hrad Borotín

hrad Borotín

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Tábor

Nadmořská výška

502 m n. m.

Popis

Nejkrásnější pohled na pozůstatky hradu Borotín je od Starozámeckého rybníku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Borotín, někdy také nazývaný Starý zámek, se nachází kousek od stejnojmenné vsi asi 11km od města Tábor. Stojí na nevysokém skalnatém ostrohu v blízkosti Starozámeckého rybníku, který zároveň tvořil jeho přirozenou ochranu.

  hrad

  Postavil ho pravděpodobně Vítek z Landštejna někdy na počátku 14.století. Za Mikuláše z Borotína, který byl jedním z hejtmanů táboritů, ale později přešel k druhé straně, byl hrad za tuto zradu roku 1434 obléhán táborskými vojsky. Dobyt však nebyl. To se podařilo až císařským vojskům roku 1623 jako odpověď za účast tehdejších majitelů hradu ve stavovském povstání. Od té doby hrad již nikdo neobnovil a naopak ještě v 19.století byly jeho zbytky částečně rozebrány k jiným stavebním účelům.

  hrad

  Přijíždíme až do bezprostřední blízkosti hradu, kde lze dobře zaparkovat. Vypadá to tu, jako když se zastavil čas. Před námi pozůstatky hradu Borotín a hned vedle zchátralé budovy bývalého hospodářského dvoru.

  zbytky

  Tento dvůr postavený v těsné blízkosti hradu je poprvé zmiňován roku 1557. Poté ještě roku 1623, kdy byl spolu s hradem vypálen. Dnes, v podstatě barokní dvůr má renesanční jádro. Do jeho areálu se nedá dostat, neboť je objekt oplocen a uzamčen. Ono by to bylo stejně nebezpečné, neboť jeho stav je dosti žalostný.

  zbytky

  Přicházíme k hradu. Po pravé straně je zřetelný hluboký příkop, který je už z části zavalený. Nad ním na malém kopečku jsou už jen zbytky snad bývalé válcové věže.

  viditelný

   Nejvíce se dochovala brána a nový palác, které vytvářejí současný ráz celého hradu a vzdáleně naznačují, jak tato část mohla vypadat.

  pozůstatky

   Lze zde sejít do suterénu hradu. Je tu několik místností. V té zadní je docela tma a tak až blesk foťáku odhaluje pěkné klenuté stropy se sloupky. Je tu však vlhko, ze stropu v několika místech kape voda, i když venku neprší a tak opět raději vycházíme na denní světlo.

  kamenná

  Je tu ještě k vidění několik zbytků zdí, ale ty jsou již co do rozsahu skromnější. V 80letech byla zřícenina dost necitlivě památkově zabezpečena.

  zřícenina

  Nejkrásnější pohled na hrad Borotín je bezesporu od Starozámeckého rybníku. A tímto pohledem se i loučíme s hradem, který se stal vzhledem ke  své poloze a dostupnosti lákavým místem pro mnohé návštěvníky.

  hrad

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  V jihočeských Trhových Svinech stojí jedna z historicky zajímavých sakrálních památek. Je jí kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně raně gotická stavba, přestavěná v 15. století do téměř dnešní podoby.

  Kostel sv. Šimona a Judy v obci Brloh

  Kostel sv. Šimona a Judy v obci Brloh

  Jihočeská obec Brloh (cca 1000 obyvatel) se nachází v okrese Český Krumlov, a to přibližně 15 km severozápadně od Českého Krumlova a 19 km západojihozápadně do Českých Budějovic. Dominantou obce je kostel sv. Šimona a Judy.

  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Vyšší Brod je městečko nad řekou Vltavou, z větší části na jejím pravém břehu. Na severozápadním okraji města stojí cisterciácký klášter, který patří mezi nejcennější památky gotické církevní architektury v Čechách.

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Otáčivé hlediště přírodního divadla v Českém Krumlově se nachází prakticky uprostřed Zámecké zahrady, a to přímo v její ose. Je přístupné ve směru od zámku. Jeho správcem je Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá se nachází nedaleko od Dolního Dvořiště v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji. Jedinou zachovalou stavbou tvrze je vysoká dvoupatrová věž čtvercového půdorysu. Věž je nyní veřejnosti nepřístupná.