ZOO Chleby

ZOO Chleby

Kategorie

ZOO a zvířata

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Nymburk

Popis

Jedna z nejmenších a nejmladších zoo s řadou ochočených zvířátek a s možností jejich pohlazení či nakrmení.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zoo Chleby patří k nejmenším a nejmladším zoologickým zahradám u nás. Nachází se v obci Chleby jen kousek od Nymburka. Založena byla v roce 1997 na místě bývalé fary. První zvířátka v této zoo pocházela ze soukromé sbírky exotického ptactva ing. Reného Fraňka, který je i jejím zakladatelem a současným ředitelem. Postupně přibývaly další druhy zvířat i vzácných rostlin.

  vchod

  Od jiných zoologických zahrad se značně odlišuje a to nejen svojí skromnou velikostí. Panuje zde domáčtější atmosféra, než u větších zoo. Cílem není konkurovat počtem zvířat, ale především jiným přístupem k návštěvníkům. Snaží se zde připravovat co největší zážitky pro všechny návštěvníky, jak pro děti, tak pro dospělé.

  pracovník

  Některá zvířata jsou krotká a děti si je v doprovodu zdejšího pracovníka mohou pohladit a nakrmit. Sami si pak mohou vlézt do výběhu s kozami a ovcemi.

  dětský

   Pro dospělé je zase vrcholem zakoupení 1 společné hodinky s gepardicí Mzuri. Tu stráví návštěvník s touto mírumilovnou kočičkou v jedné ohradě. Může se s ním fotit a dokonce jí i hladit.

  v

  hravá gepardice Mzuri

   

  v

  a lze si ji i hladit

  Mezi nejoblíbenější zvířata zdejší zoo patří dvojice gibonů Kuba s Gábinou, krotký dikobraz Jára, nádherný leguán Esh nebo neustále se pohybující dvojice Nosálů.

  dvojice

  Můžete být také v bezprostřední blízkosti orla mořského, který někdy sletí až k vrátkům jako by si s vámi chtěl povídat.

  orel

  Zoo Chleby má i jednu raritu, a to elektrický proud na lidi, nikoliv na zvířata. V rámci výuky chování návštěvníků, kteří jsou stále dost nezodpovědní a neposlušní, je klec s gibony obehnána elektrickým drátem s nízkým napětím.

  el.ohradník

   Je to hlavně proto, že ačkoliv vypadají opičky velice mírumilovně, mohou lidem skutečně ublížit. Bohužel se zde našla jedna mladá žena, která okusila kontakt s napětím a dala to patřičně hlasitě najevo. Kontakt s gibonem by dopadl podstatně hůře jak zde vysvětloval pracovník zoo.

  roztomilé

  Celkově čítá zoo přes 140 zvířat od savců, plazů, ptáků, až po ryby obývající velké sladkovodní akvárium.  Mezi nimi je i několik silně ohrožených druhů.

  další

  Mezi nejvýznamnější úspěchy zoo patří opakovaný odchov zoborožce nosorožčího a první odchov na světě tetřívka kavkazského.

  jedno

  V areálu je možno posedět, občerstvit se u venkovního posezení nebo zakoupit nějaký suvenýr. Návštěva zoo je určena pro všechny věkové kategorie, včetně postižených, kteří mají vstup zdarma a jsou pro ně připravovány zvláštní přednášky. 

  A ještě malá ukázka dalších obyvatel této sympatické zoo

  a

  další

  další

  další

  další

  další

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  přehrada Slapy

  přehrada Slapy

  Přehrada nacházející se v romantickém údolí bývalých Svatojánských proudů.

  Navštivte Liteň

  Navštivte Liteň

  Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem do CHKO Český kras. Může být pro milovníky přírody, památek a geologie místem pobytu pro jednodenní výlety - Karlštejn, Srbsko, Koněpruské jeskyně a řada geologických zajímavostí.

  Na Jinou kávu do Berouna

  Na Jinou kávu do Berouna

  Beroun nabízí řadu cílů výletů pro milovníky historie, přírody, techniky. Při návštěvě stojí za návštěvu bývalá kasárna v Talichově ulici: posezením v chráněné kavárně "Jiná káva" podpoříte klienty terapeutického centra Lomikámen,o.s.

  Kostel sv. Jakuba Většího v Popovicích

  Kostel sv. Jakuba Většího v Popovicích

  Jednou z dominant Popovic (u Benešova) je kostel sv. Jakuba Většího.První zmínka o něm je z roku 1358. Nad vchodem uvidíte znak Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou. V letech 1729-1795 jim patřilo panství a kostel rozšířili.

  Zbořený Kostelec

  Zbořený Kostelec

  Zřícenina poměrně rozlehlého hradu stojící na skalnatém ostrohu nad soutokem Kamenického potoka a řeky Sázavy.