hora Loučná

hora Loučná

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

956 m n. m.

Popis

Loučná je se svými 956m nadmořské výšky nejvyšší horou východního Krušnohoří

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hora Loučná se nachází v Krušných horách nedaleko obce Meziboří. Lze k ní přijít právě od Meziboří nebo z druhé strany od Dlouhé Louky. Parkujeme tedy na parkovišti v Dlouhé Louce a kolem restaurace a chatek se vydáváme po dlouhé rovince, v zimě lyžařské běžecké trase.

  cestou od Dlouhé Louky

   Již v dáli vidíme nepříliš vzdálený vrchol Loučné, a tak se zde orientujeme celkem snadno. Napojíme se na modrou značku, která nás zavede až před vchodovou bránu do Flájské obory.

  v dáli je již vidět vrchol Loučné

  Tam je vstup zakázán a my pokračujeme podél jejího plotu, až dojdeme k rozcestí. A zde je zřejmé, že pokud chceme vystoupat na vrchol Loučné, čeká nás strmé stoupání.

  cestou k vrcholu Loučné

  Není však příliš dlouhé a za chvilku jsme u cíle.  

  vrchol Loučné

  Loučná je se svými 956m nadmořské výšky nejvyšší horou východního Krušnohoří. Do výše se strmě zdvihají pouze její jižní svahy od mostecké pánve. Ze zbylých stran pak hora nějak extrémně nevyčnívá nad okolní krajinu. Její vrchol je rozlehlejší a nacházejí se na něm dvě skupiny skalisek. Ty na severní straně jsou však nepřístupné, neboť leží v uzavřené Flájské oboře. V ní jsou navíc umístěny triangulační body, retranslační stožár a pozorovací věž, kterou využívali vojáci v polovině minulého století.

  Flájská obora - triangulační body, retranslační stožár a pozorovací věž

  Druhá skupina skalisek je hned vedle cesty. Před ním stojí přístřešek s lavičkami a hned za ním nepříliš vysoké skalisko s kovovým křížem na jeho vrcholu.

  přístřešek na vrcholu Loučné

  Vrchol skaliska není úplně snadno přístupný, ale dá se tam celkem dobře vylézt. A kdo tak učiní, nalezne u kříže kovovou oválnou schránku s vrcholovou knihou, do které můžete napsat nějaký vzkaz. Čteme zde jen samé pozitivní ohlasy na toto místo a připojujeme se k nim.

  kovový kříž s vrcholovou knihou

  Opravdu je to tu nádherné. Výhledy na okolní krajinu jsou překrásné, ale zároveň i smutné. V dáli je vidět Milešovka (837m) a Kletečná (706m), skvosty Českého středohoří, také Mostecko a Teplicko a s nimi bohužel zdevastovaná krajina průmyslového severu. Dále vidíme hřebeny zalesněných Krušných hor, ovšem zase s vyčnívajícími větrnými elektrárnami, které kazí pěkné panorama hor.

  výhledy z vrcholu Loučné

  Přesto si odtud odnášíme jen samé pozitivní dojmy.

  jak se dostat na Loučnou

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vodní nádrž Barbora pod Krušnými horami

  Vodní nádrž Barbora pod Krušnými horami

  Vodní nádrž Barbora se nachází v Podkrušnohoří v obci Oldřichov cca 5 kilometrů západně od Teplic. Vyznačuje se čistou vodou a krásným přírodním prostředím.

  vrcholová kniha Stropník

  vrcholová kniha Stropník

  Vrch východní části Krušných hor s triangulačním bodem a kovovým křížem na jeho vrcholu.

  Podkrušnohoří - Horní hrad (Hauenštejn)

  Podkrušnohoří - Horní hrad (Hauenštejn)

  Hauenštejn nebo také Horní hrad stojí na úbočí Krušných hor nad stejnojmennou osadou nedaleko obce Stráž nad Ohří na úpatí Krušných hor. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  rozhledna Maják, Strupčice

  rozhledna Maják, Strupčice

  Vcelku originální rozhledna s unikátním výhledem na zdevastovanou krajinu zdejší těžbou…

  Zřícenina hradu Perštejn

  Zřícenina hradu Perštejn

  Po rozhlehlém hradním komplexu zůstaly v lese nad obcí Perštejn na úpatí Krušných hor na pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje pouze několik metrů vysoké kamenné zdi, některé se zachovalými zajímavými stavebními prvky