Jetřichovické stěny

Jetřichovické stěny

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České Švýcarsko, Lužické hory a Děčínsko

Nejbližší město

Děčín

Nadmořská výška

850 m n. m.

Popis

Klasická romantická procházka krajinou Českého Švýcarska.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • České Švýcarsko je jedno z nekrásnějších území u nás. Krajina tu skrývá hluboké soutěsky říček, romantická seskupení skal a k tomu nabízí nádherné daleké výhledy. Severním směrem nad obcí Jetřichovice nás turistická červená provede Jetřichovickými stěnami a jejich vyhlídkami. Já osobně se sem vždycky moc těším a zdejší procházku si bez foťáku nedovedu představit. Na kolo pro tentokrát zapomeňte, tohle je klasika pro pěší. Červené značení částečně kopíruje naučná stezka. Když budete na kole, je zde pro Vás po okolí připraveno několik cyklostezek, které Vás však nedovou až na vrcholy místních vyhlídek.

  Do skla můžete vyrazit ze dvou míst: Vysoké Lípy a z Jetřichovic: v obou najdete parkování, ubytování i občerstvení. V Jetřichovicích se dochovaly ukázky původní lidové architektury. Oblast skalních vrcholků nad obcí patří k oblíbeným výletním cílům a přesto netrpí tak vysokou návštěvností jako Pravčická brána, ale není tu liduprázdno ani přelidníno. Mezi Jetřichovicemi a Vysokou Lípou jezdí několikrát denně BUS.

  Vyhlídka cestou  ... pohled na Vysoku Lípu

  Tři vyhlídky, které navštívíme, nesou své jméno po někom z rodu Kinských, jež byli majiteli zdejšího panství.
  Vyjdete- li z Vysoké Lípy po žluté tak pod hradem Šaunštejn odbočíte na červenou - Českou silnici. Ve chvíli kdy tuto silničku červená turistická opouští se nacházíte pod Jetřichovickými stěnami. Začnete spoupat a kousek za Baldurovo jehlou Vás čeká první vyhlídka na Vysoku Lípu se spoustou luk a kopců kolem. Cestička se klikatí, jak se drží úpatí skal a výledy nabídne ještě několikrát, než dojtete ve stěně pod Kolištěm k rozcestníku na Pohovce. Kousek za ní, pěkně do kopce, na vás čeká první z vyhlídek s altánem na vrcholu.

  Ostroh neboli Rudolfův kámen svůj výhled nedá zadarmo ...

  Je to Rudolfův kámen (Ostroh, Vysoký kámen - 484m n. m.). Výrazný pískovcový masiv je puklinami rozervaný na 3 samostatné celky a pro výhled se musíte vyšplhat obtížně schůdnou pěšinou a po schůdcích do výšky 40m, kde stojí dřevěný altán. Západní okraj zdobí velké železité inkrustace tj. odolné pískovcové útvary s vyšším obsahem železa pěkně zbarvené, plné roztodivných tvarů a ornamentů.

  Vyhlídka z Vilemíniny stěny opravdu překvapí ...

  Další z vyhlídek Vilemínina stěna (439 m n. m.) byla pojmenována po Vilemíně, manželce knížete Rudolfa Kinského, název se požívá od 19. stol., dříve byla nazývána Černá či Jetřichovická stěna. Ta pro změnu není na samostatném vrcholku, ale vyhlídková plošina je ukryta v lese na horní hraně stěn. Výhledy z ní jsou zejména směrem na Jetřichovice k jihu a západu.

  Zastávka pro odpočinek to je "Tetřevna" ...

  O kousek dál vás cesta zavede naopak dolu do stěn, příroda zde vyhloubila obrovský skalní převis: Balzerovo ležení (či bal.tábor) známý také jako Tetřevna. Veliký skalní převis s upravenými sedátky, kde se kdysi scházeli lovci zde již vyhynulého Tetřeva hlušce. Možná i vy najdete dva letopočty vytesané do skály:  z r. 1632 německý - tj. z dob 30 války a z r. 1856 za sešlosti lesníků a zemědělců.

