vrch Stropník

vrch Stropník

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Duchcov

Nadmořská výška

856 m n. m.

Popis

Jeden z vrchů východní části Krušných hor s nádhernými výhledy do okolní krajiny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Stropník se nachází ve východní části Krušných hor nad městem Osek. Lze na něj přijít nenáročnou cestou od Dlouhé Louky. Cesta dlouhá asi 3km vede zpočátku mírně do kopečka kolem chatek. Poté již následuje pouze klesání po rozlehlé louce a následně mezi jehličnatými stromy až na Stropník.

  cesta na Stropník od Dlouhé Louky

  Pokud si však chcete udělat delší a zajímavější výlet i s návštěvou hradu, ideálním výchozím bodem je město Osek. Cesta je ale dosti fyzicky náročná, jde se totiž téměř stále do kopce. Vydáváme se z nejhornější části Oseku po červené značce. Projdeme kolem památného stromu převislého buku, kolem památníku tragédie na dole Nelson III, až přijdeme k lyžařskému areálu Krásná vyhlídka.

  památník tragédie na dole Nelson III

  A právě odtud začíná strmé stoupání. Cesta vede mezi místními staveními podél stékajícího potoka. Je dobré mít s sebou dostatek tekutin, neboť kopec odčerpá hodně sil.

  cestou na Stropník

  Odměnou je pak zastávka na bývalém a velice rozlehlém hradě Rýzmburk. Sice se ho moc již nedochovalo, přesto je se na co dívat. Vstup je na vlastní nebezpečí, ale pokud se člověk nepohybuje bezprostředně pod zbytky obvodového zdiva, není to až tak nebezpečné.

  hrad Rýzmburk

  Zde načerpáme nové síly a pokračujeme po asfaltové cestě až k rozcestníku Pod Stropníkem. Cestu nám zpříjemňují lemující divizny a růžové náprstníky.

  cestu zpříjemňuje barevná flóra      cestou na Stropník

   Ještě než se vydáme na závěrečný kilometrový výstup k vrcholu Stropníku, jdeme se podívat na Dušanovu vyhlídku vzdálenou asi 200m od rozcestníku. Vede tudy cyklostezka a tak tu zastavuje i mnoho cyklistů. Vědí proč, neboť jsou z této vyhlídky nádherné výhledy do krajiny.

  výhledy z Dušanovy vyhlídky

  Vracíme se k rozcestníku a začneme stoupat na Stropník. Uzoučká lesní cesta nás zavede až na jeho samotný vrchol. Ten tvoří dvě žulové homole. Na té vyšší je umístěn triangulační bod a kovový kříž s plechovou stránkou a vrcholovou knihou.

  vrchol na Stropníku

  Sedneme si a začneme vychutnávat toto nádherné místo s impozantními rozhledy do krajiny.

  výhledy do krajiny ze Stropníku

  V dáli vidíme města Teplice a Hrob, České středohoří s vyčnívající Milešovkou a Kletečnou a východní část Krušných hor s větrnými elektrárnami a přírodní rezervací Domaslavické údolí.

  výhledy do krajiny ze Stropníku

  Právě kvůli těmto nádherným a dalekým výhledům tu byla v roce 1910 postavena dřevěná 18m vysoká rozhledna. Vydržela však pouze do roku 1929, kdy ji smetla prudká zimní vichřice a už nikdy nebyla obnovena.  

  vrchol Stropníku

  Odtud se vracíme do Oseku přes Dlouhou Louku. Tato cesta vede naopak zase téměř celá prudce dolu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Nádraží Moldava v Krušných horách

  Nádraží Moldava v Krušných horách

  Moldava je horská obec v Krušných horách v okrese Teplice. Dominantní stavbou v této obci je rozlehlé nádraží, které je technickou památkou Budova je dlouhá 186 m a široká 18 m. Její současný stav je však velmi neutěšený.

  Hvězdárna a planetárium Teplice

  Hvězdárna a planetárium Teplice

  Hvězdárna a planetárium v Teplicích seznamuje nejširší veřejnost o poznatcích v astronomii a jí příbuzných vědních oborů.

  rozhledna Svatý kopeček

  rozhledna Svatý kopeček

  Rozhledna Svatý kopeček se nachází na zalesněném čedičovém vrchu, který se vypíná nad město Kadaň.

  NS přírodou a dějinami Oseka

  NS přírodou a dějinami Oseka

  NS přírodou a dějinami Oseka patří díky své pestrosti k nejzajímavějším naučným stezkám.

  Krušné hory – rozhledna Bleiberg

  Krušné hory – rozhledna Bleiberg

  Olověný vrch (také zvaný Bleiberg) nad Bublavou, severně od Kraslic, dosahuje nadmořské výšky 802 m. Na jeho vrcholu stojí dřevěná chata s 16 m vysokou, osmibokou rozhlednou.