skalní byt Rozbořenka

skalní byt Rozbořenka

Kategorie

Ostatní

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Mšeno

Popis

Kdysi obývaný skalní byt Rozbořenka se ukrývá v lesích Šemanovického dolu v krásné přírodě Kokořínska.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Skalní byty byly v dřívějších dobách alternativním bydlením pro chudší vrstvy obyvatelstva. Nejvíce se jich vyskytovalo v oblastech s pískovcovými skalami, do kterých šlo snadno vytesat různé světničky, komůrky, chlívky nebo skládky na potraviny či jiné věci. Takovými pískovcovými oblastmi je například Kokořínsko nebo Český ráj, kde je těchto skalních bytů poměrně dost. Jedním z takových je Rozbořenka, která se ukrývá v lesích Šemanovického dolu v krásné kokořínské přírodě.

  skalní byt Rozbořenka

  Vydáváme se k němu od vesničky Kokořín. Nejdříve cestou navštívíme známou loupežnickou jeskyni Klemperku (více ve výletu - jeskyně Klemperka - http://www.fototuristika.cz/tips/detail/365).

  jeskyně Klemperka

  Kousek opodál se podíváme do skalního bytu, který je již v dosti dezolátním stavu, ale Rozbořenka to ještě není.

  skalní byt naproti Klemperce

  Pak následuje rumpál, památka chráněná státem a za ním hned rozcestník, kde lze odbočit po červené na Truskavnu.

  rumpál - památka chráněná státem

  My se však nadále držíme žlutého značení a pomalu musíme zpozornět. Po levé ruce se mezi stromy objeví malý krmelec a to je znamení, že je tu i odbočka z hlavní cesty.

  odbočka z hlavní cesty ke skalnímu bytu Rozbořenka

  Dáme se po ní a vzápětí se před námi objevují vysoké skály. Již z dálky je vidět vytesaný vchod s nápisem Rozbořenka. Hned na první pohled je to velice útulné místečko.

   skalní byt Rozbořenka

  Hledali jsme na internetu nějaké bližší informace o tomto skalním bytu a našli krátký článek o historii Rozbořenky i s fotografiemi od trampa Johny T.O.(zdroj-http://www.toulavci.com/). Jelikož nás velmi zaujal, dovolíme si ho zde ocitovat:

  V Rozbořence u Březinky žil v roce 1891 vysloužilý dolnoberkovický panský hajný Antonín Rozbořil. Dům měl čp. 26 a nacházel se v bývalém lomu. Po Rozbořilovi tu žila až do roku 1945 rodina zemědělského dělníka Josefa Borna. Rozbořenka byla vystavěna před rokem 1843 a v té době měl dům ještě roubenou světnici. Síň a hospodářská část domu byly zahloubeny ve skále. Josef Born upravil bývalou síň na světnici, vysekal zřejme i komory na řepu a na brambory.

  Trampové na Rozbořenku jezdili od dob opuštění skalních bytů, tedy po válce. V padesátých letech tyto skalní byty, které byly uzamykatelné a obyvatelné, zdevastovala StB - trochu TNT a tak (prostě to vyhodili do vzduchu). Rozbořenka byla hájovna opuštěná při odsunu. Zbyly jen chlívy, sklep a místnosti ve skále. Vedle Rozbořenky je studna, kam jezdili lidé z vesnice pro vodu, takže tam moc poklid nebyl.

  Na Rozbořenku se jezdilo pravidelně, ale nikdo se tam trvaleji nezdržoval. Až v roce 1967 trampové místnosti vyčistili, vyzdili krb a vyčistili prostranství pro ohniště. 
  Někdy na konci 70. let se tato oblast stala evakuačním prostorem pro Mělník a tak se tam vyasfaltovaly cesty a i to byl důvod, proč se na tato místa přestalo jezdit.

  trampy obývaná Rozbořenka   
  Foto Jiří Frybert 1993

   nášivka Rozbořenka

  Foto Jiří Frybert 1993

  Děkujeme Johnymu T.O. a my jen můžeme popsat v jakém stavu se nachází Rozbořenka nyní. Do skalního bytu vedou dvoje dveře. Uvnitř se nacházejí 3 místnosti. Největší místnost slouží jako kuchyňka, ve které je krb a velký stůl s lavicemi. V místě krbu je větší otvor, takže místnost není zcela utěsněná.

  první místnost - kuchyňka s posezením

  Druhá světnička je upravená jako noclehárna. Jsou v ní kamínka, ale soudě podle vzhledu, zřejmě již delší dobu nepoužívané. Přesto se tu za teplejších dní přespat dá.

  druhá místnost - noclehárna

  Poslední místnost je spíš takové odkladiště, ve kterém se nachází momentálně dřevo na topení. Musíme ale podotknout, že ačkoliv mluvíme o kuchyňce, krbu, stolu s lavicemi, žádný komfort nečekejte.

  uvnitř skalního bytu Rozbořenka

  O kousek dále jsou ve skále ještě další vytesané místnůstky, sloužící zřejmě jako nějaké skládky.

  a další vytesané místnosti ve skalách u Rozbořenky

  Je však patrné, že se o tento skalní byt již nikdo pravidelně nestará a slouží jen k příležitostným zastavením. A to je docela škoda. Místo to je opravdu nádherné.

  přibližné zakreslení místa, kde se Rozbořenka nachází

  A na výlet můžete vzít i své čtyřnohé miláčky, určitě se jim to bude také líbit.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Ronov

  hrad Ronov

  Na strmém čedičovém vrchu Ronov se vzácnou florou a faunou se nacházejí pozůstatky stejnojmenného hradu.

  Dolanský mlýn

  Dolanský mlýn

  Dnes již pozůstatky bývalého mlýna, který stával u Dolanského rybníku, se nachází nedaleko obce Holany na Českolipsku.

  Stohánek

  Stohánek

  Skála na které býval hrad a poustevna.

  Cinibulkova stezka, Mšensko

  Cinibulkova stezka, Mšensko

  Cinibulkova stezka se nachází v nádherné kokořínské krajině u města Mšena..

  Skalní brána u Vojtěchova

  Skalní brána u Vojtěchova

  Jednou z mála známých zajímavostí Kokořínska je skalní brána u Vojtěchova.