Bismarckova rozhledna se nachází na Zelené hoře, v těsné blízkosti západočeského města Cheb.
V nadmořské výšce 637m tu stála v letech 1881-1907 dřevěná rozhledna, která však byla kvůli již zchátralému stavu stržena. Ještě téhož roku vznikl v Chebu Výbor pro stavbu nové rozhledny a díky veřejné sbírce se mohla začít v roce 1909 výstavba nové rozhledny podle návrhu architekta Rolfa Beiera.
Vznikla tak 18 metrů vysoká kamenná rozhledna, jejíž původní název „Nová rozhledna na Zelené hoře“ musel ustoupit názvu „Bismarckova rozhledna“, neboť se její stavbou zašťiťovali zdejší němečtí nacionalisté.
Památkou na ně jsou i dnes jasně čitelné runové nápisy na zdech schodiště uvnitř rozhledny se jmény pánů ze stavebního výboru a štědrých sponzorů.
Ostatně po zakladateli Německé říše Otto von Bismarckovi se pojmenovávaly rozhledny a věže po celém světě a i u nás stojí ještě jedna v Aši a další u města Mikulášovice.
Na prostranství u rozhledny stávala jednu chvíli i turistická chata a pohostinství. Dnes je tu krátce posekaná travička a několik sezení i s ohništěm pro turisty.
Po 2.světové válce se rozhledna ocitla v pohraničním pásmu do kterého byl vstup zakázán. Rozhledna nebyla poté vedena ani na mapách. Pouze v roce 1973 byl postaven na vrcholku Zelené hory a jen kousek od rozhledny, televizní vysílač.
Rozhledna celé období „železné opony“jen chátrala. Lidé na ni zapomněli a dokonce si mysleli, že už byla dávno zbourána. Na rozdíl od televizního vysílače totiž není z dálky vidět.
Až po sametové revoluci v roce 1989 byla „znovu objevena“, kdy už opět byla Zelená hora přístupná veřejnosti. Musela však projít důkladnou rekonstrukcí a od roku 2005 se opět otevřela i pro návštěvníky.
Přijet úplně až k rozhledně lze pouze, pokud je otevřena závora na začátku lesnatého vrcholku Zelené hory. Lépe je nechat auto 1km od rozhledny u zříceniny kostela sv.Anny.
Je zde i památník první světové války a německý hřbitov.
Poté už jen pokračovat po štěrkové cestě k rozhledně. Pokud si někdo nezjistil dopředu, jak asi Bismarckova rozhledna vypadá, mohl by si ji splést s naproti vykukujícím televizním vysílačem.
Rozhledna se ale ukrývá v lese a je viditelná až od rozcestníku Zelená hora.
Že stojí za návštěvu, napovídají už jen nádherné výhledy do okolní krajiny z její vyhlídkové plošiny.
Zaujme například velká vodní nádrž Skalka.
V dáli jsou vidět vrcholky Krušných hor a Slavkovského lesa nebo město Cheb a Františkovy Lázně.
Nepřehlédnutelný je i sousední televizní vysílač.
Návštěva rozhledny je zdarma, ale vstup je omezený pouze na období od 1.4. do 30.9. v době od 9,00 do 18.00hodin.
A mapka oblasti