hrad Houska

hrad Houska

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Mšeno

Popis

Na zalesněném svahu Zámeckého vrchu se ukrývá tajemný hrad Houska.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V zalesněném svahu na pískovcové skále Zámeckého vrchu se ukrývá hrad Houska. Byl postaven v 2.polovině 13.století českým králem Přemyslem Otakarem II. Během své existence se na něm vystřídalo mnoho majitelů, což se podepsalo na vzhledu hradu, takže zde najdeme původní prvky gotiky, ale i pozdější renesanční styl.

  hrad Houska

  Na hradě nás uvítá velice příjemný pan kastelán v dobovém obleku a slušivých botičkách. 

  velice milý pan kastelán se slušivými botičkami

  První zastavení je na nevelkém nádvoří, po jehož obvodu ve výši jednotlivých pater jsou vystavěny pavlače. Dříve byly tyto ochozy jediným způsobem, jak se dostávat z patra do patra.

  pavlače na Housce

  Z nádvoří pokračujeme do jednotlivých komnat hradu. Nejcennější a nejzajímavější místností je raně gotická hradní kaple prostupující přízemím a prvním patrem. Na stěnách uvnitř kaple byly odkryty malby s biblickými motivy, pocházející pravděpodobně z roku 1330. Kaple byla zasvěcena archandělu Michaelovi, který je zde vyobrazen s váhami a také s mečem při boji s drakem.

  hradní kaple

  V prvním patře přicházíme do loveckého sálu. Stěny zde zdobí především bohatá sbírka dančích trofejí.

  lovecký sál

  Při průchodu do Zelené komnaty jdeme za zvuků živé hudby, která navozuje patřičnou atmosféru. Pro všechny přítomné příjemné zpestření a velká pochvala putuje k oběma šikovným ženám.

  prohlídka za zvuků dobové hudby

  Zelená komnata zaujme gotickou křížovou žebrovou klenbou a bohatě zdobenými nástěnnými malbami z 16.století.

  Zelená komnata

  Ještě shlédneme nově zrekonstruovanou jídelnu nebo taneční sál. Z oken komnat jsou daleké výhledy do krajiny i na nedaleký sousední hrad Bezděz.

  komnaty na hradě Houska

  Hrad Houska je opředen mnoha tajemstvími a legendami. Jedna se zmiňuje o tajné chodbě, jež vedla až na hrad Bezděz. Další je o hradní kapli, která stojí na bráně do pekel. A právě poslední prostory, které navštěvujeme, mají co dočinění s čerty. Kastelán všechny dopředu upozorňuje, že vstup je zcela dobrovolný, protože ne všichni se vždycky vrátí... Vstupuje se totiž k samotnému luciferovi u jehož křesla je potřeba se uklonit. Pravdou je, že tu zrovna jedna skupinka hledala marně svého vedoucího, asi zhřešil...

  koho si vezme lucifer dalšího?

  Nyní je hrad v soukromích rukách a peníze ze vstupného putují přímo na opravy a renovace hradu. Chcete-li  zažít tajuplnou atmosféru na vlastní kůži a nebojíte se čertů, je to pravé místo pro váš výlet. 

  turistické trasy vedoucí k hradu Houska

  a ještě turistické trasy vedoucí k hradu Houska

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Skalní oblast Bročky

  Skalní oblast Bročky

  Skalní oblast Bročky se nachází na Českolipsku v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

  Skalní brána u Vojtěchova

  Skalní brána u Vojtěchova

  Jednou z mála známých zajímavostí Kokořínska je skalní brána u Vojtěchova.

  Skautská skála u České Lípy

  Skautská skála u České Lípy

  Skautská skála se nachází na atraktivní naučné stezce Peklo vedoucí mezi obcí Zahrádky a městskou částí Dubice v České Lípě.

  skalní byt Rozbořenka

  skalní byt Rozbořenka

  Kdysi obývaný skalní byt Rozbořenka se ukrývá v lesích Šemanovického dolu v krásné přírodě Kokořínska.

  Mšeno

  Mšeno

  Ve Mšenu můžete navštívit různé pamětihodnosti, jako je kostel sv. Martina, Evangelický kostel, Evangelická zvonička (galerie dobových fotografií), lidová dřevěná architektura, polní opevnění Švédský val...