Dolský mlýn

Dolský mlýn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České Švýcarsko, Lužické hory a Děčínsko

Nejbližší město

Česká Kamenice

Popis

Romantické údolí řeky Kamenice se zbytky starého mlýna

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kratičký výlet nás zavedl do romantické údolíčka řek Kamenice a Jetřichovické Bělé, které je součástí národního parku České Švýcarsko. Když scházíte do údolíčka z Vysoké Lípy po modře značené turist. značce, musí se hodně brzdit a pochopíte, že tudy cesta pro kola rozhodně nevede. I nás sešup vyplivl přímo u dřevěného můstku, který končí na prahu Dolského mlýna.

  První zmínky o Dolském mlýně pochází prý z roku 1515, jeho historie však zřejmě sahá až do poslední třetiny 15. století. Jako jeden z mála se mohl pochlubit hned třemi hnacími koly: dvě pro pohon mlecího ústrojí a jedno pro pohon pily. V mlýně se střídali mlynáři, kteří vrchnosti odváděli pevně stanovený roční poplatek. Fungování mlýna bylo omezeno splavováním dřeva po říčce Kamenici, a tak získal mlýn i povolení pro výrobu pálenky a piva jako kompenzaci. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V dubnu r. 2005 došlo díky přiděleným dotacím z MŽP ve výši 1,5 mil. k záchraným pracem a k zajištění havarijní ho stavu a od r. 2007 je kulturní památkou.  Náhon vyzývá svou čistou vodou ke koupání, ale šplouchání je dovoleno jen dole pod jezem ...

  Až tyhle zbytky budov v údolí u vody uvidíte, určitě Vás napadne, že tady musí zaručeně strašit. My jsme tudy procházeli ve dne a tak jsme žádná strašidla nepotkali. Pravdou však zůstává, že místní romantika oslovila i filmaře. V Pyšné princezně si zahrál mlýn s náhonem coby celé funkční stavení, kdežto o pár desetiletí později v pohádce Peklo s princeznou si hodil roli kulisy s pekolnou atmosférou.

  Zbylé zdi si už dávno ochočila příroda ...

  Aby tu však přeci jenom nebylo strašidelno naplano, váže se k Dolskému mlýnu prastará legenda, z které jedno strašidlo vzešlo. Cituji:
  V 16. století prý mlynářův syn odešel do světa na zkušenou. Když se po letech vracel, byl už z něj dospělý fousatý mužský. Nevracel se s prázdnou,ve světě se z něj stal velký boháč. Cestou domů se zastavil v hospodě a povyprávěl sousedům vše co ho ve světě potkalo. Navečer vyrazil k mlýnu, aby přkvapil své rodiče. Předpokládal, že v noci nebude poznán a tak se nechal ubytovat jako pocestný. Bohatě mlynáři za nocleh zaplatil a uložil se k spánku. Zlato však mlynáře přivedlo na scestí. Spícího pocestného společně se ženou zavraždili a okradli, tělo ještě v noci zakopali v lese. Druhý den ráno přišel se sedlák zeptat zda-li mají radost ze shledání se synem. S vědomím, že zavraždili vlastního syna nemohli žít. Prý ještě téhož dne se mlynář oběsil a jeho žena skočila do náhonu. A jak už to tak bývá, dodnes prý po okolí bloudí duch zavražděného mlynářova syna a čeká, až ho nějaká dobrá a poctivá duše vysvobodí.


  Pohled na rozloučenou na jez a náhon než se vydáme po modré k Jetřichovicím...

  Když si dostatečně užijete ducha místa,odvede Vás modrá či žlutá značka směrem na Jetřichovice. Cestou určitě stojí za to zastavit se po půl kilometru u mostku přes říčku a přejít na druhou stranu až k mohutnému Královskému smrku. Prý je cca 190 let starý, jeho obvod je uctyhodných 270 cm a výška kolem 27m. Velikán chrání svými větvemi hrob mladé duše, která si zde přála spočinout. Krásné a romantické místo.


  Můstek přes Kamenici u něhož stojí královský smrk velikán ...

  Cestou po žluté směrem na Jetřichovice Vás několikrát budou provázet křišťálově průzračné vody Jetřichovické Bělé. Na jejím břehu naleznete i obrázek svatého Josefa zasazený do skály (dle nápisu parona dřevařů a dobré smrti) a určitě nepřehlédnete ani studánku Hubertův pramen. Tahle část cesty je již pohodlná i pro kočárky a částečně se kryje s cyklostezkou. Protože nás na výletu provázeli dva chlupáči a měli to i s koupáním a krom vesnic celou cestu na volno, musím říc, pro slušně ovladatelného psa ideální prochajda.  Studánka Hubertův pramen vybízí k napití ...

  A mezi Vysoku Lípou a Jetřichovicemi může pak zpáteční cestu udělat podél Jetřichovickýc stěn nebo se zpět svést autobusem, v obouch obcích naleznete také místa vhodná na posezení a občerstvení.

  Začátek Jetřichovic s typickými chalupami ...

  Když v Jetřichovických skalách s jejich výhledy prší chodí se v Českosazském Švýcarsku fotit dolů do soutěsek a říčních údolíček - do údolí Tiché či Divoké soutěsky, do Paulina údolí či k Dolském mlýnu. A všem těmhle místům velmi sluší focení ve sluneční zlaté podzimu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lesní divadlo u Cvikova

  Lesní divadlo u Cvikova

  Bývalé lesní divadlo se nachází na Zeleném vrchu u města Cvikov.

  rozhledna Děčínský Sněžník

  rozhledna Děčínský Sněžník

  Jedna z nejstarších rozhleden u nás se nachází na vrcholu naší nejvyšší stolové hory, Děčínském Sněžníku.

  zbytek hradu Milštejn

  zbytek hradu Milštejn

  Téměř rozebraný hrad v Lužických horách má dál svou zakletou krásu.

  Havraní skály u Nového Boru

  Havraní skály u Nového Boru

  Havraní skály se sedmi skalními věžemi a vyhlídkou na okolní krajinu Lužických hor.

  Dolský mlýn

  Dolský mlýn

  Romantické údolí řeky Kamenice se zbytky starého mlýna