Hrad Rábí

Hrad Rábí

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Horažďovice

Nadmořská výška

480 m n. m.

Popis

Malebnou obec s cca 470 obyvateli zdobí největší zřícenina hradu u nás.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Všem, kdo projíždí po silnicí mezi Horažďovicemi a Sušicí (do obou je to cca 10 km), nemůže uniknout hrad Rabí, střežící cestu ze svého vršku. Zřícenina vypadá snad ještě majestátněji, právě proto, že stavení v podhradí ji jen obklopují, ale ani v nejmenším nezaclánějí majestátu.

  hrad

  Zřícenina má přímo ukázkovou historii. U jejího založení na počátku 13 . století stojí někdo z bavorské šlechty, neboť v té době patřilo uzemí k Bavorsku. Už tehdy tvrz střežila obchodní cestu. Koncem 13. století se toto území zřejmě stalo opět součástí českého státu, tehdy tu seděli páni z Velhartic. Prvními písemně doloženými majiteli (z r. 1380) byli Švihovští z Rýzmberka, jejich rod vlastnil Rabí skoro 200 Iet. Známou osobností rodu je Jan z Rýzmberka, jež byl odpůrcem husitů, pročež ti hrad dvakrát obléhali. A při druhém obležení zde udajně Honza Žižků přišel o své druhé oko (při prvním obléhání Žižka hrad dobyl). Dalším významným ze Švihovských byl pan Púta (počátkem 16. stol.) - nej... králoský sudí a to se pak na Rábí vařila i politika.  v polovine 16 stol. Švihovsští hrad prodali a ten už pak jen chátral. Poslední majitelé Lamberkové hrad prodali za symbolickou částku 1,- Kč horaždovickému Spolku pro zachování památek v okresech pošumavských. Ten zde provedl první záchranné a vyklizovací práce. V roce 1954 přešel hrad do rukou státu a roku 1978 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

  hrad

  Pohled z donjonu na spodní část hradu a podhradí s náměstíčkem

  Hrad Rabí leží na horním toku řeky Otavy v Bavorovské vrchovině v nadmořské výšce kolem 480m. Gotická tvrz prošla postupně řadou úprav a přestaveb, postaven byla i hradní kaple. Když bylo Rábí vybudováno do své konečné podoby a díky svým (i když nedokončeným) hradbám a baštám patřilo k nejpevnějším v Čechách. Nejstarší částí hradu je 26 m (půdorysu cca 13 x 19 m) vysoká obytně-obranná věž (bývala po Karlštejně drouhou nejvyšší), tzv. Donjon, z počátku 14. století, která nyní slouží coby vyhlídková věž a nabízí moc pěkný pohled dolů na nádvoří i po malebné krajině kolem. Hned pod věží je na nádvoří studna, údajně stálo její vyhloubení Švihovské pány více než celý hrad, později byla studna zcela zasypána a dnes není vybrána do původní hloubky. Strážní věž časem pánům nestačila a tak celé generace Švihovských stále přestavovali a přistavovali. Údajně právě přestavby nakonec Švihovské zruinovali natolik, že hrad prodali. Dnes si můžete prohlédnout rabské sklepy - jsou zajímavou ukázkou středověkého stavitelství a jsou ve velmi dobrém stavu. K vidění jsou i dochované místnosti Břeňkova paláce. V zrekonstruované hradní konírně se můžete nechat i oddat.

  hrad


  Pohled z věže na hradby, které nakonec stály majitele celé mění

  hrad

  V tomto místě je přesně vidět, kde nakoncec zůstaly hradby nedokončené

  hrad

  Někde v těcho místech přišel Jan Žižka o své druhé oko

  Prohlídku dvou okruhů, které Vás provedou po Rábí můžete ještě doplnit prohlídku histroických kamnových keramických kachlů, seznámit se s životem včel a včelařstvím a ochutnat včelých darů nebo si zastřílet z kuše, luku či praku u hradní bašty. Kromně pověstí o Žižkovu oku a Tajemné studni má hrad Rabí ještě jednu pověst - a to o čertu: Udajně měl pan Púta opici, kterou jednou když z hradu utekla, považovali poddaní za čerta, proto ji ubili a přinesli panu Půtovi zpět na hrad coby zabitého čerta.

