Písečný vrch

Písečný vrch

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

318 m n. m.

Popis

Vrch, který neláká svoji výškou, ale především svým geologickým, archeologickým a botanickým významem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nedaleko Mostu u malé vesničky Milá, nelze přehlédnout stejnojmenný atraktivní vrch výrazně vystupující nad okolní terén. Turisty je dosti navštěvovaný, neboť jsou z něho nádherné výhledy do okolní krajiny Českého středohoří.

  vrch Milá

  Již méně návštěvníků si všimne i sousedního Písečného vrchu, který má zase jiné „přednosti“. Z Milé k němu vede žlutá značka nebo lze také zaparkovat autem přímo u něho. Tento plochý vrch s rozlohou 100ha je sice podstatně nižší, vyčnívá nad okolní krajinou asi jen 55m, ale je zajímavý jak geologicky, tak archeologicky i botanicky.

  Písečný vrch

  Písečný vrch je pozůstatkem jádra třetihorního vulkánu. Při tehdejší erupci sopečná láva prorazila mohutnou vrchní vrstvu křemence, který se rozpadl na části, a ty se zřítily zpět do kráteru sopky. Postupem času došlo vlivem erozí k obnažení těchto křemencových balvanů, které pokrývaly travnatý povrch kopce a vypadaly z dálky jako „zkamenělé stádo ovcí“.  

  obnažené křemencové balvany na Písečném vrchu

  Bohužel jak už to bývá, lákavé přírodní suroviny byly v polovině 20.století příčinou zřízení pískovny a v 60letech zde začala i těžba křemence. Při ní bylo archeologickým výzkumem zjištěno, že zdejší křemenec byl využíván lidmi již v době kamenné. V té době si z něho vyráběli nástroje, v pozdější době bronzové se hodil k výrobě ručních rotačních drtidel na obilí a v mladším paleolitu z křemence zhotovovali čepele nožů s délkou až 30cm.

  Písečný vrch

  Byly zde také objeveny pozůstatky lidského obydlí pocházející z doby přibližně před 250tisíci lety. Příbytek byl vyhlouben v zemi a ohniště měl uprostřed místnosti.

  Písečný vrch

  Písečný vrch je i významnou botanickou lokalitou. Vyskytují se zde vzácné rostliny (kavyly, kozince) i živočichové (sysel obecný, kalous pustovka). V roce 1996 bylo území Písečného vrchu vyhlášeno přírodní rezervací. Přestože se jedná o nízký kopeček, jsou z něho hezké výhledy do krajiny na nedaleké vrchy Milá, Raná a Oblík.

  výhledy do krajiny z Písečného vrchu   

  Vidíme, že i poměrně nenápadný vrch má zajímavou historii a jeho návštěvou určitě nikdo nic nezkazí…

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Státní zámek Ploskovice

  Státní zámek Ploskovice

  Státní zámek Ploskovice se nachází cca 6 km východně od Litoměřic. Obklopuje jej rozlehlý zámecký park. Veřejnosti je zámek přístupný, podobně jako zámecký park.

  Hazmburk

  Hazmburk

  Zřícenina gotického hradu, který nebyl nikdy dobyt.

  Vrchol Ostrý

  Vrchol Ostrý

  Vrchol Ostrý se nachází v Českém Střeohoří na jehož vrcholu se nachází zřícenina

  hora Kletečná

  hora Kletečná

  Sedmá nejvyšší hora Českého středohoří s elegantním kuželovitým vzhledem a špičatým vrcholem.

  Židovský hřbitov u Hřivčic

  Židovský hřbitov u Hřivčic

  Hřbitov s barokními i klasicistními náhrobky s tradičními symboly hvězd, rukou, liliových květů…