skanzen Březno

skanzen Březno

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Popis

Unikátní památka pravěkých a raně středověkých obydlí se nachází nedaleko Loun.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Archeologický skanzen se nachází v malé obci Březno u Loun, vzdálené jen 4km západně od města Louny. Po příjezdu do Března nás už spolehlivě navádí informační tabule na malé parkoviště.

  cestou ke skanzenu

   Asi po 150m dorazíme ke skanzenu. Objekt je oplocený a již od vstupní brány na nás dýchne opravdový kus historie.

  skanzen Březno

  Od poloviny padesát let v této lokalitě probíhal rozsáhlý archeologický výzkum, při kterém byly objeveny pozůstatky obydlí a řemeslných zařízení z různých období pravěku. To přivedlo autorku výzkumu PhDr. Ivanu Pleinerovou na myšlenku, zkusit napodobit původní postupy a postavit stejná obydlí a zařízení a vyzkoušet v jakých podmínkách lidé dříve žili.

  skanzen Březno

  A tak mezi osmdesátými a devadesátými lety zde začala vznikat obydlí jako dlouhý dům z mladší doby kamenné (4000před Kr.), časně slovanská chata (6. st.n.l.), germánská chata (6.st.n.l.), roubená slovanská chata (9. st.n.l.) nebo řemeslná a skladovací zařízení jako slovanská hrnčířská pec (9. st.n.l.), jáma k výpalu keramiky, záhonek k pěstování léčivých a užitkových rostlin, zásobní obilní jáma.

  skanzen Březno-hrnčířská pec

  Při stavbě těchto objektů bylo použito původních materiálů a metod, prováděly se pokusy s vypalováním keramiky v replice hrnčířské pece nebo s ukládáním obilí do zásobních jam a zjišťováním jeho trvanlivosti a klíčivosti. V dlouhém domě a slovanské chatě se zase zkoušely podmínky bydlení v zimě i v létě. Uvnitř se udělalo ohniště a bydlelo se tam.

  uvnitř jednoho obydlí

  Procházíme mezi jednotlivými objekty a sotva si dokážeme představit, že bychom v takových podmínkách dokázali žít. Pokud chcete vidět naprosto unikátní památku pravěkých a raně středověkých obydlí a alespoň částečně nasát atmosféru doby dávno minulé, musíte do Března přijet osobně.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Říp

  Říp

  Poutní místo spjaté s pověstí o výstupu praotce Čecha na tuto horu

  České středohoří – vrch Vraník

  České středohoří – vrch Vraník

  Další nápadný kopec travnatý kopec se vypíná nad okolní krajinu v sousedství vrchu Kamýk, severně od obce Liběšice v Litoměřickém okrese na jižním okraji Milešovského středohoří.

  Kočka (Sovice)

  Kočka (Sovice)

  Skalní útvar na Litoměřicku připomínající svým tvar ležící či sedící kočku.

  Zřícenina hradu Košťálov

  Zřícenina hradu Košťálov

  Zřícenina hradu Košťálov se nachází v blízkosti Lovosic u Třebenic

  Židovský hřbitov u Hřivčic

  Židovský hřbitov u Hřivčic

  Hřbitov s barokními i klasicistními náhrobky s tradičními symboly hvězd, rukou, liliových květů…