hrad Šelmberk

hrad Šelmberk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Mladá Vožice

Nadmořská výška

488 m n. m.

Popis

Hrad Šelmberk nebo také Království Danar se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Šelmberk se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice. Byl postaven pravděpodobně na počátku 14.století rodem Šelmberků, o nichž je první písemná zmínka v roce 1318. V 16.století byl přistavěn renesanční palác a hrad rozšířen. Neustálé střídání majitelů nakonec vedlo k postupnému úpadku hradu a v roce 1678 se již uvádí jako pustý. Ještě na přelomu 18. a 19.století byla velká oválná věž upravena na rozhlednu a v okolí zřízen anglický park. Od roku 1940 se stal Šelmberk majetkem města Vožice.

  hrad Šelmberk

  K hradu nás nasměruje cedule Království Danar. Je to proto, neboť území bývalého hradu Šelmberk je právě ve správě občanského sdružení Danar. To zde realizuje projekt Historicko -řemeslně vzdělávacího centra. Jeho součástí je postavit funkční středověké řemeslné dílny a další prostory, které co nejvíce přiblíží tehdejší dobu.

  odbočka k hradu Šelmberk z hlavní silnice

  Hned za vchodem do areálu nás uvítá krásná středověká bylinná zahrádka. Záhony jsou systematicky rozčleněny, většinou ohraničené proutěným výpletem nebo kameny a vyvýšené nad okolní pěšinky, přesně jak to dělávali dříve. Právě vidíme, jak se na zahrádce pracuje a stavějí se kamenné skalky.

  hrad Šelmberk-bylinná zahrádka

  V budově před námi zakoupíme vstupenku na hradní věž a pokračujeme na velké travnaté prostranství. Po jeho stranách postupně vyroste několik funkčních řemeslné dílny.

  hrad Šelmberk-areál hradu

  Již nyní zde stojí volné repliky venkovské pece, středověké kovárny a hrnčířské pece z 15. až 16.století.

  hrad Šelmberk-řemeslná dílna

  Za kovářskou dílnou se nachází středověká střelnice. Střelba z luku bývala ve středověku často doporučována k cvičení jako součást vojenské přípravy a byla velice oblíbeným zpestřením. Pořádaly se i různé závody ve střelbě na terč.

  hrad Šelmberk-středověká střelnice

  Hlavní dominantou zříceniny Šelmberk je 26metrů vysoká oválná věž. Dnes slouží jako rozhledna a výhledy z ní jsou opravdu nádherné.

  hrad Šelmberk-vyhlídková věž      hrad Šelmberk-vyhlídková věž

  V její blízkosti stojí pozůstatky bývalého renesančního paláce a obvodové hradby. Ze starého paláce se dochovaly pouze základy a v jeho sousedství hradní studna.

  hrad Šelmberk-pohled z vyhlídkové věže

   Během roku se zde pořádají různé kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost. Opravdu pěkné w relaxační místo, které dá nahlédnout do historie a života našich předků.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Veterán muzeum Jílovice

  Veterán muzeum Jílovice

  Soukromé muzeum veteránů se nachází v místě U Zastávky u železniční zastávky Jílovice, vedle železničního přejezdu silnice Třebeč – Jílovice u Borovan na Českobudějovicku.

  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Vyšší Brod je městečko nad řekou Vltavou, z větší části na jejím pravém břehu. Na severozápadním okraji města stojí cisterciácký klášter, který patří mezi nejcennější památky gotické církevní architektury v Čechách.

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Maria Rast am Stein, resp. Maria Rast nebo Panna Marie odpočívající na kameni. Tak se nazývá mariánské poutní místo, které se nachází na severním úbočí Martinkovského vrchu nad Vyšším Brodem.

  Besednice

  Besednice

  Člověk nemusí jezdit přímo do Holašovic, aby pohlédl na původní vesnická stavení. Stačí navštívit například městys Besednice. Obec s necelou tisícovkou obyvatel, jíž prochází silnice č. 157, spojující Český Krumlov a Trhové Sviny.

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Vyhlášená restaurace Masné krámy je jedním ze symbolů Českých Budějovic. Nachází se v historickém centru města nedaleko náměstí Přemysla Otakara II.