štít Trojhora

štít Trojhora

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

451 m n. m.

Popis

Zřejmě jediný štít na území Česka s nádhernými výhledy do okolní krajiny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Chceme navštívit pozůstatky Žižkova hradu Kalich a hledáme další místo v okolí, které bychom spojili s návštěvou tohoto hradu. Kdybychom ho hledali až na místě, tak by volba určitě nepadla na ten malý nenápadný lesnatý vrch naproti. Na internetu se ale o něm píše, že je to vrch se štítem na vrcholu. To nás zaujalo. A tak je rozhodnuto, další zastávkou bude štít Trojhora.

  štít Trojhora

  Z vrcholu Kalicha scházíme po žluté značce do Třebušína. Kolem 3V ranče zahýbáme na polní cestu. Ve výběhu vedle cesty dovádějí koníci a v dáli nad nimi vidíme cíl naší cesty. Není to daleko.

  cestou z Třebušína k Trojhoře    cestou z Třebušína- v dáli nenápadná Trojhora

  Projdeme kolem Domků pod Trojhorou, přejdeme přes Trojhorský potok a vcházíme do lesa. Mírným stoupáním dorazíme až k rozcestníku, odkud lze po žluté pokračovat dále kolem vrchu Trojhory nebo se vydat přímo na její vrchol.

  odtud začíná strmé stoupání k vrcholu

  Nejde přehlédnout varovnou desku s nápisem, že štít je obtížně schůdný. Ale my přišli právě kvůli němu a tak vyrážíme k vrcholu. Cedule opravdu nelhala. Cesta je velice strmá a vede téměř kolmo vzhůru. Těsně pod vrcholem se nabízí jít cestičkou vpravo (ta je schůdnější) či vlevo. Následují závěrečné metry a jsme na vrcholu Trojhory.

  skalnatý vrchol Trojhory

  Kdo by to čekal, že se objevíme na naprosto úžasném místě s fantastickými výhledy do okolní krajiny.
  Pod námi hluboká propast, naproti vrch s pozůstatky hradu Kalich, kde jsme před hodinkou byli. Vlevo od něj další vrch, tentokráte s pozůstatky hradu Panna.

  nádherné výhledy na Kalich a Pannu

   Na východní straně se line mohutný vrch Sedlo, jehož vrchol je o téměř 300m vyšší, než místo na kterém teď stojíme. Na jihu vidíme naopak obrovskou plochu rovinaté krajiny Polabí s horou Říp. Opravdu nádherné a nečekané.

  a další výhled tentokráte na vrch Sedlo

   Tento čedičový sopečný vršek má tři vrcholy, jak již jeho název napovídá. Pokud jste ale nahoře, ani si toho pořádně nevšimnete. Vidět to lze lépe zespodu od silnice mezi Třebušínem a Rýdečí. Po vrcholu je potřeba se pohybovat s největší opatrností. Hřeben je úzký a kamenitý a při přechodu na nejmohutnější část štítu Trojhory, lze snadno zakopnout či uklouznout.

  hřeben Trojhory je úzký a kamenitý

  Využíváme krásného slunečního počasí a chvíli posedíme a kocháme se nádhernou krajinou. Za ten namáhavý výšlap to určitě stálo.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrádek (Oltářík)

  Hrádek (Oltářík)

  Dříve hrad, nyní již zřícenina, nacházející se na strmé čedičové skále v krásném prostředí Českého středohoří.

  hrad Petrohrad (Petršpurk)

  hrad Petrohrad (Petršpurk)

  Pozůstatky bývalého hradu Petrohrad s kaplí Všech svatých se nachází na zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí.

  Zlatník

  Zlatník

  Vrch Zlatník (522 m n.m.), nacházející se při silnici spojující města Most a Bílina, patří spolu s dalšími, jimiž jsou Ressl, Hněvín, Špičák, Kaňkov, Želenický vrch a Bořeň, mezi vrchy nejzápadnější části Českého středohoří.

  Kočka (Sovice)

  Kočka (Sovice)

  Skalní útvar na Litoměřicku připomínající svým tvar ležící či sedící kočku.

  vrcholová kniha Stradonka

  vrcholová kniha Stradonka

  Vrcholová kniha se nachází v místě bývalého keltského oppida na rozhledně Stradonka.