Vlhošť

Vlhošť

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Kravaře

Nadmořská výška

614 m n. m.

Popis

Vrch Vlhošť se nachází v CHKO Kokořínsko a spolu se sousedním Malým Vlhoštěm vytvářejí přírodní rezervaci ve které lze spatřit například Sokola stěhovavého, holuba Doupňáka...

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Vlhošť (614m n.m.) se nachází v CHKO Kokořínsko. Spolu se sousedním  Malým Vlhoštěm (440m n.m.) vytvářejí od roku 1998 na ploše 82ha přírodní rezervaci. Ta je podle charakteru složení rozdělena na dvě části. Severní a východní část Vlhoště je tvořena především vyvřelými horninami se suťovými lesy. Naopak Malý Vlhošť a jižní a západní část Vlhoště je charakteristická křemennými pískovci jizerského souvrství.

  vrch

  K Vlhošti přijíždíme od Blíževedel. V Liticích odbočíme na Hvězdu a ještě než vjedeme do této vesničky, u značky slepé ulice odbočíme na malé přírodní parkoviště.   

  odbočka

  Zde se již nacházíme přímo pod Vlhoští. Po zelené dojdeme ke křižovatce turistických cest, k rozcestníku Vlhošťský důl.

  pohled

   Odtud pokračujeme po modré. Jdeme příjemným lesíkem, až přijdeme k velice zajímavému skalnímu průchodu. Je dlouhý několik desítek metrů a podle pravidelných podélných rýh po stranách skal zřejmě uměle vytvořený.

  skalní

  Při východu z tohoto průchodu se ocitneme u rozcestníku Sedlo pod Vlhoštěm. Další úžasné místo s rozsáhlou plochou skal, po kterých můžeme chodit. Všude dokola rostou samé borovice. Ideální odpočinkové a relaxační místo, před náročným výstupem.

  Sedlo
  Sedlo pod Vlhoštěm

   

  Sedlo
  a ještě jeden pohled na Sedlo pod Vlhoštěm

  Zde se napojíme na žlutou značku. Zpočátku jdeme po jemném bílém písku mezi spoustou keřů vřesů. Škoda, že nyní nekvetou, to musí být pak nádhera.

  vřesy

   A začíná stoupání k vrcholu Vlhoště. Cesta nevede po vrstevnicích, jak to obvykle bývá, ale směřuje téměř kolmo vzhůru. Jelikož jsme již dnes absolvovali výstup na nedaleký také strmý vrch Ronov, dává nám to opravdu zabrat.

  stoupání

   K našemu překvapení cesta nevede až na samotný vrchol. Ten je porostlý samými stromy, stejně jako celý vrch.  Pod vrcholem vede cesta pouze po obvodu a díky ní zjišťujeme, že je to hodně rozložitý kopec.

  vrch

  Na jižní straně lze sejít až k okrajům skal, odkud jsou nádherné výhledy do krajiny, hlavně na vrch Ronov se stejnojmennou zříceninou hradu. Na jednom ze stromů si všímáme připevněné cedulky s upozorněním, že zde hnízdí vzácní ptáci a tak je není vhodné na jaře a počátkem léta nějak vyrušovat.

  upozornění

   Což samozřejmě respektujeme a pořizujeme pouze pár snímků z bezpečného místa.

  výhled

  A díky za ty snímky.  Směřujeme totiž k jediné oficiální vyhlídce tohoto vrchu a těšíme se na krásné výhledy. Čeká nás ale docela zklamání. Ze zdejší Skalní vyhlídky bylo dobře vidět možná před několika lety. Nyní stromy dorostly a výhled veškerý žádný. A to jsou stromy holé, bez listí. V létě to bude ještě horší.  

  pohled
  pohled na Skalní vyhlídku
   

  výhled
  nic moc výhled ze Skalní vyhlídky

  Odtud pokračujeme dále po žluté k bývalé myslivně a vracíme se s trošku rozpačitými dojmy. 

  Vlhošť je holt přírodní rezervací  a spíše je určena floře a fauně, než turistům, což je ale nakonec dobře. Jestliže jsou zde ideální podmínky například pro hnízdění Sokola stěhovavého, holuba Doupňáka, pro různé druhy měkkýšů, pavouků nebo květnaté bučiny, lišejníky či vřesy, proč jim neposkytnout alespoň tu část přírody, kterou jsme jako lidé nestačili ještě zničit. Díky těmto chráněným územím budeme mít možnost vídat některé ohrožené druhy ještě za několik desítek let.

  výhled

  A na závěr ještě výhled z jižních skal Vlhoště.

  výhled

  A ještě jeden

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Tisícový kámen

  vrcholová kniha Tisícový kámen

  Tisícový kámen je obrovský pískovcový převis nacházející se uprostřed krásné kokořínské krajiny.

  Skalní brána u Vojtěchova

  Skalní brána u Vojtěchova

  Jednou z mála známých zajímavostí Kokořínska je skalní brána u Vojtěchova.

  Zkamenělý zámek

  Zkamenělý zámek

  Náznaky pozůstatků bývalého skalního hradu nacházející se uprostřed krásné kokořínské krajiny.

  Skalní oblast Bročky

  Skalní oblast Bročky

  Skalní oblast Bročky se nachází na Českolipsku v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

  Tisícový kámen a Krápník

  Tisícový kámen a Krápník

  Tisícový kámen a Krápník jsou obrovské pískovcové převisy, nacházející se uprostřed lesů krásné kokořínské krajiny.