Hruboskalsko II.

Hruboskalsko II.

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Vyhlídky mezi Hrubicí a Vladštejnem jsou asi nejznámější oblastí z celého Českého ráje.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Psát o oblasti tohoto výletu, je něco jako nošení dříví do lesa či kamení do skal. Jenže to hojně navštěvované místo na Zlaté stezce Českého ráje mezi hradem Valdštejnem a zámkem Hrubá skála je pro každého fototuristu výzvou ... tak proč si nezalovit.

  Skalák jak je místní a horolezci důvěrně nazývají, má dvě podoby: dolní (o té jsem psala minule) a horní - tu z vyhlídek podél červeně značené turistické cesty. A ty si oblékají různé tváře podle ročního období a počasí. V zimě nebo za deště a mlhy, když se skalní město vylidní je téměř čermobílé a jednoltivé věže si s Vámi hrají na schovávanou v mlze. Pak přijde do skal sluníčko a vše procitne do barev, dalekých výhledů a všude je plno lidiček, kteří si to sem přijdou užít. Zlatá stezka Českého ráje si mezi Valdštejnem a Hrubicí dala za úkol zpřístupnit a ukázat romantické výhledy všem - tj . i cyklistům či rodinám s dětmi a kočárky.

  Pohled z vyhlídky U Lvíčka dolů na Skalák

  Skutečně nevím, kdo to kdy zvládl spočítat, ale údajně těch skalních věží je ve Skalním městě Hruboskalska přes 400. Z vyhlídek, které dnes navšívíme: U Lvíčka, Vyhlídka Na kapelu a Mariánská vyhlídka - jsou pohledy na různorodé tvary skalního města nejpůsobivější a nejpoučnější. Vidíme zde učebnicový příklad vývoje od centrálního skalního masivu až po okrajové skupiny pískovcových věží - zvláště při panoramatickém pohledu na Podmokelskou věž a Kapelníka.  Skalní stěny obrácené k severovýchodu jsou postiženy zvětráváním mnohem více než stěny orientované opačně, kde se říká V Údolíčkách.

  Sklaní věže a okraje skalních masivů jsou prostředím s extremními podmínkami pro život. Voda po dešti velmi brzy odteče a holý povrch skály je v létě vystaven slunci, které ji rozžaví. V zimě naopak sníh z těchto mís brzy odtaje. Pro rostliny ja na skalách málo substrátu ... s těmito extrémi se nejlépe umí vypodřádat borovice lesní, vřes, borůvka či brusinka ... tj. tzv. reliktní bory, které jsou vzpomínkou na osidlování krajiny rostlinama v době ledové.

  Pokud si ve fotogalerii najdete patřičnou infoceduli můžete si celou skupinu Kapela rozklíčovat na jednotlivce ...

  Jdeteli od Valdštejna, tak první vyhlídka přímo u cesty je U Lvíčka: vyhlídka na Hruboskalské skalní město a přímý pohled na skálu zvanou Sfinga. Druhá "Vyhlídka Na Kapelu" vám sebere slova, Skalák Vám tu leží doslova u nohou a přímý pohled na soubor skal zvaných Kapela, Vás nutí vyzkoumat, kdo je kdo ve skupině skal. Připadá vám , že skalní město tu stojí odedávna a že tu bude stát navždy, opak je pravdou. Ve skutečnosti je existence plně vyvinutého skalního města jen nicotnou časovou epizovou geologického vývoje kraji. Cestou směrem dál k Hrubé skále nelze minout Hajenku a Arboretu. V Hájence bývá na terase možnost občerstvení a vzadu na zahradě se popásá stádečko přiochočených srnek.

  Až tahle blízko Vás nechá srneček Kopýtko u hájenky dojít si pro fotku ...

  Arboretum Bukovina
  Původně botanickou zahradu založil lesník Leopold Anger na příkaz majitele hruboskalského panstvív r. 1860-62. Jde o jednu z nejstarších sbírek dřevin a jedna z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Na rozloze 2,73ha, je jením základem cca 35 druhů krásných vzrostlých stromů. Historický altán z druhé poloviny devatenáctého století, postavený ve švýcarském stylu, skrývá expozici a sezónní informační středisko Správy CHKO.

