Národní památník odposlechu

Národní památník odposlechu

Kategorie

Ostatní

Oblast

Českomoravská vrchovina a Žďárské vrchy

Nejbližší město

Humpolec

Popis

Na skalách zatopených lomů byly vytvořeny pozoruhodné reliéfy vyobrazující anatomické detaily ucha, úst a očí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Národní památník odposlechu tvoří tři samostatné reliéfy - Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči.

  Národní

  Toto pozoruhodné dílo vzniklo postupně v letech 2005 až 2007 v Lipnici nad Sázavou ve zdejších žulových lomech. Autory jsou mladí kameníci vedeni výtvarníkem Radomírem Dvořákem z Havlíčkova Brodu. Ti vytesali do skal reliéfy vyobrazující anatomické detaily ucha, úst a očí.  Jednotlivé reliéfy jsou umístěny ve třech různých zatopených lomech a znázorňují totalitní praktiky jak získávat informace od lidí. Bretschneidrovo ucho - odposlechy, Ústa pravdy - udávání, Zlaté oči - šmírování.  V době, kdy vznikalo první z děl Bretschneidrovo ucho, nebylo ještě záměrem vytvořit takto celistvou trilogii, ten vznikl až o něco později.

  Bretschneidrovo

  A jak se k jednotlivým místům dostaneme? Nejsou od sebe příliš vzdálena a prohlídka nezabere více jak dvě hodinky. Velice dobře značená cesta vede z náměstí Lipnice nad Sázavou. Jasně zbarvené cedule jsou k nepřéhlednutí.

  nepřehlédnutelné

   Jdeme z kopečka mezi baráčky a za chvilku jsme u rozcestníku. Zde si lze vybrat, zda jít nejdříve k reliéfu oči nebo k ústům a uchu. Oči jsou nejdále, tak jdeme nejdříve tam.

  rozcestník

  Cesta vede podél pole a u kamenného kříže, kde se rozdvojuje, se dáváme vpravo. Ostatně i zde je patrné vzorné značení.

  cestou

  Přijdeme do lesa a ve chvíli, kdy se po levé ruce objevují první známky bývalého kamenolomu, nás šipka Oči již dovede k prvnímu reliéfu. Uprostřed lesíka se najednou zjevuje krásné romantické místečko. Zatopený lom obehnaný z poloviny skálou, na které se vyjímá reliéf, Zlaté oči.

  zatopený

  U stromu je pamětní kámen s nápisem, kdy a kdo dílo zhotovil. Reliéf vznikl až jako třetí v pořadí. Byl inspirován tradičním symbolem božího oka. Je vyobrazením otevřených očí s kořenem nosu v průzoru připomínající tvarově oko. Kolem je pak orámovaný náznakem trojúhelníku. Dílo je umocněno zlatými nápisy na duhovkách očí.

  Zlaté

  Tento unikátní výtvor byl vytvořen na skále těsně nad hladinou zdejšího zatopeného lomu, takže se k němu nelze dostat do bezprostřední blízkosti. A tak jsme ofotili jeden obrázek z vývěsné tabule, abychom přiblížili, jakým způsobem se toto dílo tvořilo.  

  ilustrační

  Poté se vracíme zpátky po stejné cestě, jakou jsme přišli. V dáli vidíme mohutný hrad Lipnice, jak vystupuje nad stejnojmennou obcí.

  cestou

  Nyní se vydáváme směrem k Uchu a Ústům. Mineme poslední domky a vcházíme do lesa. Zde nás čeká další rozcestník, tentokráte s výběrem Ucho nebo Ústa.

  kam

  Úplně prvotní dílo Národního památníku odposlechu Bretschneidrovo ucho si necháme na úplný konec a tak stoupáme lesem v pořadí k druhému dílu. A opět se před námi objevuje pohádkový zatopený lom, nad kterým se tentokráte vyjímá reliéf Ústa pravdy.

  zatopený

  V žulové skále jsou vytesána pootevřená ženská ústa. Inspirací byl částečně reliéf Bocca della Veritá (Ústa pravdy), který se nachází v římském kostele Santa Maria in Cosmedin. Podle pověstí museli obvinění vkládat ruku až po loket do Úst pravdy a pokud byli vinni, z druhé strany jim kat ruku usekl. Ve Florencii nebo Benátkách zase sloužila Ústa pravdy k vhazování anonymních udání.

  Ústa

  Odtud seběhneme kopeček plný velkých kamenů a přicházíme k poslednímu zatopenému lomu a vlastně prvnímu dílu mladé kamenické party. Opět se před námi objeví nádherná scenérie ukrytého lomu uprostřed lesa. Na protější skále se vyjímá vytesaný reliéf Bretschneidrovo ucho.

  zatopený

  Inspirací pro vznik vůbec prvního díla této trilogie Národního památníku odposlechu bylo několik. Jednou z nich byl unikátní odposlouchávací systém ze středověku používaný na zdejším hradu Lipnice nad Sázavou. Nazýval se Dionýsovo ucho a jeho principem bylo, že tamní písař seděl tajně ve vedlejší  místnosti, než byli hosté a zaznamenával vše, co si kdo vedle v domnělém soukromí povídá.

  Bretschneidrovo

  Další inspirací bylo světoznámé dílo Jaroslava Haška Dobrý voják Švejk, kde Bretschneidrovo ucho připomíná tajného policistu z tohoto románu. Jaroslav Hašek v této obci dožil svůj život a má  zde svoji sochu (před vstupem do hradu) a také památník (u hřbitova).

  pomník

  A když už jsme zde, navštívíme i zdejší velký hrad Lipnice.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Javořice

  Javořice

  Výlet na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny

  hrad Lipnice

  hrad Lipnice

  Jeden z nejmohutnějších šlechtických hradů nacházející se na Vysočině asi 15km od Havlíčkova Brodu.

  Přírodní památka rašeliniště u Vintířova

  Přírodní památka rašeliniště u Vintířova

  Rašeliniště u Vintířova se nachází nedaleko Pacova v okrese Pelhřimov.

  220. let sklárny Tasice, Národní kulturní památky

  220. let sklárny Tasice, Národní kulturní památky

  Dne 1. a 2. října 2016 se koná ve sklárně Tasice akce při příležitosti 220. výročí založení sklárny.

  rozhledna Babka

  rozhledna Babka

  Celoročně volně přístupná rozhledna Babka stojí v lokalitě Mezi cestami asi 2km severně od města Zruč nad Sázavou.