Ještěd

Ještěd

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Jizerské hory, Ještěd a Frýdlantsko

Nejbližší město

Liberec

Nadmořská výška

1012 m n. m.

Popis

3v1 to je prostě Ještěd - hotel, vysilač a rozhledna.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ještěd

  Ještěd je známou dominantou severních Čech a symbolem kraje i města ležících pod ním.

  Ještěd

  Silnice na Ještěd má jednu zvláštní vlastnost, cestou HO stále vidíte a najednou těsně pod vrcholem Ještěd zmizí a před Vámi je cesta do nebe ...

  První kamený kříž z r. 1737 vydržel na vrcholu do r. 1912. Pak tradice křížů pokračoval dřevěnými sourozenci a r. 1838 byl na vrcholu postaven na památku Adély Rohanové "Rohanský kámen" stojící tu dodnes (dříve byl hraničním kamenem Rohanského a Clam-Gallasova panství).

  Ještěd

  Zdá se, že dnes má kříž umístěný nad střechou lanovkové dráhy velkou konkurenci v anténách, ach kde jsou ty dávné romantické výhledy ?

  Kroky turistů přitahoval vrchol nad Libercem vždy, znavený a hladový turista to už je velký důvod k zřízení občerstvení. R. 1850 byla zbudována první občerstvovací chata, 1868 byla tato nahrazena novou "Rohanovou" k níž byla r. 1876 přistavěna věž a r.1885 terasa. Pak se začalo pro vrchol Ještědu uvažovat o honosnější stavbě. Nový horský hotel (dnes nazývaný starý Ještěd) byl otevřen r. 1907, měl 23 m vysoku rozhlednu, 23 pokojů, noclehárnu a terasu pro 50 lidí, k tomu velký sál pro 100 hostů pozemek pod hotelem byl od pana hraběte pronajat na 50 let. V r. 1933 byla postavena lanovka. R. 1945 se stal hotel majetkem KČT a už od r. 1959 sloužil k přenosu televizního vysílání. Konec "starého Ještědu" nastal 31.ledna 1963, kdy díky neopatrnému rozmrazování potrubí vznikl požár a celá budova lehla popelem.

  Ještěd

  Starý Rohanský kámen má dnes nového kovového souputníka ...

  Ještěd

  Betonová kruhová schodiště Vás zavedou jak do restaurace, tak na kruhový krytý vyhlídkový ochoz ...

  Těžko si však představit vrchol hory prázdný. Dnes odevšad viditelná stříbrná špička Ještědu začal vznikat r. 1966. Projekt nového hotelu a vysilače ve tvaru rotačního hyperboloidu je dílem architekta Karla Hubáčka z ateliéru SIAL Liberec. Datum narození zní září 1973. K. Hubáček za Ještěd obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Celková koncepce řešení interiérů je navržena tak, aby vyhovovala jak běžným návštěvníkům-turistům, tak náročnějším hostům, při návratu obliby retra působí exteriét i interiér celé stavby nádherně jednotně. Můžete zde využít 2 apartmá, 17 2lůžkových pokojů s možností přistýlek.

  Ještěd

  Interiéru restaurace vládne beton, kov a sklo ....

  Ještěd

  Někomu se to nemusí líbit, jiný uzná že ocenění za architekturu bylo opravněné ...

  Ještěd

  Rozhodně Vás nezklame občerstvení v restauraci, která nabízí u svých oken posezení při kávě vysoko nad krajinou. Pro návštěvníky s hendikepem, je možno sjednat bezbariérový přístu do restaurace přes sklad. Zařízení interiéru je jednoduché a působí uceleným dojmem, dnes je již už tak trochu znovu retro.

  Ještěd

  Pohled na krajinu přimo od našeho stolu s kávou, samo že každý stolek má svůj originál výhled vždyť stavba je kruhová ...

  Ještěd

  R. 1966 byla v sedle pod vrcholem postavena coby ubytovna dělníků chata Ještědka, která slouží i dnes a to k ubytování a občerstvení turistů.

