hrad Šelmberk

hrad Šelmberk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Mladá Vožice

Nadmořská výška

488 m n. m.

Popis

Hrad Šelmberk nebo také Království Danar se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Šelmberk se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice. Byl postaven pravděpodobně na počátku 14.století rodem Šelmberků, o nichž je první písemná zmínka v roce 1318. V 16.století byl přistavěn renesanční palác a hrad rozšířen. Neustálé střídání majitelů nakonec vedlo k postupnému úpadku hradu a v roce 1678 se již uvádí jako pustý. Ještě na přelomu 18. a 19.století byla velká oválná věž upravena na rozhlednu a v okolí zřízen anglický park. Od roku 1940 se stal Šelmberk majetkem města Vožice.

  hrad Šelmberk

  K hradu nás nasměruje cedule Království Danar. Je to proto, neboť území bývalého hradu Šelmberk je právě ve správě občanského sdružení Danar. To zde realizuje projekt Historicko -řemeslně vzdělávacího centra. Jeho součástí je postavit funkční středověké řemeslné dílny a další prostory, které co nejvíce přiblíží tehdejší dobu.

  odbočka k hradu Šelmberk z hlavní silnice

  Hned za vchodem do areálu nás uvítá krásná středověká bylinná zahrádka. Záhony jsou systematicky rozčleněny, většinou ohraničené proutěným výpletem nebo kameny a vyvýšené nad okolní pěšinky, přesně jak to dělávali dříve. Právě vidíme, jak se na zahrádce pracuje a stavějí se kamenné skalky.

  hrad Šelmberk-bylinná zahrádka

  V budově před námi zakoupíme vstupenku na hradní věž a pokračujeme na velké travnaté prostranství. Po jeho stranách postupně vyroste několik funkčních řemeslné dílny.

  hrad Šelmberk-areál hradu

  Již nyní zde stojí volné repliky venkovské pece, středověké kovárny a hrnčířské pece z 15. až 16.století.

  hrad Šelmberk-řemeslná dílna

  Za kovářskou dílnou se nachází středověká střelnice. Střelba z luku bývala ve středověku často doporučována k cvičení jako součást vojenské přípravy a byla velice oblíbeným zpestřením. Pořádaly se i různé závody ve střelbě na terč.

  hrad Šelmberk-středověká střelnice

  Hlavní dominantou zříceniny Šelmberk je 26metrů vysoká oválná věž. Dnes slouží jako rozhledna a výhledy z ní jsou opravdu nádherné.

  hrad Šelmberk-vyhlídková věž      hrad Šelmberk-vyhlídková věž

  V její blízkosti stojí pozůstatky bývalého renesančního paláce a obvodové hradby. Ze starého paláce se dochovaly pouze základy a v jeho sousedství hradní studna.

  hrad Šelmberk-pohled z vyhlídkové věže

   Během roku se zde pořádají různé kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost. Opravdu pěkné w relaxační místo, které dá nahlédnout do historie a života našich předků.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Geologická expozice pod Klokoty

  Geologická expozice pod Klokoty

  Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.

  Vyhlídková věž staré radnice v Třeboni

  Vyhlídková věž staré radnice v Třeboni

  Na Masarykově náměstí v Třeboni stojí budova staré radnice. Součástí této budovy je věž vysoká 31 metrů. Věž slouží jako vyhlídková a je přístupná veřejnosti. Poskytuje návštěvníkům báječné pohledy na město.

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk je hrad postavený z balíků slámy nedaleko Borovan u Českých Budějovic. Zde se každoročně na sklonku prázdnin odehrává Bitva o Slamburk - tematická akce pro širokou veřejnost a zejména pro děti, které se mohou bitvy přímo účastnit.

  Kozí Hrádek

  Kozí Hrádek

  Kozí Hrádek ležící nedaleko města Tábor, proslavila především přítomnost Mistra Jana Husa...

  hrad Borotín

  hrad Borotín

  Nejkrásnější pohled na pozůstatky hradu Borotín je od Starozámeckého rybníku.