmáčených a rašelinových luk s chráněnými druhy rostlin a živočichů.

  Přírodní rezervace Smraďoch

  Přírodní rezervace Smraďoch

  Přírodní rezervace s unikátními bublajícími rašelinovými jezírky a s lehkým zápachem sirovodíku.

  Mariánské Lázně – kolonáda Rudolfova a Karolínina pramene

  Mariánské Lázně – kolonáda Rudolfova a Karolínina pramene

  Kolonáda Rudolfova a Karolínina pramene se nachází na konci lázeňské promenády ve směru od Hlavní kolonády a Zpívající fontány směrem ke Casinu a lázeňskému hotelu Nové lázně.

  Cheb - vyhlídka z jižní věže kostela sv. Mikuláše a Alžběty

  Cheb - vyhlídka z jižní věže kostela sv. Mikuláše a Alžběty

  Katolický farní kostel svatého Mikuláše a sv. Alžběty je nejstarší existující kostel v Chebu. Nachází se na Kostelním náměstí, poblíž severovýchodního rohu náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho jižní věž je zpřístupněna jako vyhlídková.

  Karlovy Vary – Jelení skok

  Karlovy Vary – Jelení skok

  Jelení skok je jednak název jednoho z vršků, který je obklopený lázeňským územím města a pak také skalka, na níž je umístěna bronzová socha kamzíka. Socha kamzíka je jedním ze symbolů Karlových Varů.