Rozhledna Svatobor

Rozhledna Svatobor

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Sušice

Nadmořská výška

845 m n. m.

Popis

Dech beroucí rozhled po kraji nabízí klasická kamenná rozhledna nad Sušicí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Že je Šumava ozdobou naší vlasti to je prostě nepopiratelný fakt, u ní při toku zlatonosné Otavy leží město Sušice, jedním ze dvou vrcholů nad ní je Svatobor. Tohle místo nás už svým názvem vtahuje kamsi hlouboko do bájné historie. A skutečně něco na tom bude - na úpatí Svatoboru byly objeveny stopy polozahloubené chaty ze střední doby kamenné. Pod Svatoborem byla objevena pohřebiště původní slovanské osady Sušice, datované cca k r. 1070. Svatobor si sebou nese pověst pravěkého hradiště a obětiště.

  Rozhledna

  U klasické turistické chaty z r. 1934 stojí 31.0 m vysoká věž o 182 schodech, která vám nabídne nádherný kruhový rozhled ve výšce 28m nad zemí. Rozhedna je provozována celoročně: červen-srpen každý den od 10 do 20h., ostatní měsíce otevřeno o víkendech od 11 do 18h.

  Odtud je nádherný pohled do kraje i na zahraniční šumavské velikány. Je možno vidět mohutná Ždánidla, hřebeny Plesné i Polední hory a skalnaté temeno velebného Javora. Za pěkného dne je možno viděti i useknutý kužel malebné Přemdy, na severu se rýsuje hrad Radyně u Planě a na jihovýchod dohlédneme k hřebenu Boubína, za skutečně perfektní viditelnosti dokonce i Alpy.

  Rozhledna

  Občerstvení dostanete hned v přilehlé dobové turistické chatě, ta je z r. 1934 a vyrosla na základech té předešlé. Posezení u kávy na terásce před chatou s výhledem dodaleka Vás vrátí do časů minulých, kdy si lidé výlety doveli ještě plně vychutnat.

  Kudy: Ze sušického náměstí vás červená turistická značka dovede za hodinu až na vrchol. Žlutá značka vede na Svatobor z Hrádku u Sušice. Autem i na kole lze dojet po silničce až pod rozhlednu.

  Rozhledna

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna U Strejců

  rozhledna U Strejců

  Dřevěná rozhledna stojící na okraji golfového areálu v Lubech u Chebu.

  Slavkovský les – Novoveská kyselka

  Slavkovský les – Novoveská kyselka

  Oblast Slavkovského lesa je bohatá na minerální prameny. Jedním z nich je pramen Novoveské kyselky. Již název napovídá, že se nachází poblíž obce Nová Ves.

  Kynžvart – Františkův monument

  Kynžvart – Františkův monument

  Františkův monument stojí na vyvýšenině severozápadním směrem na zámeckým parkem. Dostupný je ze silnice č. 21 spojující Cheb s Mariánskými Lázněmi a odbočkou z ní k zámku Kynžvart. Z aleje vede k pomníku pohodlná cesta.

  rozhledna na Kotli u Rokycan

  rozhledna na Kotli u Rokycan

  Rozhledna na Kotli stojí na vrchu Kotel jen kousek od Rokycan.

  NPP Upolínová louka pod Křížky

  NPP Upolínová louka pod Křížky

  Upolínová louka je typickým komplexem podmáčených a rašelinových luk s chráněnými druhy rostlin a živočichů.