hrad Vlčtejn

hrad Vlčtejn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Blovice

Nadmořská výška

524 m n. m.

Popis

Nedaleko města Blovice se nachází pozůstatky hradu Vlčtejn postaveného rodem Rožmberků.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Vlčtejn leží na Plzeňsku nedaleko města Blovice. Vzhledem k jeho velikosti a skromných pozůstatků, nezabere jeho návštěva příliš času.  Navíc leží jen kousek od hlavní silnice vedoucí do Nepomuku a tak je vítaným zpestřením při naší cestě na Šumavu.

  hrad Vlčtejn

  Zaparkujeme ve vesničce Vlčtejn a po pár desítkách metrů již vidíme skrz stromy obrysy stejnojmenného hradu.

  příchod k hradu Vlčtejn

  Hrad byl postaven na skále, která se zvedá z roviny, což nebylo nejideálnější z hlediska jeho ochrany před nepřátelskými vojsky. Proto byl kolem celého hradu vybudován val a příkop, který byl v některých místech i dvojitý.

  obranné hradby na Vlčtejnu

  Hrad postavili v první polovině 14.století Rožmberkové. V roce 1421 se dostal do rukou husitů, kteří ho obývali s přestávkami do roku 1446. Naposledy sloužil jako sídlo ještě během 17.století, poté začal již chátrat.

  současný stav hradu Vlčtejn

   Ještě před příchodem k samotné zřícenině hradu Vlčtejn mineme stánek, spoustu laviček a pódium sloužící k pořádání různých kulturních a hudebních akcí.

  zde se pořádají kulturní akce na Vlčtejnu

  Poté vyjdeme pár schodů a bereme přitom na vědomí nápis upozorňující vstup na vlastní nebezpečí.

  tradiční nápis u zřícenin-vstup na vlastní nebezpečí

  Vcházíme do bývalého paláce, jedinou dochovanou budovou tohoto hradu. Jde o jednopatrovou stavbu o rozměrech 20x9m. Na mnoha místech jsou patrné stopy po již značných opravách, bez kterých by tato zřícenina takto nevypadala. A jinak by vypadal i areál hradu, kdyby v 19.století nebyl použit materiál z podhradí na stavbu silnice.

  opravované části hradu Vlčtejn

  Dále zde vidíme obvodové hradby, části příkopů a valů.  Dnes již zasypaná kruhová prohlubeň měla být buď bývalou kruhovou věží (bergfritem) nebo studní či cisternou.

  pozůstatky hradu Vlčtejn

  Prohlídka ukončena, nezabralo nám to více jak 30 minut a seznámili jsme se s další zajímavou zříceninou, tentokráte z oblasti Plzeňska.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – kostel sv. Lukáše

  Karlovy Vary – kostel sv. Lukáše

  Kostel je postavený v novogotické stylu z neomítnutých červených cihel. Jeho stavba byla dokončena v roce 1877. V současnosti je zde umístěna expozice voskových figurín. Kostel je kulturní památkou.

  rozhledna Háj u Aše

  rozhledna Háj u Aše

  Jedna z nejkrásnějších vyhlídkových staveb a zároveň nejzápadněji umístěná rozhledna v České republice.

  Doupov - Zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie

  Doupov - Zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie

  Na kraji lesů vojenského prostoru Hradiště (Doupov) východně od Karlových Varů leží kdysi významná obec, dnes spíše osada Svatobor. Nad touto vsí stojí Zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie včetně fary a márnice.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 1 – severozápadní

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 1 – severozápadní

  Kolem historického centra města Lokte se nachází řada zajímavých vyhlídek, z nichž je výborný výhled na tuto část města, zejména pak na starobylý hrad. Dnes představuji první z vyhlídek – nad autobusovou zastávkou.

  Loket - vyhlídka nad řekou

  Loket - vyhlídka nad řekou

  Vyhlídka při silnici obcházející centrum města Lokte nad pravým během řeky Ohře. Je sice položená níže, než ostatní zde popsané vyhlídky, přesto je z ní dobrý výhled na hrad a historické centrum města.