muzeum Moto & Velo

muzeum Moto & Velo

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Lysá nad Labem

Popis

Unikátní sbírka historických motorek a bicyklů nacházející se nedaleko Prahy v Přerově nad Labem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Muzeum historických motorek a bicyklů se nachází nedaleko Prahy v Přerově nad Labem. Dostáváme se k němu po dálnici D11, kde na exitu 18 sjedeme na Lysou nad Labem a směrovky nás již dovedou do Přerova. Muzeum leží v těsné blízkosti známého skanzenu a tak lze navštívit dvě velice zajímavá místa najednou. A opravdu je na co se dívat.

  cesta

  Soukromé muzeum motorek a bicyklů bylo poprvé otevřeno 1.6. 1998. Zakladatelem těchto unikátních sběratelských skvostů byl bývalý cyklistický závodník Jaroslav Vavřík (1913-1997). Sbírka i po jeho smrti zůstala v rodině a štafetu přebral Tomáš Moravec. Z bývalé stodoly vybudoval krásné a útulné muzeum kam průběžně přibývají další exponáty.

  muzeum

   Přesný počet proto nelze říci, ale nachází se zde přibližně přes 70 historických jízdních kol a 60 motocyklů. A nejen to, najdeme zde i další doplňky a příslušenství v podobě zvonků, světel, zámků, výrobních štítků pumpiček, sedel, duší plakátů, fotografií a ještě spousty jiných věcí. Většinou jsou zavěšeny různě na stěnách muzea.

  muzeum

  Lze si zde prohlédnout ucelenou sbírku předválečných motocyklů ČZ,  kolo Slavia No.001 jako úplně první exemplář vyrobený v Čechách v roce 1895 firmou Laurin&Klement  nebo Vysoké závodní kolo „kostitřas“ Rudge vyrobené v roce 1885 v anglickém Coventry. A mohli bychom pokračovat, neboť co kousek to opravdu unikát.

  unikátní

  Exponáty z této sbírky byly mnohokráte vystavovány nejen u nás, ale i v zahraničí a tak je bylo možno spatřit například v Muzeu hlavního města Prahy, v Miloticích u Kyjova, v Národním technickém muzeu Košice a Spišské Nové vsi. Zapůjčeny byly také na různé filmové a reklamní účely.

  sbírka

  Kdybyste náhodou našli někde ve stodole nějaký sběratelský kousek a nevěděli co s ním, zajděte do tohoto muzea a pan Moravec Vám určitě poradí co s ním. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je středočeský městys na Vltavě. Po pravém břehu vede trať Praha - Čerčany nazývaná Posázavský Pacifik. Název získala podle rázu krajiny a obliby mezi trampy, osadníky i již od 20. let a mezi chataři v 60. letech.

  rozhledna Bohdanka

  rozhledna Bohdanka

  Pokud vystoupáte po 216 schodech na rozhlednu Bohdanku, můžete si říct, že jste právě stanuli na nejvyšší dřevěné rozhledně v Evropě..

  Vyhlídka nad jezem, Klecany

  Vyhlídka nad jezem, Klecany

  V středočeské obci Klecany se nacházejí dvě vyhlídky na protékající řeku Vltavu.

  Lomy Amerika

  Lomy Amerika

  Kdo navštíví oblast Českého krasu a neviděl „Ameriku“, jako by tam nebyl.

  Do Litně za historií železnice

  Do Litně za historií železnice

  Železniční stanice Liteň je úvraťovou stanicí jednokolejné regionální železniční trati 172 Zadní Třebaň - Lochovice.je zastavením C 2 modré trasy Naučné stezky Liteň otevřené v roce 2013.U nádraží je informační panel.