vrch Stropník

vrch Stropník

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

856 m n. m.

Popis

Jeden z vrchů východní části Krušných hor s nádhernými výhledy do okolní krajiny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Stropník se nachází ve východní části Krušných hor nad městem Osek. Lze na něj přijít nenáročnou cestou od Dlouhé Louky. Cesta dlouhá asi 3km vede zpočátku mírně do kopečka kolem chatek. Poté již následuje pouze klesání po rozlehlé louce a následně mezi jehličnatými stromy až na Stropník.

  cesta na Stropník od Dlouhé Louky

  Pokud si však chcete udělat delší a zajímavější výlet i s návštěvou hradu, ideálním výchozím bodem je město Osek. Cesta je ale dosti fyzicky náročná, jde se totiž téměř stále do kopce. Vydáváme se z nejhornější části Oseku po červené značce. Projdeme kolem památného stromu převislého buku, kolem památníku tragédie na dole Nelson III, až přijdeme k lyžařskému areálu Krásná vyhlídka.

  památník tragédie na dole Nelson III

  A právě odtud začíná strmé stoupání. Cesta vede mezi místními staveními podél stékajícího potoka. Je dobré mít s sebou dostatek tekutin, neboť kopec odčerpá hodně sil.

  cestou na Stropník

  Odměnou je pak zastávka na bývalém a velice rozlehlém hradě Rýzmburk. Sice se ho moc již nedochovalo, přesto je se na co dívat. Vstup je na vlastní nebezpečí, ale pokud se člověk nepohybuje bezprostředně pod zbytky obvodového zdiva, není to až tak nebezpečné.

  hrad Rýzmburk

  Zde načerpáme nové síly a pokračujeme po asfaltové cestě až k rozcestníku Pod Stropníkem. Cestu nám zpříjemňují lemující divizny a růžové náprstníky.

  cestu zpříjemňuje barevná flóra      cestou na Stropník

   Ještě než se vydáme na závěrečný kilometrový výstup k vrcholu Stropníku, jdeme se podívat na Dušanovu vyhlídku vzdálenou asi 200m od rozcestníku. Vede tudy cyklostezka a tak tu zastavuje i mnoho cyklistů. Vědí proč, neboť jsou z této vyhlídky nádherné výhledy do krajiny.

  výhledy z Dušanovy vyhlídky

  Vracíme se k rozcestníku a začneme stoupat na Stropník. Uzoučká lesní cesta nás zavede až na jeho samotný vrchol. Ten tvoří dvě žulové homole. Na té vyšší je umístěn triangulační bod a kovový kříž s plechovou stránkou a vrcholovou knihou.

  vrchol na Stropníku

  Sedneme si a začneme vychutnávat toto nádherné místo s impozantními rozhledy do krajiny.

  výhledy do krajiny ze Stropníku

  V dáli vidíme města Teplice a Hrob, České středohoří s vyčnívající Milešovkou a Kletečnou a východní část Krušných hor s větrnými elektrárnami a přírodní rezervací Domaslavické údolí.

  výhledy do krajiny ze Stropníku

  Právě kvůli těmto nádherným a dalekým výhledům tu byla v roce 1910 postavena dřevěná 18m vysoká rozhledna. Vydržela však pouze do roku 1929, kdy ji smetla prudká zimní vichřice a už nikdy nebyla obnovena.  

  vrchol Stropníku

  Odtud se vracíme do Oseku přes Dlouhou Louku. Tato cesta vede naopak zase téměř celá prudce dolu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Doubravka

  hrad Doubravka

  Na jihovýchodním okraji Teplic, asi kilometr od centra města, se nachází nepřehlédnutelná a nad okolím dominující Doubravská hora s hradem Doubravka.

  Krupka – sakrální stavby I

  Krupka – sakrální stavby I

  V samotném centru města se nachází Mariánské náměstí s klášterním areálem a bazilikou Panny Marie Sedmibolestné. V areálu má sídlo Biskupské gymnázium. V jiném, dříve rovněž sakrálním objektu má dnes své sídlo vedení města.

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.

  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Vlčí jámy jsou skalnatý útvar na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu, severovýchodně od města Horní Blatná a nachází se při stezce vedoucí z města k rozhledně. V roce 1975 byly vyhlášeny přírodní památkou.