hrad Hasištejn

hrad Hasištejn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Chomutov

Nadmořská výška

575 m n. m.

Popis

Hrad Hasištejn byl postaven začátkem 14.století na vysokém skalním ostrohu nad hlubokým údolím Prunéřovského potoka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Hasištejn byl postaven začátkem 14.století na vysokém skalním ostrohu nad hlubokým údolím Prunéřovského potoka. Toto strategické místo umožňovalo kontrolu kupecké cesty, která vedla přes zemské hranice až do Prahy. Zakladatelem hradu byl pravděpodobně Václav II. První písemná zmínka o hradu je z roku 1348, kdy ho tehdejší císař Karel IV. uvádí v návrhu zákoníku Majestas Carolina jako hrad královský.

  hrad Hasištejn

  Od roku 1412 obýval hrad Jindřich z Plavna. Ten se však spojil s loupeživými rytíři, s kterými loupil a přepadával královské statky. To se samozřejmě nelíbilo králi Václavu IV. Proto vyslal v roce 1418 na hrad královské vojsko, které ho po dvouměsíčním obléhání dobylo. Velkou zásluhu na tom měl Mikuláš z Lobkovic, zvaný Chudý. A právě jemu král poškozený hrad z bitvy zastavil. Mikuláš se hned pustil do opravy a rozsáhlé přestavby hradu k jeho komfortnějšímu obývání.

  hrad Hasištejn

  Hrad Hasištejn měl pak další majitele, kteří hrad ještě rozšířili o další budovy a zdokonalili jeho obranný systém. V letech 1891 až 1892 byly na hradě udělány poslední výraznější změny v duchu romantismu velkostatkářem Emanuelem Karschem.

  hrad Hasištejn

  Dodnes se z hradu zachovala podstatná část hradeb i některé z budov a zřícenina je tak velkým lákadlem pro všechny milovníky těchto památek.

  hrad Hasištejn     hrad Hasištejn - vnitřní nádvoří

  My jsme jedni z nich a tak se na hrad Hasištejn také vydáváme. Ze silnice vedoucí z Chomutova do Karlových Varů odbočujeme z hlavní kousek před Prunéřovem, podle informační tabule hradu. Cesta je dobře značena a bez problému nás dovede až na konec obce Místo, kde je velké parkoviště v těsné blízkosti hradu.

  hrad Hasištejn od parkoviště

  Vstupujeme branou, která byla kdysi opatřena padacím mostem. Je zde ještě zřetelný hluboký příkop, lemující původní hradby hradu.

  hrad Hasištejn-vstupní brána

  Po levé ruce stojí pozůstatek bývalé hlavní dělostřelecké bašty. Naproti se před námi zdvihá obranná válcová věž a hned za ní první a druhá dělostřelecká bašta. Tato strana byla totiž nejvíce zranitelná snadnějším přístupem k hradu, a tak se zde koncentrovala největší obranná síla.

  hrad Hasištejn-dělostřelecká bašta

  Na poměrně velkém nádvoří hradu si kupujeme vstupenku. Toto nádvoří je celé podsklepeno, což vidíme, když sestoupíme tunýlkem po schodech pod jeho úroveň a skrz mříže se nám ukazují velké sklepní prostory.

  vstup k podsklepenému nádvoří    podsklepené nádvoří hradu Hasištejn            

  Z nádvoří vstupujeme malou branou do samotného nitra hradu. A tady na nás dýchne ta pravá atmosféra minulosti. Obzvláště celý komplex po pravé ruce, což jsou pozůstatky starého paláce, působí velice romanticky.

  pozůstatky starého paláce hradu Hasištejn

  Po kamenných schodech se dostaneme nejdříve ke kapli postavené na začátku 14.století.

  pozůstatky starého paláce hradu Hasištejn     kaple postavená na začátku 14.století

  Od kaple pokračujeme po dřevěném schodišti na horní plošinu starého paláce. Odtud by se chtělo říct, že jsou nádherné výhledy do krajiny, kdybychom z jedné strany neviděli dým a Průnéřovskou elektrárnu a z další sice lesnaté údolí Prunéřovského potoka, ale na samém vršku korunované několika větrnými elektrárnami.

  výhledy ze starého paláce na Prunéřovskou elektrárnu

  Sejdeme dolu a přicházíme ke skromným pozůstatkům nového paláce. Z toho se ale moc nedochovalo. Představit si ho můžeme podle vstupenky, na které je vykreslena původní podoba hradu a tedy i budovy nového paláce.

  zbytky nového paláce

  Kolem studny přijdeme k válcové Velké věži. Tento hradní bergfrit o průměru 8,5m a výšce 22m je nejvyšší stavbou hradu. Síla zdiva u paty věže je úctyhodných 3,5m.

  Velká věž     vchod do Velké věže

  Věž byla upravena na rozhlednu s nádhernými výhledy do krajiny. Pohled z výšky dolu je opravdu excelentní a budovy starého paláce hradu vypadají ze shora docela maličké.

  výhled z Velké věže

  Zdejší místo navštívili v minulosti i známé osobnosti. Jednou z nich je Johann W.Goethe, který tu byl v roce 1810. Hrad, stojící nedaleko hranic s Německem, je častým cílem i sousedních německých turistů.

  vzpomínka na Johanna W.Goetheho

  Hrad Hasištejn je velice zajímavá zřícenina hradu, kterou můžeme jen doporučit.

  Stavební vývoj hradu Hasištejn

  Stavební vývoj hradu Hasištejn

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrch Kaňkov

  vrch Kaňkov

  Znělcový vrch Kaňkov se stejnojmennou osadou se nachází na cestě z Bíliny do Braňan.

  Teplice – kostel sv. Alžběty

  Teplice – kostel sv. Alžběty

  Novogotický kostel z 2. poloviny 19. století stojí v teplické čtvrti Šanov na Zeyerově náměstí, na okraji lázeňského Šanovského parku. Kromě jeho architektury zaujme jeho barevné pojednání – opět v tmavočerveném tónu.

  Karlovy Vary – termální bazén hotelu Thermal

  Karlovy Vary – termální bazén hotelu Thermal

  Termální bazén je nedílnou součástí lázeňského hotelu Thermal. Nachází se ve stráni pod Bezručovou ulicí, severovýchodně od hotelu. S hotelem je propojen, jenže v současné době je mimo provoz. Z místa jsou však pěkné výhledy.

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Na úbočí Krušných hor nad Unčínem (částí města Krupka) nedaleko Teplic nalézáme rozlehlou zříceninu hradu. Jde o Kyšperk, postavený patrně na počátku 14. století na skalnatém ostrohu a nazývaný tehdy Supí hora.

  Kadaň – Bystřický můstek

  Kadaň – Bystřický můstek

  Kromě jiných, již zmíněných objektů je dalším svědkem historie města zděný kamenný most přes dříve zde protékající potok Bystřice.