  Ještěd

  Jak ukazuje orientační mapa výletu na Ještěd, máte možnost zvolit některou z mnoha variant výstupu:

  Jednou z nejpřitažlivějších je Lanová dráha - dopravní zajímavost Liberce. Dostane se k ní z centra města po cca 30 min. jízdy tramvají na konečnou. V r. 1933 byla Lanovka manifestem české dovednosti v německé kotlině. Lanovka jako jediná v České republice stále patří Českým drahám - proto jen na ní slouží průvodčí v nádražácké uniformě. Je unikátní dvoukabinovou lanovku založenou na kyvadlovém systému. Jedna kabina unese 35 lidí a dokáže vyvinout rychlost 36 kilometrů za hodinu. Délka trati dosahuje 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 m, vrchní o 400 m výš. V nejvyšším bodě se lanovka vznáší 30 metrů nad zemí. Na Ještěd vyfrčí za čtyři min. a vysí na laně o průměru 5 cm. V provozu je lanovka vždy mimo pondělí od 8 do 19 hod. zhruba v 30min. intervalech - cena jízdného je dospělí 75,- Kč jedním směrem /120,- Kč tam i zpět (dítě 40/60,-) a za nepříznivého počasí nejezdí.

  My jsme navšívili Ješděd, zrovna když se u lanovky vyměňovalo nosné lano (zajímavá podívaná, ale na hodně dlouho). Takže jsme měli na vybranou, buď na Ještěd vyšlápnout po některé turistivké trase, nebo se nechat vyvést sedačkovou lanovkou. Další z možností je vyjet si autíčkem výš a nechat ho na parkovišti Na Výpřeži (50,-) nebo na parkovišti u Ještědky (80,-) (vypadá to, že s vzrůstající nadmořskou výškou roste i parkovné - na oběou těchto P se nechá zaparkovat i bus), na vrchol Ještědu je vjezd aut omezen a protože je silnička úzká, je přístup aut řízen semaforem.

  Cestou po modré turistické značce můžete v úbočí Ještědu narazit i na zbytek Sáňkařské dráhy. Dnes zimní svahy Ještědu nabízí lyžařské sjezdovky všech obtížností, doplněné o Kabinkovou lanovku, 3 nové sedačkové lanovky a 5 nových vleků.

  Ještěd

  Našli jsme ho, schovaného v hromadě šutrů, ubrečeného ... prý chce domů a jmenuje se Marťánek


  Jistě se i Vám už někdy stalo ... že uprostřed spěchu dnešní doby jste narazili na zcela ztracené a nešťastné dítě. My jsem na vrcholu Ještědu v kupě kamené suti narazili taky najedno, jenže ... Zkuste vrátit zpět domů Dítě z Marsu, uplakaného kovového kluka od Jaroslava Róna. Nejdří se tento malý cestovatel kodrcal po českých městech, než zakotvil brečíc pod kosmickou špičkou Ještěda. Uvidíme, snad se jednou dočká a poletí ...

   Z vrcholu hory se otevírá nádherný kruhový pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří.  Zkusíme tedy obejít vrchol Ještědu za doprovodu foťáku:

   

  Ještěd

  Výhled na Jablonec s Jizerkami a Krkonošemi

  Ještěd

  Výhled na Liberec v pozadí Jizerské hory

  Výhled k Českému ráji a směrem k Mladé Boleslavi

  Ještěd

  Výhled k Ralsku a Českému středohoří nám nepřálo sluníčko

  Ještěd

  Západající sluníčko nechce fotoaparátu dopřát Lužické hory, pro tenhle záběr si budu muset jednou přivstat ...

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kryštofovo údolí II. - pouť

  Kryštofovo údolí II. - pouť

  Údoloská pouť v "Kryštofáku" je krásná tradiční česká pouť

  Výsoký a Výhledy

  Výsoký a Výhledy

  Místa, zapadlá a poztracená v čase, zato s pěknými výhledy.

  ŠOLCÁK - rybník plný žabí lásky

  ŠOLCÁK - rybník plný žabí lásky

  Rybník plný jarní natur lásky.

  Protržená přehrada na Bílé Desné

  Protržená přehrada na Bílé Desné

  Protržená přehrada Desná na řece Bílé Desné v Jizerských horách se nachází v nadmořské výšce 819 m.n.m. Zbytky přehrady leží 3,3 km od penzionu Na konci světa, ulice Údolní v obci Desná a 5,5 km od památného kamene na protržení přehrady.

  Curia Vítkov - Gladius 2011

  Curia Vítkov - Gladius 2011

  Historické akce Curie Vítkov Vás vtáhnou do historie ... nyní římské.