  hrad

  Pohled z donjonu na Břeňkův palác a podhradí

  VÝHLED z donjonu stojí za to - nakouknete do okolí a na Šumavu

  hrad

  a na druhou stranu

  hrad

  a ještě jeden ...

  hrad

  Při pořizování a rozhlížení do kraje se člověku nechce ani moc naklánět, protože na věži je hodně vysoko

  hrad

  Tady jsme na vršku vyhlídkového okruhu ... na vrcholu donjonu


  hrad

  Pohled do vnitřku věže prozradí dírami po trámech, že se sem původně vešlo několik pater

  hrad

  Studna na nádvoří, patří j nejdražšímu zařízení na hradě a dodnes si uchovává tajemství odkud bere vodu

  Hrad Rabí je otevřen od dubna do října denně mimo pondělí, od 9 do 17 hodin, od 12 do 13 hodin počítejte s polední přestávkou. V období letních měsíců července a srpna nabízí velké hradní nádvoří hradu Rabí možnost dalšího vyžití mimo prohlídkový rámec.
  Prohlídková trasa je rozdělena na dva prohlídkové okruhy “Palác” a “Věž”.
  Vstupné na jeden okruh  35,-  / zlevněné 20,-  Vstupné na oba dohromady  60,-  / zl. 35,-

  hrad

  Expozice:
  Hradní interiéry: konírna, sklepení, dochované místnosti 1. parta tzv. Břenkova paláce.I. a II. hraní nádvoří, 26 m vysoká vyhlídková věž "Donjon".
  Výstavy instalované v hradních v hradních interiérech: stálá expozice gotických a renesančních kamnových kachlů v tzv. hodovním sále s replikou gotických kachlových kamen, expozice archeologických nálezů z přelomu 15. a 16. století, model hradu ve vývojových etapách, sezónní výstavy v hradní konírně.

  hrad

  Hradní konírna

  hrad

  Sklepení jsou skutečně rozsáhlá

  hrad

  a stavitelům muselo dát hodně práce než je vytesali

  hrad

  některé stropy zdobí dnes už krápníčky

  hrad

  ve sklepě se může uchovávat cokoli, co třeba ...

  hrad

  ano, ano - jsou to kamené koule zbylé po oblehatelých a ve sklepě se zaručeně nezkazí

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Až opustíte hrad, nezapomeňte se zastavit na nedalekém Židovském hřbitově ze 17.století. Náhrobky yytvořili uměleckou ojedinělost. Málo kde totiž používali vápenec coby matriál, tak jako na tyto barokní židovské náhrobky. Mezi omšelými pomníky dýchá kouzlo a patina, jakoby se tu zastavuje čas. Mimo to, si ma jeden z náhrobků můžete položit kamínek, aby se vám vyplnilo tajné přání. Své kouzlo selského baroka má i náměstíčko před hradem, kde najdete i několik příležitostí k občerstvení a doplnění sil před procházkou po okolí.

  Mapa výletu

  hrad

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vávrova lávka v Chebu

  Vávrova lávka v Chebu

  Vávrova lávka se nachází v severovýchodní části města Chebu a spojuje dva břehy řeky Ohře, na nichž se nacházejí plochy a zařízení pro volnočasové aktivity.

  Jez v Kynšperku nad Ohří

  Jez v Kynšperku nad Ohří

  Nebezpečný jez na řece Ohři v Kynšperku se nachází cca 100 m za krytou lávkou ve směru toku řeky. Jez asi dobře znají vodáci splouvající řeku od Chebu. Jez je nesjízdný s vytvářejícím se nebezpečným válcem ("vracákem").

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří se nachází v historickém centru města na Zámeckém vrchu, poblíž místa dřívějšího hradu. Je jedním z nejstarších v Čechách. V roce 2006 byl zpustlý hřbitov nově zrekonstruován.

  rozhledna Krásenecký vrch

  rozhledna Krásenecký vrch

  Zcela originální rozhledna připomínající svým vzhledem Babylonskou věž.

  Karlovy Vary – kaple sv. Ondřeje

  Karlovy Vary – kaple sv. Ondřeje

  Nad lázeňský centrem Karlových Varů v Ondřejské ulici v blízkosti ulice Na Vyhlídce stojí kaple sv. Ondřeje, jež v minulosti bývala hřbitovním kostelem. Pod ní se rozkládá Mozartův park na místě bývalého hřbitova.