  Vrcholek Mariiny vyhlídky je ze všech místních asi nejznámnější a nejnavštěvovanější ...

  Skoro na konci cesty nás čeká asi nejznámnější vyhlíka: Mariina skála (428 m n. m). Výrazný úzký a krátký hřebet z kvádrových pískovců středního turonu se skalnímí útvary a výzdobou železitých inkrustací nabízí široký rozhled do okolí na celé České Švýcarsko s Růžovským vrchem v popředí. Na severu lze dohlédnout až do Saského Švýcarska a na východě vykukují vrcholky Lužických hor, pod Vámi u nohou Jetřichovice. Tradičně se sem chodí pozorovat západy a východy slunce, což je i příležitost pro fotografy, přinést si odtud nádherné úlovky. Altán na vrcholové skále byl postaven v roce 2006, poté co původní stavbu, stejně jako les pod skálou, zničil požár. Vedlejší Krkavčí skála je ukázkou toho, jak se příroda postupně sama vyrovnává s tím co velký požár zničil.

  Pohled na Krkavčí skálu je zhora, je rok od roku veselejší ... dospělé šedivé stromy, jsou torza mrtvých borovic zničených požárem, mezi nimi již vzniká nový les ... příroda je naštěstí nezlomná bojovnice

  Pokud by jste neměli výhledů dost, můžete ještě těsně před tím než sejdete do Jetřichovic odbočit a dojít kousek po žluté zpět do Krkavčích skal - na okrajovém suku masivu se nacházel ve středověku skalní hrádek Falkenštejn. Vrchol s několika skalními světničkami, nikdy neměl vlastní studnu a vodu zde zachycovali v cisterně. Hradek vznikl zřejmně ve 13 stol. jako ochrana České stezky do Lužice, r. 1444 byl obléhán a poškoze, ale r. 1457 byl ještě obýván, tady záznami končí. Až r. 1852 dala Vilemína Kinská upravit znovu přístup, obtížná cesta vede vzhůru skalní rozsedlinou.  

  Penzionek na kraji Jetřichovic hrdě bojuje o své místo se skálou ... je to klasická místní simbióza , kdy se skály stávají součástí obydlí

  Pokud Vás už budou bolet nohy a nezbude dostatek sil na vrácení se do Vysoké Lípy kolem Dolského mlýna (pokud byjste celé kolečko uzavřeli tvoří cca 15,5km trasu). Můžete v Jetřichovicích posedět u občerstvení a počkat si na již dříve zmiňovaný BUS. A pokud by se Vám zdál výlet dlouhý je možné ho zkrátit a udělat je výběrový kroužek po červené a zelené tur. značce přímo jen nad Jetřichovicemi.

  Orientační mapa výletu

  Kolo a kočárek mají v tomto případě smůlu, můžou se pohybovat po okolních cyklotrasách, ale tenhle výlet pro ně skutečně není. Co se týká psa, krom vesnic, ideální procházka na volno, jen na Vilemínině stěně, pod Ostrohem a Mariinou skálou jsme ho nechali uvázaného a na vrcholy se šli kochat bez něho, pro jistotu, aby nám někam nesešupnul.

  Bombonek nakonec - důkaz toho, že zdejší výhledy stojí za vidění, pohled z Mariiny vyhlídky k Růžové ...

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zlatý vrch

  Zlatý vrch

  Krásu čedičových sloupců odkryla světu těžba.

  Panenská skála

  Panenská skála

  Přírodní památka Panenská skála je dvojice pozoruhodných pískovcových útvarů stojících v Údolí samoty nedaleko Nového Boru.

  vrch Schachtstein- Hamr na Jezeře

  vrch Schachtstein- Hamr na Jezeře

  250 let stará štola po těžbě železné rudy.

  Vyhlídka Popova skála

  Vyhlídka Popova skála

  Popova skála nabízí výlhed do Žitavské nížiny.

  Průrva Ploučnice

  Průrva Ploučnice

  Řeka Ploučnice má svůj podzemní tunel, kdysi dávno jej vytvořily lidské ruce.