hrad Lipnice

hrad Lipnice

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Českomoravská vrchovina a Žďárské vrchy

Nejbližší město

Humpolec

Popis

Jeden z nejmohutnějších šlechtických hradů nacházející se na Vysočině asi 15km od Havlíčkova Brodu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jeden z nejmohutnějších šlechtických hradů byl založen na počátku 14.století mocným rodem pánů z Lichtemburka. Nachází se na Vysočině asi 15km od Havlíčkova Brodu. A tak z pověstné dálnice D1 sjíždíme na Humpolec, projedeme pár vesniček a za chvilku jsme v Lipnici nad Sázavou. Hrad tvoří dominantu této obce a vystupuje vysoko nad ní.

  hrad

  Každou hodinku se tu konají volné prohlídky hradu. Po zaplacení si nejdříve vyslechneme od sympatického pana průvodce úvodní výklad o historii hradu a jeho majitelích. Ten probíhá v místnosti, ve které je na zdech pověšeno snad dvacet erbů bývalých majitelů hradu. A jsme upozorněni, že to jsou jenom ti nejdůležitější. Tak to vypadá, že hrad šel pěkně z ruky do ruky. Výklad je zajímavý a padají jména jako Jan Lucemburský, Karel IV, Čeněk z Vartenberka nebo páni Trčkové z Lípy.

  erby

  Se vstupenkou jsme dostali průvodce hradem i s jeho nákresem a pár dobrých rad na prohlídku. Začínáme nejvyšším bodem a to je vyhlídkový ochoz věže Samson. Dostaneme se k němu přes Thurnovský palác a tak si cestou prohlídneme místnosti s několika exponáty.

  uvnitř

   Po dřevěných schodech míříme stále výše. Na ochozu pěkně fičí větřík. Široko daleko není vyššího místa. Dříve sloužila věž k obraně hradu a nyní poskytuje nádherné výhledy do okolí.

  výhled

  Podíváme-li se pod sebe, máme celé nádvoří jako na dlani i se všemi stavbami.

  pohled

  Sejdeme dolu a míříme do sklepení Thurnovského paláce. To je opravdu velice rozsáhlé. Nádherné klenuté stropy s velkými prostory. Je tu k vidění původní rytířská hodovní síň, která byla přestavěna na zásobní sklepy. Místnost s mučírnou, kde ale chybí mučící zařízení a nástroje. Nebo je tu 30m hluboká studna s rumpálem.

  rozsáhlé

  Poté jdeme do architektonicky nejcennější části hradu a tím je kaple. Nebývalo zvykem ji stavět takto samostatně na hradech. Navíc v ní byli vysvěceni první husitští kněží v českých zemích.  Zrovna se zde dělaly úpravy a tak pokračujeme po schodech na ochoz kaple.

  hradní

  Z ochozu kaple jsou opět krásné výhledy na okolní krajinu, na obec Lipnici nad Sázavou a vpravo na barokní lipnickou zvonici, která byla postavena na místě bývalé obranné věže.

  výhled

  Za vlády pánů Trčků, byl hrad přestavěn do pozdně gotické podoby. Samotný Trčkovský palác, který má dnes pouze holé obvodové zdi s otvory po oknech, se honosil dvěma hodovními síněmi, vstupní halou se schodištěm, kuchyní a zásobními sklepy.

  bývalý

  Poslední částí naší prohlídky je Velká věž. Ještě než se dostaneme na její vyhlídkovou terasu, zhlédneme v přízemí zbrojnici, kde jsou zbraně, s kterými se dříve bojovalo.

  hradní

  V dalším patře je archeologická expozice a pak již staneme na vyhlídkové terase. Tato věž byla dříve jako strážní, za 30leté války však byla vážně poškozena a v roce 1916 se částečně zřítila.  

  Velká

  Prošli jsme téměř vše, ale tempem více než nadprůměrným. Přesto jsme hodinovou prohlídku překročili o 5 minut. Pokud bychom to měli zhodnotit, tak jenom kladně. Když se však podíváme na technický stav hradu, tak by to chtělo určitě nějaký ten peníz navíc. Tento hrad by si to určitě zasloužil.

  hrad

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/vysocina/

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Orlík u Humpolce

  hrad Orlík u Humpolce

  Na zalesněném kopci nad městem Humpolec se ukrývá zřícenina hradu Orlík.

  Přírodní rezervace V jedlí

  Přírodní rezervace V jedlí

  Přírodní rezervace, kde z jara kvete chráněná Sněženka podsněžník

  Borecká skalka

  Borecká skalka

  Zatopený lom s významnou hadcovou květenou nedaleko Golčova Jeníkova.

  hrad Chřenovice

  hrad Chřenovice

  Nad soutokem říčky Jestřebnice se Sázavou, severozápadně od obce Ledeč nad Sázavou, se nachází zřícenina hradu Chřenovice.

  hrad Lipnice

  hrad Lipnice

  Jeden z nejmohutnějších šlechtických hradů nacházející se na Vysočině asi 15km od Havlíčkova Brodu.