hrad Bezděz

hrad Bezděz

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Doksy

Popis

Králem hradů se nazývá raně gotický královský hrad Bezděz, založený Přemyslem Otakarem II.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jet v 30 stupňovém parnu kolem Máchova jezera a koupání vyměnit o pár kilometrů dále za 
  2 km strmý výstup na hrad Bezděz, chce silnou vůli. Ale když chcete navštívit „krále hradů”, jak se Bezděz někdy nazývá, nezbývá nic jiného.

  hrad Bezděz

  Od parkoviště v obci Bezděz míjíme cestou jedno občerstvení za druhým a schutí doplňujeme tekutiny. Pak se před námi objeví pozůstatky první vstupní brány a ocitáme se na Křížové cestě.

  první vstupní brána na Bezděz

  Tu zde nechala vybudovat, společně s 15 kapličkami, v roce 1686 hraběnka Anna z Valdštejna. Za poslední kapličkou je již vstup do hlavního areálu hradu.

  jedna z posledních 15 kapliček Křížové cesty


  Vcházíme na nádvoří a hned nás upoutá naproti stojící 35m vysoká Velká věž. Původně měla 5 pater a vstupovalo se do ní portálem v prvním patře.

  hlavní nádvoří hradu Bezděz

   Dnes slouží jako vyhlídka a vede na ni dřevěné točité schodiště. Výhledy z nejvyššího místa hradu jsou vskutku nádherné. Kromě nedalekého Máchova jezera jsou za dobré viditelnosti vidět i vrcholky Krkonoš a Jizerských hor.

  výhledy z Velké věže směrem na Máchovo jezero

  Kousek od vchodu do Velké věže se nachází cisterna. Hrad neměl vlastní studnu  a tak sbíral dešťovou vodu do této 6,6m hluboké nádrže.

  cisterna na vodu na hlavním nádvoří hradu

  Odtud procházíme na druhé nádvoří, kde se nacházely manské paláce. Jedna velká budova paláce, ta zachovalejší, je v současné době v rekonstrukci. Po druhém paláci zde zbyly jen torza obvodových zdí.

  zbytky bývalého manské paláce

  Z tohoto nádvoří je na dohled i druhá věž hradu, zvaná Čertova. Je to typický bergfrit, oválná věž sloužící pouze pro vojenské účely. Více k prohlédnutí je na cestě k hradu.

  typický bergfrit, Čertova věž

  Vracíme se na hlavní nádvoří a vcházíme do nejzachovalejšího Purkrabského paláce. Jak už z názvu vyplývá, přebýval v něm purkrabí mající na starosti správu hradu a v nepřítomnosti krále byl jeho zástupcem. K nahlédnutí je místnost, kde byla jeho ložnice a hned ve vedlejší místnosti i jeho pracovna.

  pracovna v Purkrabském paláci

  Naproti Purkrabského paláce se nachází Královský palác. Měl daleko nejrozsáhlejší prostory a poskytoval i dostatečné pohodlí pro zdejšího panovníka, což si už v tomto stavu lze jen stěží představit.

  uvnitř Královského paláce

  Poslední místností tohoto paláce a zároveň jednou z prvních staveb hradu, je kaple s křížovou klenbou. Patří mezi nejhodnotnější hradní kaple rané gotiky. V polovině 20.století byla omítnuta, dostala novou dlažbu a byly zhotoveny vitráže. Dnes patří k nejkrásnějším částí hradu Bezděz.

  kaple s křížovou klenbou     kaple s křížovou klenbou

  Všechny místnosti paláce nemohly být průchozí a tak je spojovala dřevěná pavlač linoucí se po nádvorní fasádě.

  hlavní nádvoří hradu Bezděz

  A kdo hrad Bezděz postavil? Zasloužil se o to v letech 1265-1278 český král Přemysl Otakar II. Tento raně gotický hrad měl sloužit jako centrum rozsáhlého královského panství a k ochraně významné obchodní cesty vedoucí d oMělníka. Proslul také jako místo, kde byl vězněn se svoji matkou Kunhutou tehdy 7letý VáclavII., pozdější král.

  hrad Bezděz

  Bezděz je opředen i mnoha tajemstvími, jež inspirovali ke své tvorbě například Bedřicha Smetanu (Tajemství) nebo K.H.Máchu, který tu má na skále pamětní desku.

  vzpomínka na Karka Hynka Máchu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  údolí Skalského potoka

  údolí Skalského potoka

  Procházka romantickým údolím se dvěma bývalými mlýny, skalními byty a jedním hradištěm.

  hrad Houska

  hrad Houska

  Na zalesněném svahu Zámeckého vrchu se ukrývá tajemný hrad Houska.

  Skalní oblast Bročky

  Skalní oblast Bročky

  Skalní oblast Bročky se nachází na Českolipsku v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

  Jestřebické pokličky

  Jestřebické pokličky

  Jestřebické pokličky jsou zajímavým geologickým útvarem přírodní rezervace Kokořínský Důl.

  Mšeno

  Mšeno

  Ve Mšenu můžete navštívit různé pamětihodnosti, jako je kostel sv. Martina, Evangelický kostel, Evangelická zvonička (galerie dobových fotografií), lidová dřevěná architektura, polní opevnění Švédský val...