Rotštejn patří mezi typické skalní hrady Českého ráje. Byl postaven v druhé polovině 13.století šlechtici z rodu Markwarticů. Jeho prvním majitelem byl patrně Vok z Rotštejna. V roce 1413, kdy rod Rotštejnů vymřel, hrad koupil Ondřej Paldra z Vařin. To byl však věrný katolík, zastánce císaře Zikmunda a to se v době husitské „nenosilo“. A tak v roce 1426 dali o sobě husité vědět, hrad dobyli a vypálili. V roce 1514 se uvádí již jako pustý. Ještě jsou o něm zmínky z období třicetileté války, kdy byl využíván zdejšími obyvateli jako úkryt před vojáky.
Ze skalního hradu se do dnešní doby moc nedochovalo. Byl postaven na skalních blocích, z nichž se některé již zřítily. Navzájem byly propojené dřevěnými můstky a nástavbami, jak lze usuzovat podle různých výklenků a zářezů ve skalách.
Prohlídku začínáme v jeho dolní části, kde jsou ve skále vytesány skalní světničky. Jsou propojeny malým tunýlkem a přístupné i v době uzavření hradu. Děti to mají za skvělou probíhačku, i když trochu strašidelnou.
skalní místnosti hradu Rotštejn
skalní světnička s vchodem do další místnosti
Poté již vcházíme po dřevěných schůdkách na pískovcové bloky hradu. Zde přispějeme dobrovolným vstupným a po krátkém výkladu od průvodkyně dostáváme zapůjčen na prohlídku průvodce hradem, abychom se zde dobře orientovali a početli si o jednotlivých částech hradu.
Nejdříve přicházíme na dřevěnou plošinku, vzdálenou jen několik desítek metrů od protějšího skalního bloku nazývaného Junák nebo Orlí hnízdo. Uvnitř tohoto Orlího hnízda jsou dochovány tesané místnosti, do nichž byl vstup z vrcholu skály. K němu vedlo spárou ve skále příkré schodiště, jehož stopy jsou viditelné dodnes.
Z plošinky vidíme skrz skalní oko horní část hradu, ke které se teď přemístíme.
Postupujeme po dřevěném můstku a přicházíme do zvýšeného přízemí hradního jádra. Tady si prohlížíme přes kovovou mříž hradní studnu o hloubce úctyhodných 25metrů. Na druhé straně je ve skále vytesaná černá kuchyně s mohutným komínem, proraženým do skály.
Ještě před výstupem do nejvyšší části hradu míjíme bylinkovou zahrádku, ale ta v této chvíli ještě spí pod vrstvou sněhu.
Horní část hradu tvořilo šlechtické obydlí, kde pobýval hradní pán s rodinou. Původní hrázděnou stavbu po požáru v roce 1318 nahradil zděný palác.
Tato nejvyšší části skalního hradu nyní slouží i jako vyhlídka s nádhernými výhledy do okolní krajiny. V dáli je vidět například rozhledna Dubecko nebo hrad Trosky.
Atraktivnost místa i pozůstatků hradu sem přilákalo již nejednoho filmaře. Natáčela se zde například Přijela k nám pouť, Mrkáček Čiko nebo pekelnická pohádka S čerty nejsou žerty. Pořádají se tu také různé kulturní a zábavné akce.
Odtud lze hned navázat na příjemnou procházku po hřebenech Klokočských skal.
cestou z hradu na Klokočské skály