vrch Kaňkov

vrch Kaňkov

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Bílina

Nadmořská výška

436 m n. m.

Popis

Znělcový vrch Kaňkov se stejnojmennou osadou se nachází na cestě z Bíliny do Braňan.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Kaňkov se stejnojmennou osadou se nachází na cestě z Bíliny do Braňan. Jedná se o znělcový vrch, který je z větší části zalesněný. Ve společnosti Bořně (539m) a Zlatníku (521m) působí dost nenápadně, přesto se může pochlubit nadmořskou výškou 436m.

  vrch Kaňkov

  Dříve se mu říkalo Ovčí vrch, Pastýřský nebo Kyselecký. Kyselecký proto, neboť se táhne právě nad lázněmi Kyselka. Lázeňští hosté dříve často využívali vrch Kaňkov při svých procházkách. A tak se vrátíme kousek do minulosti a zahrajeme si na lázeňské hosty.

  vrch Kaňkov

  Zaparkujeme u vlakového nádraží Bílina-Kyselka, přejdeme koleje a stojíme u Bílinské kyselky, závodu na výrobu minerálky. Přelouskáme římské číslice na budově a vychází nám, že byla postavena v roce 1898.

  závod Bílinská kyselka

  Hned za ní se rozprostírá hezký lázeňský park s novorenesančními budovami od architekta Saiblicka. Ty nechal postavit mezi lety 1885-1990 kníže Moric z Lobkovic. Díky minerálním pramenům v okolí Bíliny se sem začali sjíždět lázeňští hosté. Největšího rozmachu dosáhli lázně na konci 19.století.

  lázně Kyselka    lázně Kyselka

  Ještě nás zaujme opodál stojící romantická Lesní kavárna vybudovaná z dřevěného pavilonku ve švýcarském stylu, z které cítíme na dálku vůni připravovaných jídel.

  romantická Lesní kavárna

  Pak již začínáme stoupat lesní cestičkou. Místy je trošku zarostlá, zřejmě tudy žádné davy lidí už nechodí. Dostáváme se na silnici vedoucí do Braňan a již v dáli vidíme osadu Kaňkov.

  pohled na osadu Kaňkov

  Mají tady hezkou kapličku. Červená značka nás provede kolem místních stavení a znovu vstupujeme do lesa. Po necelých 100 metrech se odděluje cesta vedoucí na vrchol Kaňkova.

  odbočka na vrchol Kaňkova

  Za chvilku vystupujeme z lesa na nepříliš velkou skalnatou šikmou plošinu a před námi se otevírají nádherné výhledy do krajiny.

  vrcholová skalnatá plošina na Kaňově

   Jsou sice pouze jižním směrem, ale i tak stojí za to. Vidíme České středohoří, blízké vrchy Bořeň, Zlatník a Želenický, obci Želenice a v dáli i mostecký hrad Hněvín.

  výhledy na vrchy České středohoří    výhledy na Most a hrad Hněvín

  Potkáváme zde místní houbaře a dovídáme se, že na jižních svazích Kaňkova ústila podzemní chodba vedoucí z kostela v Želenicích. Nyní je prý vchod z bezpečnostních důvodů zabetonován. Ještě nám poradí jak sejít právě po těchto svazích zpět do Bíliny. Zabetonovanou chodbu jsme sice nenašli, ale cestou se nám naskytly úplně nové pohledy na bílinskou dominantu vrch Bořeň.

  vrch Bořeň

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Budova Císařských lázní (známých také jako Lázně I) se nachází v Karlových Varech na jižním konci lázeňského území naproti světoznámému Grandhotelu Pupp. V současné době není k léčebným účelům využívána.

  Klášterec nad Ohří – Lázně Evženie

  Klášterec nad Ohří – Lázně Evženie

  Město Klášterec nad Ohří se nachází na levém břehu řeky Ohře v Ústeckém kraji, avšak 36 km východně od světoznámých lázní Karlovy Vary. I v tomto podkrušnohorském městě můžeme nalézt lázně.

  Mariánský most v Ústí nad Labem

  Mariánský most v Ústí nad Labem

  Mariánský most, který je jedním ze dvou silničních mostů přes Labe, spojuje ústeckou městskou část Střekov s centrem města v místě zvané Ústecká brána.

  Klínovec (Krušné hory)

  Klínovec (Krušné hory)

  Klínovec, dosahující výšky 1244 metrů nad mořem, je hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor, nejvyšší bod okresů Karlovy Vary a Chomutov a také Karlovarského a Ústeckého kraje.

  Státní zámek Duchcov

  Státní zámek Duchcov

  Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.