Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Popis

Při výletu do Prahy (vycházce) si projdeme místa spojená s životem Svatopluka Čecha a nesoucí jeho jméno. Navštívíme místa plná zeleně a klidu (Letenské sady, Stromovka) a prohlédneme si krásy secese i funkcionalismu. Začneme na Letné.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Svatopluk Čech ( 21. 2. 1846 v  Ostředku – 23. 2. 1908 v Praze) byl ve své době nesmírně populární spisovatel, básník a cestovatel. Jeho Písně otroka dosáhly ještě za jeho života několika desítek vydání a Výlety pana Broučka jsou vlastně nejen dobovou satirou, ale i počátkem českého science fiction.

  Po stopách Svatopluka Čecha

  Popularita a úcta veřejnosti byly vyjádřeny tím, že ještě za života a zejména po smrti byly jeho jménem označeny významné části a místa Prahy. Místa jeho pražských pobytů jsou označena pamětními deskami. I když Čechova tvorba dnes asi není předmětem zájmu čtenářů, "čechova" místa jsou jistě námětem pro hezkou vycházku a jejich spojnice tvoří zajímavou trasu pro pěší nebo cyklistický výlet po Praze. Záměrem je vytvořit naučnou stezku.

  Po stopách Svatopluka Čecha

  Nabízí se tyto tématické vycházky:

  1. Letenská zastavení se Svatoplukem Čechem (od výstaviště Stromovkou, Čechovou ulicí, přes Letenské náměstí, Oveneckou, Letohradskou, Muzejní a Kostelní do Letenských sadů a z nich na Nábřeží Edvrda Beneše k Čechovu mostu a přes něj na náplavku mezi Čechovým a Mánesovým mostem.  Trasa nabízí řadu kromě míst spojených s Čechovým životem množství přírodních, architektonických a technických zajmavostí, kráné výhledy na Prahu i možnost posezní v prostředí Letenských sadů nebo předzahrádek Čechovy ulice. Dětem nabízí hru na veřejně přístupných hřištích a je vhodná i pro cyklisty.

  Po stopách Svatopluka Čecha

  2. Stromovkou na Císařský ostrov a do Tróje do ulice Pod Havránkou.

  Poslední léta života  trávil Svatopluk Čech ve vile Pod Havránkou v Troji a na Letné, kde využíval postupně 3 pronajatých bytů. Při návštěvě těchto míst si jistě všimenme, že všechny jsou v té době nově postavených palácových činžovních domech a v blízkosti zeleně, na okraji parků a sadů. 

  Po stopách Svatopluka Čecha

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  pomník Karla IV. v Praze

  pomník Karla IV. v Praze

  Pomník Karla IV byl vytvořený u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.

  4D Center Praha

  4D Center Praha

  4D Center Praha je nejbarevnější budovou světa.

  Veslařský ostrov

  Veslařský ostrov

  Veslařský ostrov se nachází mezi Císařskou loukou a Podolím v blízkosti Žlutých lázní.

  Střelecký ostrov

  Střelecký ostrov

  Střelecký ostrov se nachází v samotném centru Prahy, jen kousek od historického Karlova mostu.

  muzeum Bedřicha Smetany

  muzeum Bedřicha Smetany

  Muzeum Bedřicha Smetany mapuje život a dílo tohoto českého hudebního velikána.