Tisícový kámen a Krápník jsou obrovské pískovcové převisy, nacházející se uprostřed lesů krásné kokořínské krajiny. Leží asi 8km od města Dubá a k jejich návštěvě volíme jako výchozí bod vesničku Pavlovičky. Na okraji Pavloviček je malé parkoviště, odkud vyrážíme po žluté značce úzkou asfaltovou cestou směrem k bývalému hradu Čap.
parkoviště na okraji Pavloviček
Z hradu nebo spíše hrádku, neboť opravdu nebyl příliš velký, se mnoho nedochovalo. K vidění je pouze ve skále vytesané sklepení a cisterna. Nejvíce ovšem zaujme pozoruhodný skalní kyj, tkz.Čapská palice a nádherné výhledy na okolní vrchy Dubé a České středohoří.
pozoruhodný skalní kyj, tkz. Čapská palice a vyhlídka Čap
Dále pokračujeme po zelené. Scházíme po dřevěných schodech do útulné roklinky obklopeni pískovcovými skalami.
skály pod Čapskou vyhlídkou
Poté dojdeme do oblasti přírodní rezervace Kostelecké bory. Celé území rezervace je zajímavé svou geomorfologií a množstvím meze a mikrotvarů (voštiny, pseudoškraby).
ukázka pseudoškrabů v přírodní rezervaci Kostelecké bory
To už se pomalu blížíme k hlavnímu cíli našeho výletu. Přicházíme k rozcestníku, odkud vede „speciální” odbočka k oběma převisům.
z tohoto místa se odbočí vlevo po zelené k převisům
Po 200m přicházíme k prvnímu převisu Krápník. Dříve byl zařazen mezi přírodní památky, a to kvůli jeho voštinové výzdobě, ale v roce 2001 byl ze seznamu vyňat.
a toto je první převis - Krápník
Převis Krápník je asi 40m dlouhý a 10m vysoký. Kdysi ho využívali obyvatelé lužické kultury jako ochranu před nepřízní počasí při pastvě svých stád. Za válek zase sloužil jako úkryt pro lidi z nedalekého okolí.
převis Krápník v celé jeho délce
Pod převisem je velké ohniště, v jehož blízkosti jsme našli kastrůlek schovaný ve skalní stěně, což dokládá, že je místo dnes využíváno hlavně táborníky.
ukázka voštinové výzdoby na Krápníku
O dalších 300m dále je o něco známější a táborníky ještě oblíbenější převis Tisícový kámen.
a tady je druhý převis - Tisící kámen
A proč je tomu tak, je zřejmé hned při příchodu k němu. Dokonaleji udělané ohniště a pod převisem, který je dlouhý asi 30m, jsou z dřevěných kulatin vybudovány kóje na spaní, které jsou hojně využívány.
někteří pod převisem i přenocují
Dokladem toho jsou zápisky ve zdejší knize Tisícový kámen, kam píší návštěvníci své vzkazy a poznatky z tohoto místa.
návštěvní kniha Tisícový kámen
Po prohlídce se vracíme zpět na hlavní rozcestí a pokračujeme k Martinským skalám.
tady opatrně, Martinské skály jsou opravdu vysoké
Přejdeme po horním okraji těchto velice strmých skal, pod kterými je údolí zvané Komáří důl a příjemnou cestou dojdeme opět do Pavloviček, kde jsme celý výlet začali.