Hruboskalsko II.

Hruboskalsko II.

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Vyhlídky mezi Hrubicí a Vladštejnem jsou asi nejznámější oblastí z celého Českého ráje.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Psát o oblasti tohoto výletu, je něco jako nošení dříví do lesa či kamení do skal. Jenže to hojně navštěvované místo na Zlaté stezce Českého ráje mezi hradem Valdštejnem a zámkem Hrubá skála je pro každého fototuristu výzvou ... tak proč si nezalovit.

  Skalák jak je místní a horolezci důvěrně nazývají, má dvě podoby: dolní (o té jsem psala minule) a horní - tu z vyhlídek podél červeně značené turistické cesty. A ty si oblékají různé tváře podle ročního období a počasí. V zimě nebo za deště a mlhy, když se skalní město vylidní je téměř čermobílé a jednoltivé věže si s Vámi hrají na schovávanou v mlze. Pak přijde do skal sluníčko a vše procitne do barev, dalekých výhledů a všude je plno lidiček, kteří si to sem přijdou užít. Zlatá stezka Českého ráje si mezi Valdštejnem a Hrubicí dala za úkol zpřístupnit a ukázat romantické výhledy všem - tj . i cyklistům či rodinám s dětmi a kočárky.

  Pohled z vyhlídky U Lvíčka dolů na Skalák

  Skutečně nevím, kdo to kdy zvládl spočítat, ale údajně těch skalních věží je ve Skalním městě Hruboskalska přes 400. Z vyhlídek, které dnes navšívíme: U Lvíčka, Vyhlídka Na kapelu a Mariánská vyhlídka - jsou pohledy na různorodé tvary skalního města nejpůsobivější a nejpoučnější. Vidíme zde učebnicový příklad vývoje od centrálního skalního masivu až po okrajové skupiny pískovcových věží - zvláště při panoramatickém pohledu na Podmokelskou věž a Kapelníka.  Skalní stěny obrácené k severovýchodu jsou postiženy zvětráváním mnohem více než stěny orientované opačně, kde se říká V Údolíčkách.

  Sklaní věže a okraje skalních masivů jsou prostředím s extremními podmínkami pro život. Voda po dešti velmi brzy odteče a holý povrch skály je v létě vystaven slunci, které ji rozžaví. V zimě naopak sníh z těchto mís brzy odtaje. Pro rostliny ja na skalách málo substrátu ... s těmito extrémi se nejlépe umí vypodřádat borovice lesní, vřes, borůvka či brusinka ... tj. tzv. reliktní bory, které jsou vzpomínkou na osidlování krajiny rostlinama v době ledové.

  Pokud si ve fotogalerii najdete patřičnou infoceduli můžete si celou skupinu Kapela rozklíčovat na jednotlivce ...

  Jdeteli od Valdštejna, tak první vyhlídka přímo u cesty je U Lvíčka: vyhlídka na Hruboskalské skalní město a přímý pohled na skálu zvanou Sfinga. Druhá "Vyhlídka Na Kapelu" vám sebere slova, Skalák Vám tu leží doslova u nohou a přímý pohled na soubor skal zvaných Kapela, Vás nutí vyzkoumat, kdo je kdo ve skupině skal. Připadá vám , že skalní město tu stojí odedávna a že tu bude stát navždy, opak je pravdou. Ve skutečnosti je existence plně vyvinutého skalního města jen nicotnou časovou epizovou geologického vývoje kraji. Cestou směrem dál k Hrubé skále nelze minout Hajenku a Arboretu. V Hájence bývá na terase možnost občerstvení a vzadu na zahradě se popásá stádečko přiochočených srnek.

  Až tahle blízko Vás nechá srneček Kopýtko u hájenky dojít si pro fotku ...

  Arboretum Bukovina
  Původně botanickou zahradu založil lesník Leopold Anger na příkaz majitele hruboskalského panstvív r. 1860-62. Jde o jednu z nejstarších sbírek dřevin a jedna z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Na rozloze 2,73ha, je jením základem cca 35 druhů krásných vzrostlých stromů. Historický altán z druhé poloviny devatenáctého století, postavený ve švýcarském stylu, skrývá expozici a sezónní informační středisko Správy CHKO.

  Poklady arboreta se špatně dostávají do foťáků, protože jsou to už pěkní velikáni ...

