hrad Zvířetice

hrad Zvířetice

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Mladá Boleslav

Popis

Původně gotický hrad postavený kolem roku 1300, později přestavěli Jan a Adam z Vartenburku na honosný renesanční zámek.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jedeme z hradu Bezděz na Mladou Boleslav a během cesty nás zaujme upoutávka na zříceninu Zvířetice. Neznáme ji, ale když už jsme dnes při návštěvě památek (hrady Houska a Bezděz), proč se na ni také nepodívat.
  Velice dobré značení nás zavede až do vesničky Podhradí, ležící v romantickém údolí řeky Jizery.

  cestou k hradu z vesničky Podhradí   příchod ke hradu Zvířetice

  Odtud se dáme po modré značce, podejdeme tunel, vyšlápneme malý kopeček a před  náni se objeví zřícenina hradu Zvířetice.

  dnes již pouze zřícenina Zvířetice

  Docela překvapí, mysleli jsme, že to nebude nic velkého, ale opak je pravdou. Po můstku přejdeme hradní příkop a vcházíme do poměrně rozlehlého volně  přístupného areálu hradu.

  pozůstatky bývalého hradu Zvířetice

   Jasně zde dominuje napůl zachovalá oválná věž, sloužící nyní jako vyhlídka.

  napůl zachovalá oválná věž, sloužící nyní jako vyhlídka

  Výhledy z ní jsou především na sever Mladoboleslavka a na vrch Baba. Při pohledu z věže dolu si lze udělat přibližnou představu o podobě hradu a jeho uspořádání.

  výhledy z oválné věže

  Z palácových budov se zachovaly pouze části obvodových zdí. Je tu i několik sklepních místností a uprostřed areálu studna. Dříve tu stával i pivovar, stáje a ještě jedna malá věž.

  pozůstatky hradu Zvířetice

  Hrad Zvířetice tu stojí od 14.století, kdy ho ve stylu gotiky nechal postavit Zdislav z Lemberka. Vybral pro něj strategicky velice výhodné místo. Ze dvou stran byl chráněn hlubokými koryty a ze třetí prudkým srázem k řece. Údajně nebyl dobyt ani Janem Žižkou, ale to není doloženo.

  pozůstatky hradu Zvířetice

  V období renesance prožíval hrad největší rozkvět. Tehdejší majitel Jan z Vartenburka a jeho syn Adam ho přestavěli na renesanční zámek. Později byla přistavěna ještě barokní kaple. V roce 1639 přišel první požár, po kterém byl zámek ještě opraven. Po druhém požáru v roce 1720 byl již ponechán svému osudu.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Na Jinou kávu do Berouna

  Na Jinou kávu do Berouna

  Beroun nabízí řadu cílů výletů pro milovníky historie, přírody, techniky. Při návštěvě stojí za návštěvu bývalá kasárna v Talichově ulici: posezením v chráněné kavárně "Jiná káva" podpoříte klienty terapeutického centra Lomikámen,o.s.

  hrad Jenštejn

  hrad Jenštejn

  Hrad s bergfritovou věží sloužící jako výstavní síň i jako vyhlídka.

  hrad Týřov

  hrad Týřov

  Hrad Týřov vynikal nad ostatními hrady své doby svoji členitou siluetou s devíti věžemi.

  VIA BENEDICTINA

  VIA BENEDICTINA

  Mezinárodní fotografická soutěž se koná v rámci projektu Via Benedictina: benediktinské dědictví ve střední Evropě (financován Visegrádským fondem). Tématem jsou historické benediktinské kláštery v České republice, Polsku a dalších zemích.

  Naučná stezka Liteň - žlutá stezka

  Naučná stezka Liteň - žlutá stezka

  Naučná stezka Liteň nabízí turistům a návštěvníkům procházku nebo projížďku na kole po pozoruhodnostech městyse Liteň v okrese Beroun. Realizovala ji Atelier Svatopluk, o.p.s. v Litni v roce 2013 s podporou mikroregionu Karlštejnsko.