Šaunštejn a Malá Pravčická brána

Šaunštejn a Malá Pravčická brána

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České Švýcarsko, Lužické hory a Děčínsko

Nejbližší město

Česká Kamenice

Popis

Dvě perličky Českého Švýcarska, které stojí za vidění

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pro nás tahle dvě místa byla příjemnám zpestřením na procházce po červené tur. značce, tahnoucí se po hřbetě mezi Mezní Loukou a Vyskou Lípou. Takže jsme k nim přišli shora a navštívíli je v pořadí Malá Pravčická brána a po ní následova zteč hrádku Šaunštejn. Pro ty, co budou dobývat tato místa ze spodu, z obce Vysoká Lípa, ať na kole či pěšky, to bude řádně do kopce, občas tak trochu pro kamzíky.

  Hrádek Šaunštejn vykukující kousek nad vrcholky stromů ...

  Šaunštejn je udajně jeden z nejkrásnějších hradů Českého Švýcarska, jenže po jeho prohlídce, jsem jaksi na pochybách, zda označení hrádek je to, co vystihuje jeho současný stav. Horní plošina "hradu" je tvořena několika vysokými pískovcovými bloky, které se tyčí kousek nad špičkami okolních smrků. Skalní bloky jsou navzájem spojeny kovovými můstky, které vedou k jednotlivým vyhlídkovým místům, chráněných zábradlím. U paty skalního masivu je vytesaná dutina, která kdysi asi sloužila jako stání pro koně?
  Přístup na samotný hrad je umožněn po strmých schodech úzkou spárou ve skále - nic pro klaustrofobiky. Je tak moc úzká, mám pocit že kdybych byla jen o trochu širší, určitě se zašprcnu. Ale je to jen zdání, protože naproti nám právě slezla dolů dáma při těle a za velkého množství dobře míněných rad svého souputníka, sestup úspěšně zvládla. Když tudy pošla ona, zvládnu to já také! To ještě netuším, že krom nádherného výhedu do kraje, mne čekají závratě pokaždé, když se podívám ze žebříku dolů pod sebe.

  Šaunštejn byl postaven, na horní plošině cca 70x15m široké, někdy na přelomu 14. a 15. století za účelem ochrany tzv. České silnice, významnou to obchodní cestou spojující Čechy s Lužicí. Majitelé hradu Berkové z Dubé se nechvalně proslavili svou pověstí lupičů. Hrad se pro ně stal útočištěm k loupeživým výpravám do okolí.  R 1431 hrad v držení Berků z Dubé marně obléhali drážďanští střelci, od roku 1435 se odtud podnikali lupičské výjezy do lužickéh Šestiměstí. Víme o tom proto, že někteří z dopadený lapků byli vyslíchání v Budyšíně. V r. 1444 oblehla hrad vojska Šestiměstí, ale zdolat se ho podařilo až o několik měsíců déle spojenému vojsku litoměřickému a Prahy. Proto je Šaunštejn znám také pod názvem Loupežnický hrad. R. 1490 byl opuštěn. Za 30leté války se zde usadili zběhové a lupiči znovu a místu se říkalo Loupežnická hrad či zámek, jeho pravé jméno zapadlo v čase a podařilo se je vypátrat až v 19.stol.

  Pohled z hradu na Vysoku Lípu a do okolí ...

  Na vrcholu stávala dřevěná hradní věž, dnes však po ní zůstal pouze půdorys vytesaný do skály. I ostatní obydlí hradní čeledi byla ze dřeva, takže dnes tu po nich není ani vidu, ani slechu ... tomu říkám ekologické stavby. 3m hluboká prohlubeň sloužila snad jako nádrž na vodu, podobná místnost byla využívána jako hladomorna. U paty skalního masivu je vytesaná dutina, která pravděpodobně sloužila jako stání pro koně či snad vrátnice? Fantazii se tu meze nekladou, spíš naopak, já si stále nedovedu nějak představit, jak tady na tom vršku normálně fungovali o:).

  Nádherný výhled z vrcholu nabízí:  za dobrého počasí značnou část Českého Švýcarska, ale i některé vrcholy v saské části labských pískovců. Přímo přes sebou, na dosah, obec Vysokou Lípu, dále pak Koliště, Růžovský vrch, za hranicemi Zirkelstein a Tschirnstein.
  Provozní doba: hrad je celoročně volně přístupný, v zimě se z bezpečnostních důvodů jeho návštěva nedoporučuje.

  Cestička Vás provede po hranách skal mezi hradem a bránou ...

  Až slezete zpět pod hrad "na pevnou půdu" můžete si pro zlepšení své kondičky, dát ještě pěkný výšlap vzhůru "kamzičí stezkou" podél stěn. Cestou uvidíte občas na Šaunštejn pěkně dole pod sebou a dohlížet na vás bude Růžová z protější strany. Tam kde se lesní stezka připojí k asfaltové silničce čeká na turisty:

  Brána je svou velikostí přimo stvořena pro udělání společného fota ...

  Malá Pravčická brána. Tomu kdo viděl její velkou sestru v životní velikosti a buse zdát tehle "trpaslíček" možná směšný. Je vysoká pouhých 2,3 m, široká 3,3 m a 1-1,5 metru dlouhá. Vznikla na pískovcovém hřebínku vlivem zvětrávání a vymíláním horniny. Protože ji hrozilo zřícení je její oblouk po straně částečně dozděn několika pískovcovými kvádry. Její Horní oblouk ve výšce 5 až 10m je přístupný. Dřívější rozled do kraje dnes znemožňují vzrostlé stromy.

  Růžová hora z protější stráně bude sledovat Váš výstup ...

  Takže popis pro koloturisty: 1/ těsně pod Malou Pravčickou bránu se dostanete, tak že si z Jetřichovic vyšlapete pořádný kopeček (asi 2km) po cyklostezce 3030 ... 2/pod hrad Šaunštenj Vás přivede po kratičké chvilce cyklotrasa 3029 od restaurce U Loupežáku, pokud se budete chtít pokochat výhledem a prohlídkou hrádku, budete si muset kolo zamknout dole v lese a pány upozorňuji, že lezení s nášlapy na nohou je nic moc.

  Orientační mapa výletu

  A jak je to se psy, no pro tentokrát se přimlouvám, nechte svého psího kamaráda uvázaného těsně pod Šaunštějnem a při výstup po hraně skal, je také lepší mu svobodu zkrátit na délku vodítka. Jinak jak po modré, žluté či červené tur. značce mezi Mezní Loukou a Vysokou Lípou může pes (jeli slušně ovladatelný!) na volno, omezení je snad jen přímo ve vesnicíc a kousek po silničce.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Havran u Polesí v Lužických horách

  Havran u Polesí v Lužických horách

  Malebná vesnička Polesí má svou vyhlídku - Havrana.

  skalní kaple u Drnovce

  skalní kaple u Drnovce

  Skalní kaple z roku 1834 se nachází u Cvikova, v místě nazývaného Kunratické Švýcarsko.

  hora Klíč

  hora Klíč

  Jednou z nejkrásnějších dominant Lužických hor je hora Klíč.

  Borská skalka

  Borská skalka

  Borská skalka je částečně zalesněný vrch, na jehož vrcholku ční osamocená čedičová skála.

  Kyjov - malý okruh

  Kyjov - malý okruh

  Pěkný výlet v okolí Krásné Lípy.