Svatošské skály

Svatošské skály

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Popis

Národní přírodní památka Svatošské skály s podobou zkamenělého svatebního průvodu a s přilehlým houpacím mostem se nachází na území chráněné oblasti Slavkovský les.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jen kousek od Karlových Varů v kaňonu řeky Ohře se nachází národní přírodní památka Svatošské skály. Jde o pozoruhodné seskupení žulových pilířů vzniklých zvětráním, erozí a činností řeky.

  Svatošské skály

  Přijít k tomuto velice zajímavému místu lze po turistické trase Doubí - Loket. Blíže to je od Karlových Varů ze čtvrti Doubí. Na konci ulice Svatošská je bezplatné parkoviště, odkud vede ke skalám příjemná necelé 3km dlouhá lesní cesta podél řeky Ohře.

  cesta od parkoviště v Doubí

  Svatošské skály, nacházející se v chráněné oblasti Slavkovský les, si lze nejlépe prohlédnout z protějšího břehu od místních restaurací.

  pohled na Svatošské skály z druhého břehu řeky Ohře

   Svým uspořádáním nápadně připomínají zkamenělé lidské postavy. K tomu se váže pověst o Svatošovi, který slíbil lásku a manželství vodní víle. Pak se ale zamiloval do pozemské dívky, s kterou se chtěl oženit. A tak víla ze msty jejich svatební průvod proklela v kámen. Od té doby tam stojí až 50metrů vysoké skalní bloky, které mají i svá jména. 

  kamenný svatební průvod od houpacího mostu     kamenný svatební průvod

  V čele kamenného průvodu stojí Nevěsta a Ženich, hned za nimi Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchýně a Zámek. Vpředu stojí ještě Kapucín a Ministranti. Na vrcholcích některých skalních bloků se nacházejí navíc vzácné erozní obří hrnce.

  kamenný útvar "Zámek"

  Velkou atrakcí je zdejší houpací most, po kterém se přechází řeka Ohře přímo ke skalám. Má nosnost 600kg a mělo by na něm být v jeden okamžik maximálně 6 osob. Pokud po něm přecházíte, začne se pohupovat a jak moc, záleží jen na vás… Někteří si to náležitě užívají. Ovšem všeho s mírou, platí zde totiž zákaz úmyslného rozhoupávání mostu.

  houpací most na Svatošských skalách

  Svatošské skály vytváří malé skalní město, které je ideálním horolezeckým rájem pro zdejší lezce. Pohled z vrcholků skal do údolí řeky Ohře musí být nádherný. To si však mohou vychutnat pouze ti, kdo na ně vylezou.

  vrcholky Svatošských skal

  Toto místo si velice oblíbili i cyklisté a vodáci.  Dvě restaurace se zahrádkami uprostřed nádherné lesnaté krajiny přímo vybízí k odpočinku a načerpání dalších sil na cesty.

  úplný ráj i pro vodáky a cyklisty

  Po prohlídce skal je možné navázat na naučnou stezku Doubí-Svatošské skály, která tudy prochází a  pokračuje na další zajímavá místa této oblasti. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  most Radošov

  most Radošov

  Unikátní dřevěný krytý most spojující břehy Ohře se nachází v obci Radošov u Karlových Varů.

  Karlovy Vary – Dvořákovy sady

  Karlovy Vary – Dvořákovy sady

  Dvořákovy sady v Karlových Varech jsou veřejným městským parkem a nacházejí se v lázeňském území města na břehu řeky Teplé, pod Zahradní ulicí, naproti hotelu Thermal. Na okraji parku ve směru k lázeňskému území stojí Sadová kolonáda.

  Křížový pramen v Mariánských Lázních

  Křížový pramen v Mariánských Lázních

  Pavilon Křížového pramene v Mariánských lázních stojí v bezprostřední blízkosti Hlavní kolonády. Vyvěrá v něm samotný Křížová pramen a jsou do něj čerpány vody z pramenů Rudolfova a Karolinina.

  Karlovarské Vřídlo v novém provedení

  Karlovarské Vřídlo v novém provedení

  O karlovarském Vřídle pojednal záznam z výletu dne 22.04.2016. Návštěvníci Karlových Varů v současné době mohou vidět tryskat Vřídlo ve zcela jiné podobě – a sice v míse instalované venku před Vřídelní kolonádou.

  Andělská Hora

  Andělská Hora

  Romantická zřícenina Andělská Hora dominuje svojí polohou nad okolní krajinou Karlovarska.