hrad Orlík u Humpolce

hrad Orlík u Humpolce

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Českomoravská vrchovina a Žďárské vrchy

Nejbližší město

Humpolec

Nadmořská výška

645 m n. m.

Popis

Na zalesněném kopci nad městem Humpolec se ukrývá zřícenina hradu Orlík.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na zalesněném kopci nad městem Humpolec se ukrývá zřícenina hradu Orlík. Hrad byl postaven ve 14.století zřejmě Jindřichem z Dubé a jeho původní jméno bylo Humpolec. Jméno Orlík dostal až  v polovině 16.století. Byl nevelkých rozměrů, ale postupně byl rozšiřován. Velkou zásluhu na tom měl Arnošt z Leskovce. Naopak za majitelů pánů Trčků, kteří v té době vlastnili i nedaleký veliký hrad Lipnice, se již nedostávalo prostředků na údržbu a chod a hrad začal chřadnout. V roce 1560 je prodáván již jako pustý.

  pozůstatky hradu Orlík

  Za třicetileté války je zřejmě ještě používán k hospodářským účelům. Postupně dochází k jeho rozebírání a využití kamenů na jiné účely. Od roku 1988 začala na hradě pracovat skupina místních nadšenců s cílem zachránit poslední zbytky této zříceniny.

  pozůstatky hradu Orlík

  K hradu jdeme z osady Rozkoš. Není to daleko a hned u parkoviště se napojujeme na naučnou stezku Březina, jejíž trasa vede kolem hradu. Asi 100m před hradem kousek od cesty vidíme v lese první pozůstatek doby minulé. Je to studna, která se nacházela v podhradí v prostorách poplužního dvora.

  studna v předhradí hradu

  Její průměr je2,2m a současná hloubka 19m. V minulém století byla místním obyvatelstvem zavážena odpadem. K opětovnému vyčištění studny došlo v roce 1941 při vykopávkových prací na Orlíku. Vyčistila se ale pouze do hloubky 17m, když v ní byla objevena mrtvola a práce byly ukončeny. Dělníci vyklízející studnu tvrdili, že v té hloubce začínala podzemní chodba spojující studnu s hradem. Dodnes to však nikdo nepotvrdil.

  v současnosti má studna hloubku 19m

  Přicházíme k hlavní bráně. Zaplatíme vstupné a vstupujeme do areálu bývalého hradu. Slovo bývalého je na místě, neboť žádné velké palácové budovy se nedochovaly.

  hrad Orlík od příchozí cesty

  Dominantou je torzo hlavní věže. Je čtverhranná o základně 5,5m. Byla vysoká asi 25metrů a chodilo se do ní po dřevěném můstku z protilehlého starého paláce. Ten si však musíme domyslet.

   hlavní věž Orlíku   hlavní věž Orlíku

  Pokud si ho tedy domyslíme, tak se skládal ze třech místností určených k obývání a z podkroví. Obývací místnosti vyhřívaly kachlová kamna. Později byla v paláci zřízena i malá kaple. Jak hrad Orlík vypadal, vidíme na namalovaném obrázku.

  takhle nějak hrad vypadal...

  Jdeme o kousek dále a vidíme bránu s baštou, jež byly součástí opevnění a patří k nejzachovalejším stavbám tohoto hradu. Také je tu pár sklepních místností nevelkých rozměrů.

  uvnitř hradu

  Z Nového paláce, postaveného v renesančním stylu, a nacházejícího se v severní části hradu se dochovalo pouze obvodové zdivo. 

  pozůstatky obvodových zdí

  U vstupní brány byla zřízena hradní kuchyň. V 90letech při archeologickém výzkumu zde byly nalezeny zbytky chlebové pece, otevřené ohniště a rožniště. Chlebová pec byla znovu zprovozněna a je opět funkční.

  chlebová pec opět funkční...

  Každoročně se na hradě konají středověké slavnosti a i spousta jiných akcí.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Národní památník odposlechu

  Národní památník odposlechu

  Na skalách zatopených lomů byly vytvořeny pozoruhodné reliéfy vyobrazující anatomické detaily ucha, úst a očí.

  hrad Chřenovice

  hrad Chřenovice

  Nad soutokem říčky Jestřebnice se Sázavou, severozápadně od obce Ledeč nad Sázavou, se nachází zřícenina hradu Chřenovice.

  Borecká skalka

  Borecká skalka

  Zatopený lom s významnou hadcovou květenou nedaleko Golčova Jeníkova.

  rozhledna Babka

  rozhledna Babka

  Celoročně volně přístupná rozhledna Babka stojí v lokalitě Mezi cestami asi 2km severně od města Zruč nad Sázavou.

  220. let sklárny Tasice, Národní kulturní památky

  220. let sklárny Tasice, Národní kulturní památky

  Dne 1. a 2. října 2016 se koná ve sklárně Tasice akce při příležitosti 220. výročí založení sklárny.