vrch Stropník

vrch Stropník

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

856 m n. m.

Popis

Jeden z vrchů východní části Krušných hor s nádhernými výhledy do okolní krajiny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Stropník se nachází ve východní části Krušných hor nad městem Osek. Lze na něj přijít nenáročnou cestou od Dlouhé Louky. Cesta dlouhá asi 3km vede zpočátku mírně do kopečka kolem chatek. Poté již následuje pouze klesání po rozlehlé louce a následně mezi jehličnatými stromy až na Stropník.

  cesta na Stropník od Dlouhé Louky

  Pokud si však chcete udělat delší a zajímavější výlet i s návštěvou hradu, ideálním výchozím bodem je město Osek. Cesta je ale dosti fyzicky náročná, jde se totiž téměř stále do kopce. Vydáváme se z nejhornější části Oseku po červené značce. Projdeme kolem památného stromu převislého buku, kolem památníku tragédie na dole Nelson III, až přijdeme k lyžařskému areálu Krásná vyhlídka.

  památník tragédie na dole Nelson III

  A právě odtud začíná strmé stoupání. Cesta vede mezi místními staveními podél stékajícího potoka. Je dobré mít s sebou dostatek tekutin, neboť kopec odčerpá hodně sil.

  cestou na Stropník

  Odměnou je pak zastávka na bývalém a velice rozlehlém hradě Rýzmburk. Sice se ho moc již nedochovalo, přesto je se na co dívat. Vstup je na vlastní nebezpečí, ale pokud se člověk nepohybuje bezprostředně pod zbytky obvodového zdiva, není to až tak nebezpečné.

  hrad Rýzmburk

  Zde načerpáme nové síly a pokračujeme po asfaltové cestě až k rozcestníku Pod Stropníkem. Cestu nám zpříjemňují lemující divizny a růžové náprstníky.

  cestu zpříjemňuje barevná flóra      cestou na Stropník

   Ještě než se vydáme na závěrečný kilometrový výstup k vrcholu Stropníku, jdeme se podívat na Dušanovu vyhlídku vzdálenou asi 200m od rozcestníku. Vede tudy cyklostezka a tak tu zastavuje i mnoho cyklistů. Vědí proč, neboť jsou z této vyhlídky nádherné výhledy do krajiny.

  výhledy z Dušanovy vyhlídky

  Vracíme se k rozcestníku a začneme stoupat na Stropník. Uzoučká lesní cesta nás zavede až na jeho samotný vrchol. Ten tvoří dvě žulové homole. Na té vyšší je umístěn triangulační bod a kovový kříž s plechovou stránkou a vrcholovou knihou.

  vrchol na Stropníku

  Sedneme si a začneme vychutnávat toto nádherné místo s impozantními rozhledy do krajiny.

  výhledy do krajiny ze Stropníku

  V dáli vidíme města Teplice a Hrob, České středohoří s vyčnívající Milešovkou a Kletečnou a východní část Krušných hor s větrnými elektrárnami a přírodní rezervací Domaslavické údolí.

  výhledy do krajiny ze Stropníku

  Právě kvůli těmto nádherným a dalekým výhledům tu byla v roce 1910 postavena dřevěná 18m vysoká rozhledna. Vydržela však pouze do roku 1929, kdy ji smetla prudká zimní vichřice a už nikdy nebyla obnovena.  

  vrchol Stropníku

  Odtud se vracíme do Oseku přes Dlouhou Louku. Tato cesta vede naopak zase téměř celá prudce dolu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Svatý vrch u Kadaně

  Svatý vrch u Kadaně

  Až k městu Kadani zasahuje severovýchodní výběžek Doupovských hor. Ze samostatných kopců nejblíže městu je Svatý vrch (nebo také Svatý kopeček) tvořený čedičovou porostlou skálou, na jejímž vrcholu stojí rozhledna.

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park leží v bezprostřední blízkosti Lázní Evženie na levém břehu řeky Ohře, jižně od historického centra města. Na okraji parku se nalézá infocentrum se stáčírnou kláštereckých minerálních vod.

  Krušné hory - Komáří hůrka

  Krušné hory - Komáří hůrka

  Komáří hůrka je jednou z dominant hřebenu severovýchodní části Krušných hor. Nachází se nad městem Krupka na Teplicku a dosahuje nadmořské výšky 807 metrů. Na vrcholu stojí hotel s restaurací.Jde o místo s báječným výhledem.

  Kostel v Dubí

  Kostel v Dubí

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní novogotický kostel.

  Litvínov

  Litvínov

  Litvínov se nachází v Pokrušnohoří v okrese Most. Žije v něm cca 25 tisíc obyvatel, pracujících zejména v hornictví, chemickém průmyslu, textilním průmyslu a ve službách.