vrch Kaňkov

vrch Kaňkov

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Bílina

Nadmořská výška

436 m n. m.

Popis

Znělcový vrch Kaňkov se stejnojmennou osadou se nachází na cestě z Bíliny do Braňan.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Kaňkov se stejnojmennou osadou se nachází na cestě z Bíliny do Braňan. Jedná se o znělcový vrch, který je z větší části zalesněný. Ve společnosti Bořně (539m) a Zlatníku (521m) působí dost nenápadně, přesto se může pochlubit nadmořskou výškou 436m.

  vrch Kaňkov

  Dříve se mu říkalo Ovčí vrch, Pastýřský nebo Kyselecký. Kyselecký proto, neboť se táhne právě nad lázněmi Kyselka. Lázeňští hosté dříve často využívali vrch Kaňkov při svých procházkách. A tak se vrátíme kousek do minulosti a zahrajeme si na lázeňské hosty.

  vrch Kaňkov

  Zaparkujeme u vlakového nádraží Bílina-Kyselka, přejdeme koleje a stojíme u Bílinské kyselky, závodu na výrobu minerálky. Přelouskáme římské číslice na budově a vychází nám, že byla postavena v roce 1898.

  závod Bílinská kyselka

  Hned za ní se rozprostírá hezký lázeňský park s novorenesančními budovami od architekta Saiblicka. Ty nechal postavit mezi lety 1885-1990 kníže Moric z Lobkovic. Díky minerálním pramenům v okolí Bíliny se sem začali sjíždět lázeňští hosté. Největšího rozmachu dosáhli lázně na konci 19.století.

  lázně Kyselka    lázně Kyselka

  Ještě nás zaujme opodál stojící romantická Lesní kavárna vybudovaná z dřevěného pavilonku ve švýcarském stylu, z které cítíme na dálku vůni připravovaných jídel.

  romantická Lesní kavárna

  Pak již začínáme stoupat lesní cestičkou. Místy je trošku zarostlá, zřejmě tudy žádné davy lidí už nechodí. Dostáváme se na silnici vedoucí do Braňan a již v dáli vidíme osadu Kaňkov.

  pohled na osadu Kaňkov

  Mají tady hezkou kapličku. Červená značka nás provede kolem místních stavení a znovu vstupujeme do lesa. Po necelých 100 metrech se odděluje cesta vedoucí na vrchol Kaňkova.

  odbočka na vrchol Kaňkova

  Za chvilku vystupujeme z lesa na nepříliš velkou skalnatou šikmou plošinu a před námi se otevírají nádherné výhledy do krajiny.

  vrcholová skalnatá plošina na Kaňově

   Jsou sice pouze jižním směrem, ale i tak stojí za to. Vidíme České středohoří, blízké vrchy Bořeň, Zlatník a Želenický, obci Želenice a v dáli i mostecký hrad Hněvín.

  výhledy na vrchy České středohoří    výhledy na Most a hrad Hněvín

  Potkáváme zde místní houbaře a dovídáme se, že na jižních svazích Kaňkova ústila podzemní chodba vedoucí z kostela v Želenicích. Nyní je prý vchod z bezpečnostních důvodů zabetonován. Ještě nám poradí jak sejít právě po těchto svazích zpět do Bíliny. Zabetonovanou chodbu jsme sice nenašli, ale cestou se nám naskytly úplně nové pohledy na bílinskou dominantu vrch Bořeň.

  vrch Bořeň

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  NS přírodou a dějinami Oseka

  NS přírodou a dějinami Oseka

  NS přírodou a dějinami Oseka patří díky své pestrosti k nejzajímavějším naučným stezkám.

  Boží vyhlídka v Krušných horách

  Boží vyhlídka v Krušných horách

  Krušné hory mají svoji novou rozhlednu. Tou je Boží vyhlídka na kopci nad horským městem Boží Dar.

  Krušné hory - Měděnec

  Krušné hory - Měděnec

  Měděnec je městečko nacházející se na samém hřebenu střední části Krušných hor v nadmořské výšce 845 m, v okrese Chomutov. Prochází jím silnice č. 223. Žije zde 150 obyvatel. Nad městečkem se vypíná vrch Mědník.

  Loket v zimě

  Loket v zimě

  I v zimě působí město Loket s dominantním hradem nad řekou Ohří docela romanticky.

  Krušné hory – zřícenina bývalé vápenky u Kovářské

  Krušné hory – zřícenina bývalé vápenky u Kovářské

  Přibližně 2,5 km jihozápadně od obce Kovářská se nacházejí dochované trosky bývalé vápenky. Jde o dvě kamenné vápenné pece a provozní budovu. V lese, v němž se vápenka nachází, jsou patrné trosky dalších budov zřejmě k vápence patřících.