hrad Košťálov

hrad Košťálov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Lovosice

Nadmořská výška

481 m n. m.

Popis

Zřícenina Košťálov stojí na vysokém skalnatém ostrohu nad městečkem Třebenice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Košťálov byl postaven na vysokém skalním ostrohu, zřejmě někdy ve 14.století. Nezná se přesné datum, ale první písemná zmínka o existenci tohoto hradu pochází z roku 1372. Jeho majitelem měl být rod Kaplířů ze Sulevic. Ví se také, že byl kolem roku 1422 obléhán husity. Od 17.století se již uvádí jako pustý.

  hrad Košťálov

  Na Košťálov vedou cesty z několika stran, od Sutomi, Borče nebo Třebenic. My jsme se rozhodli jít z Třebenic. Zaparkujeme hned za náměstím u autobusové zastávky a vydáváme se po zelené turistické značce. U vlakového nádraží podcházíme silnici vedoucí z Lovosic do Loun a v dáli již vidíme na vysoké skále jasné obrysy hradu Košťálov.

  v dáli hrad Košťálov

  Nejdříve se propleteme cestičkami kolem zahrádek a pak již vstoupíme do lesa. Dojdeme k rozcestí pod hradem, kde u jednoho stromu objevujeme pietní místo zemřelého houbaře.

  pietní místo zemřelého houbaře

   Kolem informační tabule popisující přírodní památku Košťálov jdeme lesní pěšinkou mírně do kopečka. Cestou se zastavíme u místa s výhledem do krajiny a po pár desítkách metrů stojíme před hradem Košťálov.

  cestou na hrad Košťálov   hrad Košťálov

  Vcházíme dovnitř zříceniny a zjišťujeme, že se z něho příliš nedochovalo. Obklopují nás pouze zbytky obvodových zdí s otvory oken a dveří. Místo, kde stojíme, by mělo být pozůstatkem prvního patra z celkových tří, které kdysi hrad měl. Přízemí by se mělo nacházet přímo pod našima nohama. Bohužel je zasypáno.

  uvnitř zříceniny

   Z hradeb jsou úžasné výhledy na okolní hrady a vrchy Českého středohoří, na Poohří a Polabí.

  výhledy z hradu Košťálov

  Třešničkou na dortu je místečko nacházející se hned za obvodovými zdmi zříceniny. Vede k němu úzká nenápadná cestička podél hradební zdi, kterou se dostaneme na skálu za hradem.

  cestička za hradby zříceniny Košťálova

  Tady buďte opatrní, ať nesklouznete a nespadnete dolu. Ale stojí za to sem zajít. Jsou zde fantastické skalnaté terásky, na kterých lze posedět a pozorovat z výšky nádhernou okolní krajinu s městečkem Třebenice, ležícím bezprostředně pod Košťálovem.

  výhledy z terásek za hradem

  Košťálov není v těchto končinách osamocený a tak milovníci hradů mohou navštívit další nedaleké zříceniny jako je Skalka,Oltářík nebo Hazmburk.

  jak se dostat na hrad

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Trojhora

  vrcholová kniha Trojhora

  Trojhora s nádhernými výhledy do krajiny je zřejmě jediným štítem na území Česka.

  Kalvárie Ostré

  Kalvárie Ostré

  Kalvárie Ostré je poutní místo charakteristické již z dálky siluetou dvou věžiček.

  Zbytky hradu Žerotín

  Zbytky hradu Žerotín

  Necelé dva kilometry od známého Panenského Týnce na Lounsku se nachází vesnice Žerotín. Přímo v obci jsou ke spatření zbytky dřívějšího stejnojmenného hradu. Zbytky hradu jsou nemovitou kulturní památkou.

  Raná

  Raná

  Mohutný masiv se třemi vrcholy je tradičním rájem pro všechny milovníky paraglidingu.

  Vrch Radobýl

  Vrch Radobýl

  Vrchol Radobýl se nachází nedaleko Litoměřic a je to bývalý kamenolom.