Výlet na Frýdlantské Cimbuří a Polední Kameny

Výlet na Frýdlantské Cimbuří a Polední Kameny

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Jizerské hory, Ještěd a Frýdlantsko

Nejbližší město

Frýdlant

Nadmořská výška

1008 m n. m.

Popis

Jizerská klasika ... Frýdlantské Cimbuří a Polední Kameny a k tomu Kříž milénia, silnice Kozí stezka a Vodopád Černého potoka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Krajina z jizerské žuly - to jsou namáhavě přístupná místa Poledních kamenů a Frýdlantského cimbuří. Tvrdá dravost Černého potoka s vodopádem i nedokončená silnička, nesoucí výstižný název Kozí stezka.

  Detail jedné ze skalních věží Frýdlanskéh cimbuří ...

  Tenhle výlet si musí člověk zasloužit a vyšlapat po svých. Protože vysoko nad Hejnicemi a Bílým Potokem se tyčí Jizerské hory v ukončení Frýdlantským cimbuřím. Pokud pošlapete zespodu z Bílého Potoka po červené nebo z druhé strany po zelené turistické z Hejnic, vždy Vás to bude stát propocenou košily. Nelitujte námahy, ta místa za to stojí. Pro lenochy mám jednu vychytávku, pokud nechcete zdolávat převýšení, využijte BUSu ČSAD, který jezdí z Frýdlantu na Smědavu, zastavuje třikrát denně u zastávky ČD v Raspenavě a poblíž ČD v Hejnicích, vždy tak, aby navazoval na vlak od Liberce s příjezdem těsně po 9:00 a po 13.00 - v létě nahoru vytáhne cyklistům i kola. Po cestě ze Smědavy (kde je jediné občerstvení) to máte na Polední kameny už "téměř" po rovině a pak už jen z kopce do údolí k Hejnicím.

  Frýdlantské cimbuří skutečně vypadá jako cimbuří ... jen je trochu monumentální

  Pokud si chcete tuhle oblast prolést a užít si ji, tak nechte kolo doma a vydejte se pěšky. Já osobně tohle místo miluju, když přijde to pravé babí léto - ten čas mu opravdu sluší ( to je pak odpolední BUS z Raspenavy časově skoro pozdě, protože Vám zbyde málo času na focení, kterému tu určitě propadnete). Zažila jsem tu však i počasí skutečně pravé jizerské, kdy na Frýdlantském cimbuří seděla mlha s oblohou v jednou kuse, bylo vidět stěží na 100m, a přesto že nepršelo, tak se z člověka stával nacucaná houba - bylo to působivě neskutečné, ale fotit s v tom moc nedalo - tak to jsou taky Jizerky.

  Podzimní zlatá jizerské žule vyložene sluší ...

  Vrcholové skály Poledních kamenů a Frýdlantského cimbuří (1006m n.m.) jaksi prorůstají v jeden svérázný kamenitý celek - útvary zvětrávaných žul, menší skalní města s balvany, suťová pole, viklany a zřícené bloky. Frýdlanské cimbuří je nejvýraznějším sklaním útvarem hřebene Polední kamenů. Na hlavním vrcholu Cimbuří naleznete typický dřevěný kříž. Vrchol je složen z řady žulových věží, které se zvedají nad hlobokým údolím Černého potoka. Pěšina na vyhlídkovou skálu vede romantickým terénem a po kamenitých lávkách.

  Pohled z Poledních do údolí k Hejnicím a Bílému Potoku ...

  Z hlediska turistického i horolezeckého představuje hřeben Poledních kamenů málo frekventovaný cíl Jizerských hor. Horolezci si tu přijdou na své - cesty všech obtížností, tu čekají pouze na organizované lezce! Dle ochránců přírody se Frýdlantské cimbuří nachází v Ptačí oblasti Jizerské hory a v Národní přírodní rezervaci Jizerskohoské bučiny, které Vám leží u mohou při pohledu do údolí. Zvlášť na jaře, když raší a pak v podzimním zlatě jsou buky uchvatné. Pokud někdo děláte geokešing, dobře vím, ač mudla o:))), že Vás na vrchol Poledních kamenů přivede jedna z vašich geokešek. Samo Cimbuří má vlastně vrcholy dva: jeden přístupný železným žebříkem, ten je na odbočce turisticky značené cesty a druhý vrchol je přístupný pouze lezeckými cestami. Občas tu můžete být svědky zajímavé podívané, kdy si mezi těmito skalními brášky natáhnou horolezci lano a mezi skalami vysoko nad zemí, se po něm prochází.

  Polední kameny se svou středovou typicky jizerskohorskou loučkou ....

