Divoká soutěska

Divoká soutěska

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České Švýcarsko, Lužické hory a Děčínsko

Nejbližší město

Česká Kamenice

Popis

Plavba po Divoké soutěsce světem klidu, skal a zeleně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pravdou je, že ten kdo navštívil Česko-sazské Švýcarsko a nešel se svézt na lodičku do soutěsek, ten jako by tu vlastně nebyl. Patří to prostě ke koloritu místních výletů a dovolených. A tak jsem se i my vydali na výlet, jehož cílem byla jízda po jedné z nich - té Divoké. Edmundova (Tichá) soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP, málo kdo odolá romantické plavbě po vodách řeky Kamenice. Za poutavého výprávění převozníků se můžete svézt po proudu i proti proudu hluboko v útrobách skal. Mezi soutěskami je možný pěší přesun i s možností občerstvení na Mezním můstku. Edmundova soutěska je splavná v délce 990m (tj cca 20 min za 70,- dospělý, děti polovic, pes 20,-, kočárek ano, kolo ne) a Divoká soutěska v délce 490m ( jt.cca 15 min. - dospělý 50Kč, ostatní jako u předešlého). Sezóna začíná každý rok v pátek před Velikonocemi a končí koncem října.

  Cestou po žluté nahoru na Meznou  jsme koukali na protější skály ukrývající Pravčickou bránu ...

  Výběr soutěsek byl pro nás volbou rozumu, neboť si ještě ze školního výletu před lety pamatuji, že v Tiché soutězce na nás pustili ze zhora vodu, svědomí mi proto nedovolilo toto provést našim dvoum psům, kteří nás provázeli. Nechali jsem se zavést BUSem pod odbočku Pod Pravčickou bránou a odtud pěšky yyrazili do kopce na Meznou, pěkně pěšom po žluté. Během cesty jsme několikrát zahlédli protější stěny ve kterých se skrývá Pravčická brána. Protože jsme šli za deště, ze stěn se nádherně pářilo. Na začátku osady Mezné jsme si sedli na terásku u místního penzionu, abychom mohli tuto scenéri pořádně vklidu vychutnat. Vznik osady Mezná spadá do doby středověké kolonizace. Po r. 1945, kdy bylo vysídleno německé obyvatelstvo, došlo k vylidnění obce. Řada pozoruhodných staveb lidové architektury se dochovala pouze díky péči chalupářů. Po občerstvení jsme se přehoupli přes vršek kopce a začali sestupovat dolů do údolí soutěsek. Dolů je to docela sešup.

  Pěšina k Divoké soutěsce si musí své místo na řece Kamenici tvrdě vybojovat ...

  Říčka Kamenice je z obou stran obklopena hradbou vysokých pískovcových skal. Do konce 19. stol. se po ní - Tichou (Edmundovou) a Divokou soutěskou splavovalo dříví. Prý se tu Uskutečnily i četné pokusy plavby na vorech od Dolského mlýna po Hřensko. Vzhledem k tomu, že byly úspěšné, začal kníže Edmund Clary-Aldrigen upravovat soutěsky pro veřejnost. V roce 1890 byla Tichá (Edmunova) soutěska společně s nově postavenou restaurací slavnostně otevřena. Na stavbě se podílelo až 200 italských dělníků. O osm let později byla pro veřejnost otevřena i Divoká soutěska. Tichá soutěska se nachází na dolním toku Kamenice nedaleko Hřenska (vstup na Edmundovu je z záchytné parkoviště u hotelu ve Hřensku). Některé skalní bloky popadaly až na dno kaňonu. Vířením vody a písku vznikly v korytě obří hrnce a různé prohlubně, prostě voda se nedá a cestu si hledá. Díky inverzním pásmům se tady daří rostlinám typických pro mnohem vyšší polohu. S rozvojem cestovního ruchu se na říčce vybudovali jezy, splavy, odpočívadla a turistická stezka, která lemuje celé Soutěsky s tunely a částmi, které nejsou suchou nohou schůdné, ale plavbou na pramicích. Srpnové povodně v létě 2010 v oblasti způsobily vážné škody, ale od 1.7. 2011 jsou obě soutěsky po rekonstrukci již opět v provozu. Takže ideální místo pro výlet.

  Jez zadržující vodu u nástupní stanice Divoké Soutěsky, slouží k tomu, aby bylo po čem plout ...

  Pocházky po březích podél řeky se vyplatí za horka, kdy soutězky dávají blahodárný chládek, nebo za mlhy a drobného deště. TO se sem zase rádi uchylují fotografové, protože když nahoře příjdou o daleké výhledy, tady najdou vždy něco k focení. Vyprávění průvodce na loďce v Divoké soutěsce nás dostalo do stavu, kdy jsme v každém kameni hledali něco zakletého. Z hada, který má údajně 2,5 km jsme zahlédli jen konec ocasu, ale ještěrku na římse skály jsme viděli skoro všichni ... no a pak cestou po pěšině kolem řeky i po galeriích nad ní, už bylo jen na naši představivosti, co vše ještě uvidíme. Když jsme náš výlet ukončili výstupem po modré tur. značce na Mezní louce u kisku s občerstvením jediné co nás mrzelo, bylo že už je výlet za námi. Neva, příště si projedeme a proplujeme soutěsky obě, protože tohle je svět zeleně a ticha, kam se člověk vždycky rád vrácí.

  Jizda na pramičce ...  Jedno ze zvířat pokukujících na nás cestou na lodičce ... psi ho kupodivu přehlédli

  Ještě stručně jak je to zde se psy, koly a kočárky: Kočárky ty moderní skladné Vám na pramičce převezou, kola jsou v soutěskách nežádoucími hosty, na pramici je nepřevezou a !!! soutěsky neprojedete ani náhodou - takže kola raději nechte doma, naši turisticky otrkaní psi ustáli přepravu na pramičce zcela vpohodě, jen museli mít preventivně náhubek, asi kvuli tomu, aby do vyprávění pana lodivoda neštěkali o:))), jinak si celou cstu užili skoro stále navolno, vodítka jsme použili jen přes Meznou, Mezní louku a na pramičce.


   

  Cesta nad řekou Kamenicí vede po zavěšených galeriích, část z nich byla za povodní poničena ...

  Mapa výletu...

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kyjov - malý okruh

  Kyjov - malý okruh

  Pěkný výlet v okolí Krásné Lípy.

  Ploučnická vyhlídka

  Ploučnická vyhlídka

  Vyhlídkový altán vystavěný roku 1902 Spolkem pro pozdvižení cestovního ruchu

  vrcholová kniha Lipnický vrch

  vrcholová kniha Lipnický vrch

  Vrcholová kniha se nachází v plechové krabičce v CHKO Lužické hory na Lipnickém vrchu nedaleko města Česká Kamenice.

  Pavlino údolí

  Pavlino údolí

  Procházka s nečekanou trochou adrenalinu.

  Vyhlídka Popova skála

  Vyhlídka Popova skála

  Popova skála nabízí výlhed do Žitavské nížiny.