Písečný vrch

Písečný vrch

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

318 m n. m.

Popis

Vrch, který neláká svoji výškou, ale především svým geologickým, archeologickým a botanickým významem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nedaleko Mostu u malé vesničky Milá, nelze přehlédnout stejnojmenný atraktivní vrch výrazně vystupující nad okolní terén. Turisty je dosti navštěvovaný, neboť jsou z něho nádherné výhledy do okolní krajiny Českého středohoří.

  vrch Milá

  Již méně návštěvníků si všimne i sousedního Písečného vrchu, který má zase jiné „přednosti“. Z Milé k němu vede žlutá značka nebo lze také zaparkovat autem přímo u něho. Tento plochý vrch s rozlohou 100ha je sice podstatně nižší, vyčnívá nad okolní krajinou asi jen 55m, ale je zajímavý jak geologicky, tak archeologicky i botanicky.

  Písečný vrch

  Písečný vrch je pozůstatkem jádra třetihorního vulkánu. Při tehdejší erupci sopečná láva prorazila mohutnou vrchní vrstvu křemence, který se rozpadl na části, a ty se zřítily zpět do kráteru sopky. Postupem času došlo vlivem erozí k obnažení těchto křemencových balvanů, které pokrývaly travnatý povrch kopce a vypadaly z dálky jako „zkamenělé stádo ovcí“.  

  obnažené křemencové balvany na Písečném vrchu

  Bohužel jak už to bývá, lákavé přírodní suroviny byly v polovině 20.století příčinou zřízení pískovny a v 60letech zde začala i těžba křemence. Při ní bylo archeologickým výzkumem zjištěno, že zdejší křemenec byl využíván lidmi již v době kamenné. V té době si z něho vyráběli nástroje, v pozdější době bronzové se hodil k výrobě ručních rotačních drtidel na obilí a v mladším paleolitu z křemence zhotovovali čepele nožů s délkou až 30cm.

  Písečný vrch

  Byly zde také objeveny pozůstatky lidského obydlí pocházející z doby přibližně před 250tisíci lety. Příbytek byl vyhlouben v zemi a ohniště měl uprostřed místnosti.

  Písečný vrch

  Písečný vrch je i významnou botanickou lokalitou. Vyskytují se zde vzácné rostliny (kavyly, kozince) i živočichové (sysel obecný, kalous pustovka). V roce 1996 bylo území Písečného vrchu vyhlášeno přírodní rezervací. Přestože se jedná o nízký kopeček, jsou z něho hezké výhledy do krajiny na nedaleké vrchy Milá, Raná a Oblík.

  výhledy do krajiny z Písečného vrchu   

  Vidíme, že i poměrně nenápadný vrch má zajímavou historii a jeho návštěvou určitě nikdo nic nezkazí…

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vrchol Milá

  Vrchol Milá

  Vrchol Milá- přijeli jsme do stejnojmenné vesnice Milá a odtud po turistické značce došli na vrchol

  Zbytky hradu Žerotín

  Zbytky hradu Žerotín

  Necelé dva kilometry od známého Panenského Týnce na Lounsku se nachází vesnice Žerotín. Přímo v obci jsou ke spatření zbytky dřívějšího stejnojmenného hradu. Zbytky hradu jsou nemovitou kulturní památkou.

  rozhledna Stradonka

  rozhledna Stradonka

  Rozhledna postavená v Keltském stylu se nachází na Lounsku nad vesničkou Stradonice.

  Vrchol Lovoš

  Vrchol Lovoš

  trochu náročnější výstup, po značkách , ale po vystoupání na vrchol zjistíte, že to stálo za to.

  Litoměřice - Mostka (Mostná hora)

  Litoměřice - Mostka (Mostná hora)

  Návrší Mostka, někdy též zvaná Mostná hora (272 m n. m.) je lesem zarostlý kopec v Českém středohoří nacházející se dnes prakticky na severním okraji města Litoměřice. Pěkný výhled ze zdejší rozhledny od jihovýchodu po jihozápad.