skanzen Přerov nad Labem

skanzen Přerov nad Labem

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Lysá nad Labem

Popis

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem patřící k nejstarším v Evropě ukazuje život venkovského lidu středního Polabí od konce 18.století až do poloviny 20.století.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Polabské národopisné muzeum nebo též skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem patří k nejstarším v Evropě. Poprvé byl pro veřejnost otevřen již v roce 1900 a to díky tehdejšímu majiteli přerovského panství Ludvíku Salvátorovi Toskánském. Bývalou panskou kovárnu a rychtu z 18. století upravil po vzoru staročeské chalupy a dovybavil národopisnými předměty pocházející z obce a okolí.

  skanzen Přerov nad Labem

  V roce 1967 přešel objekt pod správu Polabského muzea v Poděbradech, které obnovilo národopisnou expozici a začalo postupně muzeum rozšiřovat o další ohrožené lidové stavby z okolí. Nyní zde lze vidět 7 chalup, 6 špýcharů, 2 stodoly a další menší objekty.

  skanzen Přerov nad Labem

  V jednotlivých lidových stavbách je ukazován život venkovského lidu středního Polabí od konce 18.století až do poloviny 20.století. Chalupy jsou vybaveny dobovým nábytkem i s figurínami tehdejších obyvatel, které vypadají skoro jako živé.

  skanzen Přerov nad Labem

  U každého stavení jsou tabulky s informacemi o původu stavby a také popis co jednotlivé světničky ukazují. Je tu i popsáno jak se například vyráběl med nebo máslo, jak se pekl chleba nebo čím se kořenilo.

  skanzen Přerov nad Labem

  Mezi jednotlivými staročeskými roubenými chalupami můžeme vidět další stavby jako studnu, úly, zvoničku nebo jednu z posledních dochovaných sušáren na ovoce.

  skanzen Přerov nad Labem

  Najdeme zde také ukázku staré vesnické školy, která zde v 2.polovině 19.století byla. Třída je plná žáků i s panem učitelem sedícím za katedrou a právě zkoušející jednu žačku.

  skanzen Přerov nad Labem

  Expozice skanzenu lidové architektury je rozsáhlá a je se opravdu na co dívat. Pro ty, kdo jsou zvědaví, v jakých podmínkách žili lidé ještě relativně nedávno, je to vhodná příležitost jak to vidět na vlastní oči.

  skanzen Přerov nad Labem

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lomy Amerika

  Lomy Amerika

  Kdo navštíví oblast Českého krasu a neviděl „Ameriku“, jako by tam nebyl.

  vrcholová kniha Jenčov

  vrcholová kniha Jenčov

  Pozůstatky hrádku Jenčov se nachází v romantickém údolí Bělečského polesí.

  Klepec

  Klepec

  Nedaleko Prahy se nachází zajímavá přírodní památka s neobvyklými obrovitými balvany.

  Bubovické vodopády

  Bubovické vodopády

  Neobyčejná scenérii Bubovických vodopádů se nachází v malebné krajině Českého krasu.

  vyhlídka Máj

  vyhlídka Máj

  Neuvěřitelně nádherné výhledy do hlubokého kaňonu na meandry protékající Vltavy.