  Poklady arboreta se špatně dostávají do foťáků, protože jsou to už pěkní velikáni ...

  Kousek před Hrubou Skálou nás čeká do třetice - Mariánská vyhlídka. Pokud se zde bude točit k lesu zády, nabídne Vám nádherný panoramatickým výhledem na Hrubou skálu v pozadí s hradem Trosky, proti Vám nad krajinou se bude rozpínat Kozákov a směrem k Turnovu můžete za scenérií Skaláku vidět i Ještěd. Je to snad nejkásnější vyhlídka Českého ráje. A kupodivu je na ní vidět i v noci, díky tomu že je tu černočerná tma, chodí se sem koukat na hvězdy.

  Klasický pohled z Mariánské vyhlídky ...

  Z výšin vyhlídek se tady u Máriiny vyhlídky vyplatí sléz dolů mezi skály. Projdeteli průrvou najdete sluj s Adamovým ložem. Původně se místo nazývalo Venušina sluj. To proto, že zde František Adam z Valdštejna v 18. století nechal vytesat oltář lásky, mileneckou dvojici, sošku Amora a velkou pohovku se lvy. Dnes jsou reliéfy dost těžko rozeznatelné. Místo si zahrálo v pohádce o Bajajovi, ale jen bůh ví jak sem dostali při natáčení koně, když i širší člověk tu má co dělat, aby prošel.
  Pokud projdete kolem Sluje ještě směrem dolů, jste v zajetí Dračích skal v tzv. Zámecké rokly (65m pod) pod Hrubicí. Vyberete-li si tu správně - průrvu zv. Myší díra, protáhnete po schodech průrvou a vyplyvne vás to přímo na parkovišti s občerstvením na Hrubé skále. V létě je zvláštní, že když z vyhřátých vyhlídek sestoupíte mezi skály, máte pocit, že jste vlezli do sklepa. Toto prostředí přitahuje specifické rostliné a živočišné druhy - netopýry, pavouky či kapradí.

  Adamovo lože už dávno ohlodal zub času a nenechavé ručičky a nožičky turistů ...

  Zámek Hrubá skála - foceno z Mariiny vyhlídky ...

  Když sejdete z Mariiny vyhlídky na druhou stranu, směrem k Sedmihorkám narazíte na Symbolický hřbitov horolezců. Pod stěnou Nekonečné skály najdete vzpomínku a připomínku tragicky zahynulých horolezců. Původní myšlenka sochaře a horolezce V.Karouška došla naplnění po tragédii horolezecké výpravy v Peru roku 1970, kde on sám zahynul. Pokud se necháte cestičkou vést dál dolů skončíte Na sahaře kousek nad Sedmihorkami. Jenže to už sem mezi vyhlídky vlastně nepatří - to už je jiná část Skaláku - ten spodní svět z minulého výletu ...

  Symbolický hřbitov horolezců, bohužel řádky se stále prodlužují ...

  Dole pod Hřbitovem horolezců na tzv. Sahaře začíná druhá tvář Skaláku s pohledy odspodu ...

  Tak pro jistotu ještě mapička výletu ...

  ----------------------------------------------

  Pokud si chcete tenot kraj vychutnat na kole i s dětmi tady je typ na výlet:

  http://www.liberec-me-bavi.cz/cs/tipy-na-vylety-z-liberce/turnov-cyklovylet-hruboskalskym-okruhem-nabizi-krasnou-krajinu-hrad-i-zamek.html

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Valečov

  hrad Valečov

  Hrad Valečov patří mezi nejkrásnější skalní hrady u nás.

  hrad Trosky

  hrad Trosky

  Ojedinělý hrad postavený na dvou skalnatých sopečných útvarech, někdy také nazývaný osmým divem světa.

  hradiště Klamorna

  hradiště Klamorna

  Bývalé hradiště Klamorna s pozůstatky 4 světniček vytesaných ve skalách je sice méně známým, ale o to více zajímavým místem.

  Suché skály

  Suché skály

  Rozeklaný sklaní hřeben nad Malou Skálou je rájem horolezců, kteří mu přezdívají český dolomit.

  Borecké skály

  Borecké skály

  Borecké skály jsou menším skalním městem ležícím na okraji Českého ráje nedaleko známého hradu Trosky.