Rotštejn

Rotštejn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Rotštejn patří mezi typické skalní hrady Českého ráje.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rotštejn patří mezi typické skalní hrady Českého ráje. Byl postaven v druhé polovině 13.století  šlechtici z rodu Markwarticů. Jeho prvním majitelem byl patrně Vok z Rotštejna. V roce 1413, kdy rod Rotštejnů vymřel, hrad koupil Ondřej Paldra z Vařin. To byl však věrný katolík, zastánce císaře Zikmunda a to se v době husitské „nenosilo“.  A tak v roce 1426 dali o sobě husité vědět, hrad dobyli a vypálili. V roce 1514 se uvádí již jako pustý. Ještě jsou o něm zmínky z období třicetileté války, kdy byl využíván zdejšími obyvateli jako úkryt před vojáky.

  pozůstatky

  Ze skalního hradu se do dnešní doby moc nedochovalo. Byl postaven na skalních blocích, z nichž se některé již zřítily.  Navzájem byly propojené dřevěnými můstky a nástavbami, jak lze usuzovat podle různých výklenků a zářezů ve skalách.

  pozůstatky

  Prohlídku začínáme v jeho dolní části, kde jsou ve skále vytesány skalní světničky. Jsou propojeny malým tunýlkem a přístupné i v době uzavření hradu. Děti to mají za skvělou probíhačku, i když trochu strašidelnou.

  skalní

  skalní místnosti hradu Rotštejn

   

  skalní

  skalní světnička s vchodem do další místnosti


  Poté již vcházíme po dřevěných schůdkách na pískovcové bloky hradu. Zde přispějeme dobrovolným vstupným a po krátkém výkladu od průvodkyně dostáváme zapůjčen na prohlídku průvodce hradem, abychom se zde dobře orientovali a početli si o jednotlivých částech hradu.

  vchod

  Nejdříve přicházíme na dřevěnou plošinku, vzdálenou jen několik desítek metrů od protějšího skalního bloku nazývaného Junák nebo Orlí hnízdo. Uvnitř tohoto Orlího hnízda jsou dochovány tesané místnosti, do nichž byl vstup z vrcholu skály. K němu vedlo spárou ve skále příkré schodiště, jehož stopy jsou viditelné dodnes.

  Orlí

  Z plošinky vidíme skrz skalní oko horní část hradu, ke které se teď přemístíme.

  Skalní

  Postupujeme po dřevěném můstku a přicházíme do zvýšeného přízemí hradního jádra. Tady si prohlížíme přes kovovou mříž hradní studnu o hloubce úctyhodných 25metrů. Na druhé straně je ve skále vytesaná černá kuchyně s mohutným komínem, proraženým do skály.

  hradní

  Ještě před výstupem do nejvyšší části hradu míjíme bylinkovou zahrádku, ale ta v této chvíli ještě spí pod vrstvou sněhu.

  bylinková

  Horní část hradu tvořilo šlechtické obydlí, kde pobýval hradní pán s rodinou. Původní hrázděnou stavbu po požáru v roce 1318 nahradil zděný palác.

  zbytky

  Tato nejvyšší části skalního hradu nyní slouží i jako vyhlídka s nádhernými výhledy do okolní krajiny. V dáli je vidět například rozhledna Dubecko nebo hrad Trosky.

  výhledy

  Atraktivnost místa i pozůstatků hradu sem přilákalo již nejednoho filmaře.  Natáčela se zde například Přijela k nám pouť, Mrkáček Čiko nebo pekelnická pohádka S čerty nejsou žerty. Pořádají se tu také různé kulturní a zábavné akce.

  ohniště

   Odtud lze hned navázat na příjemnou procházku po hřebenech Klokočských skal. 

  cestou

  cestou z hradu na Klokočské skály

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Výlet z Lišný, Železný Brod a okolí

  Výlet z Lišný, Železný Brod a okolí

  Putovaní kolem Železného Brodu

  vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

  vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

  Vyhlídka s nádherným výhledem na hrad Trosky se nachází v Boreckých skalách nedaleko Jičína.

  Příhrazské skály

  Příhrazské skály

  Příhrazské skály jsou ideálním místem pro rodinný výlet. Vede zde několik značených turistických cest, které nás zavedou na ty nejkrásnější místa této lokality.

  hrad Valečov

  hrad Valečov

  Hrad Valečov patří mezi nejkrásnější skalní hrady u nás.

  Janova vyhlídka (Hruboskalsko)

  Janova vyhlídka (Hruboskalsko)

  Z Janovy vyhlídky jsou nádherné výhledy na Hruboskalsko a jeho úžasné skalní město.