Nejdecká skála, Karlovarsko

Nejdecká skála, Karlovarsko

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Nejdek

Popis

Nejdecká skála se pro svůj tvar nazývá též Knížecím nosem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nejdecká skála se nachází v západočeském městečku Nejdek, ležícího asi 15km od Karlových Varů. Město leží uprostřed masivu Krušných hor a je obestoupeno hustě zalesněnými příkrými svahy okolních kopců.

  Nejdecká skála

  Za nejvýznamnější památku Nejdku se považuje hradní románsko-gotická věž, která je pozůstatkem hradu postaveného kolem roku 1300. Ještě v roce 1790 ji obýval věžník s rodinou, než se odstěhoval kvůli jejímu špatnému stavu.

  Nejdecká skála

  Hrad sloužil k ochraně zemské stezky a využíval k tomu výhodného postavení na vysoké skále.

  Nejdecká skála

  Dříve skála zřejmě vypadala trochu jinak, ale postupem času vlivem zvětrávání, erozí kolem tekoucí řeky Rolavy a i lidskými zásahy dostala skála velice zajímavý tvar.

  Nejdecká skála

  Ostatně všiml si toho i slavný Johann Wolfgang Goethe, který tudy projížděl v roce 1786 při své cestě ze saského Schneebergu do Karlových Varů, že ji poté i nakreslil.

  Nejdecká skála

  Dnes možná leckoho zaujme více, než ona Černá věž stojící nad ní. Pro svůj tvar podobný mužské hlavě říkávali místní Češi skále Knížecí nos, a zde dříve žijící němečtí občané zase po svém Fürstennase.

  Nejdecká skála

  V dolní části skály je pamětní deska věnovaná nejdeckému rodákovi Ignáci Sichelbarthovi (1708-1780), který se stal jezuitským misionářem a hlavním dvorním malířem a mandarínem na císařském dvoře v Pekingu.

  Nejdecká skála

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Hausberg

  hrad Hausberg

  Dnes toto místo charakterizuje především 3m hluboká sluj vytesaná do skalnatého masívu.

  vrcholová kniha Libštejn

  vrcholová kniha Libštejn

  Vrcholová kniha se nachází v plzeňském kraji na zřícenině hradu Libštejn.

  Starý Rybník – zpustlý zámek v rekonstrukci

  Starý Rybník – zpustlý zámek v rekonstrukci

  Vesnička Starý Rybník - součást malého města Skalná je zajímavá tím, že se zde nacházejí hned dvě historické stavby. Kromě již popsané zříceniny hradu (viz výlet 18.12.2017) je druhým objektem zámek (nyní ve fázi záchrany).

  Cheb – kostel sv. Kláry

  Cheb – kostel sv. Kláry

  Kostel sv. Kláry stojí v samotném historickém centru města na Františkánském náměstí v sousedství bývalého františkánského kláštera. Vchod do budovy kostela je z jejího boku.

  Karlovy Vary – Vřídlo a Vřídelní kolonáda

  Karlovy Vary – Vřídlo a Vřídelní kolonáda

  Vřídlo je bezpochyby nejznámějším z karlovarských termálních léčivých pramenů. Nachází se v centru lázeňské zóny na břehu říčky Teplé a částečně nad jejím korytem.