  Kousek před Hrubou Skálou nás čeká do třetice - Mariánská vyhlídka. Pokud se zde bude točit k lesu zády, nabídne Vám nádherný panoramatickým výhledem na Hrubou skálu v pozadí s hradem Trosky, proti Vám nad krajinou se bude rozpínat Kozákov a směrem k Turnovu můžete za scenérií Skaláku vidět i Ještěd. Je to snad nejkásnější vyhlídka Českého ráje. A kupodivu je na ní vidět i v noci, díky tomu že je tu černočerná tma, chodí se sem koukat na hvězdy.

  Klasický pohled z Mariánské vyhlídky ...

  Z výšin vyhlídek se tady u Máriiny vyhlídky vyplatí sléz dolů mezi skály. Projdeteli průrvou najdete sluj s Adamovým ložem. Původně se místo nazývalo Venušina sluj. To proto, že zde František Adam z Valdštejna v 18. století nechal vytesat oltář lásky, mileneckou dvojici, sošku Amora a velkou pohovku se lvy. Dnes jsou reliéfy dost těžko rozeznatelné. Místo si zahrálo v pohádce o Bajajovi, ale jen bůh ví jak sem dostali při natáčení koně, když i širší člověk tu má co dělat, aby prošel.
  Pokud projdete kolem Sluje ještě směrem dolů, jste v zajetí Dračích skal v tzv. Zámecké rokly (65m pod) pod Hrubicí. Vyberete-li si tu správně - průrvu zv. Myší díra, protáhnete po schodech průrvou a vyplyvne vás to přímo na parkovišti s občerstvením na Hrubé skále. V létě je zvláštní, že když z vyhřátých vyhlídek sestoupíte mezi skály, máte pocit, že jste vlezli do sklepa. Toto prostředí přitahuje specifické rostliné a živočišné druhy - netopýry, pavouky či kapradí.

  Adamovo lože už dávno ohlodal zub času a nenechavé ručičky a nožičky turistů ...

  Zámek Hrubá skála - foceno z Mariiny vyhlídky ...

  Když sejdete z Mariiny vyhlídky na druhou stranu, směrem k Sedmihorkám narazíte na Symbolický hřbitov horolezců. Pod stěnou Nekonečné skály najdete vzpomínku a připomínku tragicky zahynulých horolezců. Původní myšlenka sochaře a horolezce V.Karouška došla naplnění po tragédii horolezecké výpravy v Peru roku 1970, kde on sám zahynul. Pokud se necháte cestičkou vést dál dolů skončíte Na sahaře kousek nad Sedmihorkami. Jenže to už sem mezi vyhlídky vlastně nepatří - to už je jiná část Skaláku - ten spodní svět z minulého výletu ...

  Symbolický hřbitov horolezců, bohužel řádky se stále prodlužují ...

  Dole pod Hřbitovem horolezců na tzv. Sahaře začíná druhá tvář Skaláku s pohledy odspodu ...

  Tak pro jistotu ještě mapička výletu ...

  ----------------------------------------------

  Pokud si chcete tenot kraj vychutnat na kole i s dětmi tady je typ na výlet:

  http://www.liberec-me-bavi.cz/cs/tipy-na-vylety-z-liberce/turnov-cyklovylet-hruboskalskym-okruhem-nabizi-krasnou-krajinu-hrad-i-zamek.html

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Brána do pohádky u rybníku Kníže

  Brána do pohádky u rybníku Kníže

  V Jičíně u rybníku Kníže si lze prohlédnout pohádkové bytosti vodníka, vílu, rybáře a čerty.

  Sobotka - Sobotecký jarmark a festival řemesel

  Sobotka - Sobotecký jarmark a festival řemesel

  Dostaveníčko tradičních řemesel a kultury každoročně na konci srpna.

  Jen TŘI KŘÍŽE

  Jen TŘI KŘÍŽE

  Tři kříže na Hruboskalsku se skrývají před lidmi v lese

  Zastavení u bílého pole

  Zastavení u bílého pole

  Zastavení v polích odkud je zajímavý výhled na tři dominanty Českého ráje.

  Klokočské skály

  Klokočské skály

  Skalní město se známou 70m dlouhou rozsedlinou Klokočské průchody a největší jeskyní Postojná v Českém ráji.