  Až si pořádně prohlédnete vše kolem sebe - pak jihovýchodně od Poledních kamenů leží Smědavská hora (1084m), dále určitě začnete koukat také dolů ... pak přes Bílý Potok spatříte horu Smrk, přes Hejnice dohlédnete až do Polska, před Raspenavou uvidíte Farskou louku a hned pod nohama se Vám zařízne hluboký žulový kaňon Černého potoka. Potok má dva prameny, prochází Hejnickým hřbetem a poté skalní roklí, kde nabere na zhruba 3km spád 500m. Dole při zeleně značené turistické cestě se můžete na potok podívat pěkně zblízka, jak končí vodopádem s charakteristickým velkým balvanem ve svém středu.

  Jedne se nediví tomu názvu "Polední kameny", ale spíš tomu, kdo to tu poskládal ...

  Pokud jste se svezli BUSem k chatě Smědava, či přišli z Bílého Potoka po turistické červené, začnete sestupovat do údolí po zelené. Pak v lese na boku Frýdlantskéh cimbuří narazíte na prazvláštní silnici - ona má dva začátky (jeden v údolí, druhý v Jizerkách), ale úplně ji chybí střed ... právě  zde Vás přivedla turistickýá zelená značka na tzv. Kozí stezku - cestu, která prochází údolím Černého potoka. Není nepodobná další monumentální stavbě - Štolpišské alpské silnici (o údolí vedle ve Velkém Štolpichu). Kozí stezka byla odvážněji trasována i  na ní byly postaveny obrovské opěrné zdi z žulových kvádrů. A pak přišel konec a narozdíl od Štolpišské cesty nebyla dostavěna, stavitelé tvrdě narazili (kromě společenských poměrů a války , ...) na nečekaně náročný terén v horní části. Stavba zůstala opuštěná a propojení s náhorní plochou Jizerek tu pro vozidla dodnes není. Z lesní cesty se tu postupně stává náročný horský chodník.

  Cestička z Poledních k Cimbuří se vlní mezi balvany jsko had ...

  Cestou dolů po zelené si udělejte čas ještě na dvě odbočky: 1/ tu k vodopádu Černého potoka viz. výše a 2/ ještě na vyhlídku Hajní kostel (730m n.m.), která je nejsevernějším výběžkem Frýdlanského cimbuří - takovým posledním ohlédnutím. Původní německé jméno zní Haimskirche ( v překladu Hajní kostel - kostel v háji, neboli pohanská svatyně). Podle obyvatel Jizerek, se právě k tomuto místu váže pověst, kterou zbásnil K.J.Erben pod názvem Poklad. v ní žena kvůli pokladu, nechá své dítě zavřít na celý rok do skály ... naštěstí příroda byla milostivá a oba se po roce shledají.

  Frýdlantské Cimbuří z vyhlídky ma Hajním kostele ....
   
  Kdo jde nahoru na Polední kameny po červené turistické z Bílého Potoka, jen těžko může přehlédnout jednu novodobou zajímavost. I mne překvapil uprostřed louky ... stojí tu obrovský, asi 8m vysoký kamenný Kříž milénia. Prý ho tu v r. 2000 postavil nějaký místní nadšenec (N50°52´5.115" a E015°13´54.742").

  Kříž milénia ...

  Pokud se Vám celé tohle povídání zdá takové zmatené, vše pátépřesdeváté, věřte, nedovedu ho rozdělit na jednotlivé kousky - nakrájet na malé dílčí výlety. Tato místa totiž tvoří nádhrenou romantickou mozaiku, jeden celek, který má v sobě zakletu duši Jizerských hor.

  Orientační mapa výletu ...

  Přístup
  Na Polední kameny se lze dostat po zeleně značené turistické stezce vedoucí z Bílého Potoka údolím Černého potoka na Frýdlanské cimbuří a odtud po žluté  turist. značce až na vrchol.
  Nebo
  po červené na Smědavu (tuto část si můžete ušetřit BUSem viz výše), ostud po modré a nahoře na kopci odehnout na žlutou, okolo rašelinisště (Vlčí louka) pod Smědavskou horou a žlutá Vás pěšinkou přivede na Polední kameny, protáhne se jak had a začne sestupovat, tam narazí na zelenou a ta vás svede přes Frýdlantské cimbuří okolo Hajního kostela až do údolí Černého potoka a odtud do Hejnic.

   

  A nakonec ještě jednou prostě: Polední kameny ...

  Ještě pro představu zaznam výletu GPS ... výzozí bod Smědava - konce ČD Hejnice
  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Výsoký a Výhledy

  Výsoký a Výhledy

  Místa, zapadlá a poztracená v čase, zato s pěknými výhledy.

  Oldřichovské skály v Jizerkách

  Oldřichovské skály v Jizerkách

  Oldřichovský Špičák a Skalní hrad jsou místa zakletá v kamenné kráse jizerské žuly.

  Kryštofovo údolí II. - pouť

  Kryštofovo údolí II. - pouť

  Údoloská pouť v "Kryštofáku" je krásná tradiční česká pouť

  Obří sud na Javorníku

  Obří sud na Javorníku

  Nedaleko Liberce se znovu narodil Obří sud.

  Rozhledna Rašovka

  Rozhledna Rašovka

  Mladá rozhledna trůnící si na Ještědském hřebenu.