hora Loučná

hora Loučná

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

956 m n. m.

Popis

Loučná je se svými 956m nadmořské výšky nejvyšší horou východního Krušnohoří

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hora Loučná se nachází v Krušných horách nedaleko obce Meziboří. Lze k ní přijít právě od Meziboří nebo z druhé strany od Dlouhé Louky. Parkujeme tedy na parkovišti v Dlouhé Louce a kolem restaurace a chatek se vydáváme po dlouhé rovince, v zimě lyžařské běžecké trase.

  cestou od Dlouhé Louky

   Již v dáli vidíme nepříliš vzdálený vrchol Loučné, a tak se zde orientujeme celkem snadno. Napojíme se na modrou značku, která nás zavede až před vchodovou bránu do Flájské obory.

  v dáli je již vidět vrchol Loučné

  Tam je vstup zakázán a my pokračujeme podél jejího plotu, až dojdeme k rozcestí. A zde je zřejmé, že pokud chceme vystoupat na vrchol Loučné, čeká nás strmé stoupání.

  cestou k vrcholu Loučné

  Není však příliš dlouhé a za chvilku jsme u cíle.  

  vrchol Loučné

  Loučná je se svými 956m nadmořské výšky nejvyšší horou východního Krušnohoří. Do výše se strmě zdvihají pouze její jižní svahy od mostecké pánve. Ze zbylých stran pak hora nějak extrémně nevyčnívá nad okolní krajinu. Její vrchol je rozlehlejší a nacházejí se na něm dvě skupiny skalisek. Ty na severní straně jsou však nepřístupné, neboť leží v uzavřené Flájské oboře. V ní jsou navíc umístěny triangulační body, retranslační stožár a pozorovací věž, kterou využívali vojáci v polovině minulého století.

  Flájská obora - triangulační body, retranslační stožár a pozorovací věž

  Druhá skupina skalisek je hned vedle cesty. Před ním stojí přístřešek s lavičkami a hned za ním nepříliš vysoké skalisko s kovovým křížem na jeho vrcholu.

  přístřešek na vrcholu Loučné

  Vrchol skaliska není úplně snadno přístupný, ale dá se tam celkem dobře vylézt. A kdo tak učiní, nalezne u kříže kovovou oválnou schránku s vrcholovou knihou, do které můžete napsat nějaký vzkaz. Čteme zde jen samé pozitivní ohlasy na toto místo a připojujeme se k nim.

  kovový kříž s vrcholovou knihou

  Opravdu je to tu nádherné. Výhledy na okolní krajinu jsou překrásné, ale zároveň i smutné. V dáli je vidět Milešovka (837m) a Kletečná (706m), skvosty Českého středohoří, také Mostecko a Teplicko a s nimi bohužel zdevastovaná krajina průmyslového severu. Dále vidíme hřebeny zalesněných Krušných hor, ovšem zase s vyčnívajícími větrnými elektrárnami, které kazí pěkné panorama hor.

  výhledy z vrcholu Loučné

  Přesto si odtud odnášíme jen samé pozitivní dojmy.

  jak se dostat na Loučnou

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Sedačková lanovka z Bohosudova na Komáří vížku

  Sedačková lanovka z Bohosudova na Komáří vížku

  Dvousedačková lanovka vede z Bohosudova (městské části Krupky) na Komáří hůrku na hřebenu Krušných hor. Jde o nejstarší provozovanou visutou lanovou dráhu a zároveň o nejdelší osobní lanovku v Česku.

  Krušné hory – památník kostela v Jelení

  Krušné hory – památník kostela v Jelení

  Bývalá obec Jelení se rozkládala na vrcholové plošině Krušných hor poblíž hranic s Německem v Karlovarském kraji. Na místě zbořeného kostela stojí památník.

  Teplice – Nové lázně a jejich okolí

  Teplice – Nové lázně a jejich okolí

  Nové lázně v Teplicích stojí poblíž Šanovského parku v ulici příznačného názvu U Nových lázní. Jednosměrná ulice se otáčí zpět kolem parku, který obě části ulice svírají. Ulice se tak kolem parku vrací ke kruhovém objezdu, kde začíná.

  Chomutov – Městská památková zóna

  Chomutov – Městská památková zóna

  Chomutov je okresní město v Ústeckém kraji. Leží na úpatí Krušných hor. Ve městě žije necelých 50 tisíc obyvatel. Ve městě se nachází celá řada zajímavých míst. Jedním z nich je přímo městské centrum.

  Zřícenina zámku Mořičov

  Zřícenina zámku Mořičov

  Zhruba půldruhého kilometru od podkrušnohorského města Ostrova v Karlovarském kraji stojí při široké cestě v lesním porostu zřícenina původně loveckého zámku Mořičov..