NS přírodou a dějinami Oseka

NS přírodou a dějinami Oseka

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Popis

NS přírodou a dějinami Oseka patří díky své pestrosti k nejzajímavějším naučným stezkám.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • NS přírodou a dějinami Oseka začíná a zároveň končí v horní části města Osek u památného stromu. Zde si lze vybrat jakým směrem vyjít, ale asi je to v podstatě jedno. Z tohoto místa vede pouze půlkilometrová odbočka na vlakové nádraží a zpět, které je také součástí NS.

  památný strom-buk lesní převislý

  Prvním bodem NS je již zmíněný památný strom. Je to buk lesní převislé formy. Jeho stáří se odhaduje na 150 let. Je vysoký 14metrů s obvodem kmene 370 cm. Vytváří výraznou soliteru s méně obvyklou formou koruny a převážně temně červenou barvou listů. Ale velice zajímavý je i zevnitř, když se nakoukne pod jeho korunu.

  památný buk zevnitř

  Odtud se vydáváme směrem do města kolem místního velice pěkného koupaliště. Bylo však celkem chladno a tak zelo prázdnotou.

  osecké koupaliště

  Pokračujeme kolem rybníku, ve kterém mohou rybařit jen děti do 15let, ale ani tady nebyl přítomen žádný aktivní mladý rybář.

  rybníček pro rybáře do 15 let

  Mineme fotbalové hřiště a přicházíme k velkému Oseckému rybníku. Nad ním se v dáli zdvihají strmé a zelené svahy Krušných hor a nad hladinou vynikají siluety oseckého sídliště.

  velký osecký rybník

  Pak už vcházíme do lesa a informační tabule nás seznamuje s historií zdejšího prameniště. Řád cisterciáků zde vybudoval ze dvou pramenišť rozsáhlý a unikátní vodní systém pomocí sběrných nádrží a vodovodního potrubí, kterým zásoboval celé město včetně kláštera, kde byla voda pomocným zdrojem pro výrobu piva.

  prameniště odkud voda zásobovala Osek

  Hlouběji v lese vede stezka kolem pokusné plochy ochrany mravenců. Ti sem byli sváženi z okolních míst za účelem požírání lesních škůdců (obaleče dubového, bekyně mnišky, píďalek a dalších), což je jeden z moderních způsobů biologické ochrany lesa. Přes mraveniště jsou drátěné kryty, které zabraňují datlovitým a hrabavým ptákům v rozhrabávání těchto mravenišť.

  pokusné plochy ochrany mravenců

  Kolem cesty se postupně začínají objevovat obrovské kameny. Je to znamení, že právě přicházíme k přírodní památce Salesiova výšina. Představuje skalní město s množstvím obrovských křemencových kamenů, které sem byly naplaveny pravěkou řekou.

  přicházíme k přírodní památce Salesiova výšina

   Na některých skalních blocích jsou i patrné otisky sladkovodních mlžů. Stojí zde také samostatný skalní masiv Letohrádek, nazvaný podle dřevěného pavilonu, který na něm v 19.století stával.

  přírodní památka Salesiova výšina

   Vedou na něj kamenné schůdky a podle kovových oček ve stěně masivu jej využívají i horolezci.

  kamenné schůdky na skalní masiv Letohrádek

  Přejdeme silnici vedoucí na Litvínov a přicházíme do druhé části NS. Jako první prozkoumáme vchod do bývalé štoly Čertova díra.

  vchod do bývalé štoly Čertova díra

  V Krušných horách se těžilo dříve hodně stříbra, nejvíce v období 16.století. Proto se nachází v okolí stezky i řada zbytků starých štol a různých rozkutaných jam.  

  vchod do bývalé štoly Čertova díra

  O kousek dále narazíme na již poměrně zarostlý spirálový lom na kámen. Lámání kamene patřilo odedávna mezi rozšířené lidské činnosti v Krušných horách. Kámen se dobýval ručně takzvaným klínováním. Odlomené kameny se pak odvážely po nakloněné rovině točené do vřetene (spirály).

  u spirálového lomu kamene

  A nyní naučná stezka začíná lehce stoupat do jižních svahů Krušných hor. Přicházíme na Krásnou vyhlídku, která leží v nejhornější části zdejší sjezdovky. Je odtud pěkný výhled na Osek a jeho klášter.

  výhled z Krásné vyhlídky na Osek

  Stále stoupáme bukovým lesem, projdeme kolem zimoviště netopýrů, přírodní památkou Vrása se skalními útvary dokumentující prvohorní procesy a Vlčího dolu a už se blížíme k vyvrcholení celé naučné stezky.

  cestou bukovým lesem

  Tím je zřícenina gotického hradu Rýzmburk, který patřil k největším hradům v Čechách. Byl postaven v polovině 13.století a v 16.století se uvádí již jako pustý. Vstup do areálu hradu je pouze na vlastní nebezpečí, ale pokud se nebudete přibližovat bezprostředně pod obvodové zdi a věže pozůstatků hradu, nemělo by se nic přihodit. Po dokonalé prohlídce a odpočinku nás čeká strmá cesta z kopce dolu zpět do města.

  gotický hrad Rýzmburk

  Ještě před úplným koncem NS se zastavíme u poslední zajímavosti. Tou je národní kulturní památka - památník tragédie na dole Nelson III. Připomíná důlní neštěstí z 3.ledna 1934, kdy při výbuchu uhelného prachu zemřelo v hlubinném dole 142 horníků.

  národní kulturní památka - památník tragédie na dole Nelson III

   Pomník zhotovený sochařem Karlem Pokorným znázorňuje truchlící rodiče mrtvého horníka. Na zemi je deska, kde jsou vypsána jména všech zemřelých horníků.

  deska se jména všech zemřelých horníků

  Přejdeme koleje a jsme opět u památného stromu na konci NS. Její délka byla kolem 10km a opravdu se bylo na co dívat.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory – kostel sv. Václava ve Výsluní

  Krušné hory – kostel sv. Václava ve Výsluní

  Výsluní - vesnička se statutem města, na náhorní planině Krušných hor v okrese Chomutov. Dominantou Výsluní je ze všech směrů viditelný kostel sv. Václava, někdy označovaný jako Katedrála Krušných hor.

  Most na historické železnici z Mostu na Moldavu

  Most na historické železnici z Mostu na Moldavu

  Železniční most stojí ve východní části města Hrobu, zvané Mlýny. Překlenuje údolí potoka Bouřlivce. Vede po něm železniční trať z Louky u Litvínova do Moldavy, krušnohorské obce na samé hranici s německým Saskem.

  Kaple Nejsvětější Trojice na vrchu Horka

  Kaple Nejsvětější Trojice na vrchu Horka

  Kaple se nachází na vrchu Horka v severovýchodní části severočeského města Chlumce. Podél nyní asfaltové cesty vedoucí ke kapli byly od kostela sv. Havla instalovány výklenkové kapličky zastavení křížové cesty.

  Rozhledna na Blatenském vrchu

  Rozhledna na Blatenském vrchu

  Blatenský vrch je součástí západního hřebenu Krušných hor. Nachází se nad horskou obcí Horní Blatná. Na jeho vrcholu stojí veřejnosti přístupná rozhledna, která za pěkného počasí poskytuje kruhový výhled.

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Další smírčí kříže jsou k vidění na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tři kříže stojí v lesíku poblíž lokality U Hájovny při cestě z Lokte do Starého Sedla.