památný strom Oldřichův dub

památný strom Oldřichův dub

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Popis

U Oldřichova dubu údajně došlo k osudovému setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V České republice je vedeno několik stovek památných stromů. Od borovic, smrků, buků, líp až po duby. A jeden takový památný dub stojí na Lounsku ve vesnici Peruc.

  památný strom Oldřichův dub

  Není to ale ledajaký strom. Oldřichův dub patří mezi nejznámější stromy v Čechách. Podle dávné pověsti, mělo právě u tohoto dubu dojít k osudovému setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy. O jejich setkání psal již na začátku 12.století ve své kronice Kosmas a později potvrdil i místo setkání v Peruci  Václav Hájek z Libočan. Z pozdějšího svazku Oldřicha a Boženy se narodil syn Břetislav a rod Přemyslovců tak nevymřel po meči a vládl ještě dalších 300 let. Podle data narození jejich syna Břetislava se odhaduje, že k setkání mohlo dojít v roce 1004 a tím by dubu mělo být přes tisíc let.

  památný strom Oldřichův dub

  Oldřichův dub stojí v údolí potoka pod obcí Peruc. Po silnici směřující na Louny se dá přijet bezprostředně k němu, kde je malé parkoviště.

  parkoviště u Oldřichova dubu

  Již na první pohled je zřejmé, že prodělal několik nucených oprav. V letech 1993 a 1995 ho zasáhl dvakrát požár. Dub sice přežil, ale jeho stav je kritický. Nemá téměř žádnou výplň a vyživovací cévní provazce dubu jsou silně omezené. Některé větve jsou navíc spoutány ocelovými prstenci, aby se neodlomily.

  některé větve jsou spoutány ocelovými prstenci

  Rozměry Oldřichova dubu jsou úctyhodné. Vysoký je více jak 30m, obvod kmene ve výši prsou má 750cm a v patě měří dokonce 970cm. V porovnání s postavou člověka vypadá opravdu mohutně.

  mohutný kmen Oldřichova dubu

  Ačkoliv se píše o tisíciletém dubu, někteří dendrologové odhadují, že může jít o mladší strom (přibližně 500 let), na který se pověst pouze přesunula po zániku původního dubu.

  u Oldřichova dubu

  Ať už je to jakkoliv, toto místo má svoji jedinečnou atmosféru, stejně jako historií bohatá vesnice Peruc, ležící nad ním. 

  krásné prostředí Oldřichova dubu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Kuzov

  vrcholová kniha Kuzov

  Vrch s dvěma skalnatými vrcholy a pěkným výhledem do okolí.

  Vrkoč

  Vrkoč

  Zajímavý skalní útvar s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče orientované do tvaru obráceného vějíře.

  Zlatník

  Zlatník

  Vrch Zlatník (522 m n.m.), nacházející se při silnici spojující města Most a Bílina, patří spolu s dalšími, jimiž jsou Ressl, Hněvín, Špičák, Kaňkov, Želenický vrch a Bořeň, mezi vrchy nejzápadnější části Českého středohoří.

  vrcholová kniha Lipská hora

  vrcholová kniha Lipská hora

  Hora s nejkrásnějším vrcholem z celého Českého středohoří...

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička – (někdy uváděná jako Kybička) přiléhá k Lovoši (Velkému Lovoši) na severovýchodu. Její výška je 489 m n.m. Poskytuje výhledy na Lovosice, Žernosecké jezero a Radobýl.