Pavlino údolí

Pavlino údolí

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České Švýcarsko, Lužické hory a Děčínsko

Nejbližší město

Česká Kamenice

Popis

Procházka s nečekanou trochou adrenalinu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pamatovala jsem si to krásné tiché údolíčko Chřibské Kamenice už z dřívějška a moc jsem se těšila na pohodovou procházku. Kdy psi mohou vpohodě navolno a já se každou chvilku zastavím, protože mne něco bude svádět k focení.

  Rybníček nad mlýnem ... skoro jako pro vílu ... tj:"Pavlínka"

  Pavlínino údolí neboli Pavlino údolí (probůh proč všechno v tomto kraji je něčí - Gabrielino, Edmundova, Rudolfův, Vilemínina, Mariina ... ???) je přírodní rezervace, jejíž úkolem je chránit rostlinné a živočišné bohatství kaňonovitého údolíčka. Vše zde turisty láká: Vydejte se do této panenské přírody, odpočiňte si od města a problémů a pouze se kochejte krásnými skalami a říčkou.

  U náhonu je připraven pro ryby "rybí přechod", aby jim umožnil cestu dál vzhůru po říčce Kamenici

  Procházka začíná za Greislovým mlýnem (kousek nad kempem Spobyt) u vodní nádrže Pavlínka. A končí asi po 3,5 km u rozcestníku kde se od zelené červená značka odštěpuje směrem k obci Studený a začíná tu modrá turistická značka, která vede do Rynartic. Když jsme letos na konci své dovolé (2011) vyrazili procházkou uzavřít naši dovolenu, nic zlého jsme netušili. Prošli jsme okolo regulace říčky s rybím přechodem a jaksi přehlédli cedule, které upozorňují peší, že po povodních 2010 je vše tak trochu jinak, než bývalo.

  Zde si vloni vzala říčka Kamenice kus břehu i s cestičkou ....

  Pěšinku podél říčky na několika místech sebou vzala voda. Zrovna jeko můstek a tak poprvé brodíme na druhou stranu. Trochu to po říčních kamenech klouže, tak se bojím jak o boty ta o foťák. Nicméně pěšina pokračuje a mi jdeme dál. Cestička nás navede i na stráň výš nad Kamenicí a zas se spouští dolů, tuším že už to máme k rozcestníku jen kousek. A pak to přijde:
  před námi přes říčku je popadáno několik smrků a v nich doslova srolován původní kovový můstek. Když vidím a fotím tu změť, dochází mi jakou silou se musela hnát při povodních voda téhle malinké říčky, když dokázala srolovat spolu se stromy i traverzy, které můstek nesly. Sejdeme kus pod můstek a znovu brodíme, v mokrém mlází nám cestu ukazují naši psi a já v dešti, který se po celou dobu tiše snáší, začímám mít vody plné zuby. Jen s nostalgií vzpomínám na tu pohodovou procházku před třemi roky, jo člověk si má vychutnat vše, když může. Odbočujeme po modré, abychom se vrátili do Jetřichovic a sílící déšť mi dává na srozuměnou, že skálu s trpaslíky i tentokrát vynecháme.

  Největší radost z brodění měl pes, měl ji jako jedinný ze všech zúčastněných ...

  A tahle změť, to je to, co zbylo z můstku ...

  Potkali jsme cestou vracející se dvojici s kočárkem a myslím že pro tentokrát volili dobře. Zato kolega fotograf vláčející sebou děti, manželku a stativ i se starým foťákem, ten si myslím naložil až až. Je ale pravda, že ta místa na své fotogeničnosti nic neztratila ... jen si tu fotku musíte víc vysloužit.

  A nakonec uznejte, že pro takovéto záběry se přeci vyplatí si sem dojít ...

  mapa výletu ... a poslední foto na rozloučenou ... aneb příroda je silnější, než si myslíme a připouštíme

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/ceske-svycarsko/  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Havran u Polesí v Lužických horách

  Havran u Polesí v Lužických horách

  Malebná vesnička Polesí má svou vyhlídku - Havrana.

  jeskyně Waltro

  jeskyně Waltro

  Za druhé světové války sloužila jako úkryt pro uprchlé ruské zajatce...

  skalní kaple Božího hrobu

  skalní kaple Božího hrobu

  Dochovaná skalní kaple s bohatou reliéfní výzdobou u Velenic na Českolipsku.

  Studenec

  Studenec

  vrch s rozhlednou, která přižila svou smrt

  Křížová cesta u Cvikova

  Křížová cesta u Cvikova

  Křížová cesta se 14 kapličkami se nachází u Cvikova na vrchu zvaném Kalvárie.