Když do PEKLA, tak na BLEDULE

Když do PEKLA, tak na BLEDULE

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Česká Lípa

Nadmořská výška

300 m n. m.

Popis

Romantické údolí "Pekla" na českolipsku vítá jaro výzdobou z bledulek.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Když do PEKLA tak na BLEDULE
  Romantické údolí "Pekla" na českolipsku vítá jaro vyýdobou z bledulek. Už dva, tři roky jsem se vždy na jaře chystala, že se vyrazím podívat na bledulky, podívat se jak kvetou ve svém přirozeném prostředí. A vždycky mne dohonil nesmlouvavý čas a bylo po bledulkách. Letos se mi to poprvé podařilo stihnou a pokud TO chcete stihnout v plné parádě i vy, máte na to ještě tak příští víkend.

  Bledulkové

  Míst kde rostou Bledule jarní (Leucojum vernum) u nás v přírodě je více. Vlastně "blednivky" známe úplně všichni z našich zahrádek. Jenže vidět kytičky na jejich přirozeném stanovišti a k tomu ještě v ohromujícím množství, to je přeci jen jiný zážitek!! A tak jsem si zajeli do Pekla mezi Zahrádkami a Českou Lípou.

  Bledulkové

  Romantika údolíčka Robečského potoka je bez zeleně stromů  trochu smutně holá

  Údolí Robečského potoka kde se NS Peklo nachází je cca 4km dlouhé. Plocha potoční nivy a sklaních stěn, které celé údolí lemují, má rozlohu 58,98 ha. Leží v nadmořské výšce 247 -303 m a celé údolíčko je chráněným územím. Průjezd údolím na kole je zakázán!!! Poslušný pes může jít celou cestu navolno, u koupálistů a vodomilců doporučuji vodítko.

  Bledulkové

  Chalupa uprostřed údolíčka je krásnou úkázkou lidové architektury

  Bledulkové

  Okno pro svatého, vytesané ve skále, má krásnou římsu z mechu

  Trošku z historie: Počátkem 19. století upravil majitel panství Nový zámek (dnes Zahrádky) hrabě V. K. Kounic okolí svého zámku v romantický krajiný celek, k němuž patřilo i Peklo. V té době byl potok po celém toku splavný a plavba na lodičkách patřila k oblíbeným kratochvílím šlechty.  Za 30.leté války bylo Peklo skrýší  místních před vojáky a za prusko-rakoské války se zde ukrývali muži před verbíři. V roce 1881 hrozila Peklu zkáza ve formě železnice, která se ale naštěstí údolíčku vyhnula a vede přes něj od r. 1898 jen ocelový železniční viaduk (technická památka).

  Bledulkové

  Skály podél cesty...

  Bledulkové

  některé z nich v létě úplně zmizí, až je zakryje listí stromů ...

  Bledulkové

  řada z nich připomíná hlavu zvířete, které vás tajně pozoruje ...

  Bledulkové

  číhá a střeží před návštěvníky tajemnství bledulkového ráje ...

  Dnes je údolí Robečského potoka ve své velké části ukázkou přirozeného nivního luhu, podél něhož můžete projít ze Zahrádek až po Skautské skály u jeho ústí po dřevěných chodníčcích. Na jaře, pokud nemají stromy listy, vaši cestu budou prováze romantické pohledy na skalnaté boky udolí.

  Bledulkové

  Tady chodníček prošel přímo bývalým stromem ...

  Kousek za železničním viaduktem, naleznete na břehu potoka skálu, která má v sobě vytesanou místnost. O kousíček dál projdete mezi roubenkami, které již také pamatují mnohé a dříve než Vás další můstek převede zas zpátky přes náhon a potok, můžete si odskočit na sváču a kafíčko do místního "kiosku" = po kamených  schůdcích vylezete na zahrádku u domku s příjemným posezením. 

  Bledulkové

  Cestička ke kiosku v létě zmizí úplně v křoví ... ale odbočka se hladovému  vyplatí

  U osamělé hájenky ve středu potoka je možno odbočit ke kozí framě, která se nachází hned na hraně nad údolím. 

  Bledulkové

  Hájenka

  Velkou radost všem určitě udělá možnost zvolit si kousíček cesty skalou a prolést sklaní chodbou.  Když odkvetou bledulky a údolí se ukryje do zeleně, stane se útočištěm hnízdících ptáků. Na konci údolí, kde se Robečský potok blíží k Ploučnici, na vás na Skautských skalách čeká, coby perlička nakonec, ještě vyhlídka na místní rybníky a meandrujíc potok a Ploučnici.

  Bledulkové

  Mostek přes potok, usnadní cestu a zlepší výhled ...

  Bledulkové

  Je neuvěřitelné když vám dvojice jdoucí  5m před vámi najednou zmízí ve skále, přesně dle příkazu turistické značky - pokud Vás půjde tunelem víc za sebou užijete si i černočernou tmu ...

  Bledulkové

  Skautské skály s vyhlídkou na vrcholu ...

  Bledulkové

  Bledulkové PEKLO...

  Bledulky, za kterými jsme vlastně přijeli, mne absolutně okozlily. Celé koberce si tu rostou mezi stromy, na svých stanovištích, chráněné okolní bažinatou půdou. A protože bylo pěkné počasí, bylo přirozené, že tu měly plno ctitelů, kteří si je lovili na památku svými fotoaparáty.

  Bledulkové

  Celá trasa výletu je sice téměř rovinatá - ideální pro pěší procházku, ale pro kočárky a odstrkovadla není vhodná. Vede vlastně mezi dvěmi železničními stanicemi. Kola jak už jsem psala do údolíčka nesmějí. Parkovat se nechá na obou koncích udolí a uprostřed na vršku u kozí farmy.

  Bledulkové

  Bledule jarní:
  Vytrvalá cibulkatá rostlina z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae) vysoká 10-30 cm; listy pouze přízemní, trávovité, masité, lesklé; přímá lodyha nese zpravidla jeden (vzácně dva) nící květ (tím se liší od kriticky ohrožené jihomoravské bledule letní, která má 3-7 květů, kvete v květnu a červnu a je dvakrát vyšší), okvětní lístky jsou na rozdíl od příbuzné sněženky všechny stejné, bílé, na špičce se žlutou skvrnou; plod je tobolka. Kvete od února do dubna v lužních lesích a na vlhkých loukách roztroušeně na celém území našeho státu, v podhůří a na horách častěji; na vhodných lokalitách se vyskytuje masově. Je ohrožena úbytkem vhodných lokalit; zvláště chráněný druh - ohrožený. Celá rostlina, nejvíce cibule, je jedovatá, vyvolává slinění, zvracení a průjmy. Často se pěstuje v zahradách jako jedna z nejčasněji kvetoucích okrasných rostlin, vyžaduje vlhko, nejlépe se jí daří v polostínu.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bledulkové

  Pískovcové skály tvoříci bok údolí, tvoří nad chodníčky v mnohých místech převis, jindy zas pod sebou ukrývají studánky ...

  Bledulkové

  Meandrující potok potkává v zatáčce často sám sebe ...

  Bledulkové

  Chodníčky se s přírodou perou o místo někdy hodně natěsno ...

  Bledulkové

  Koník, od místní chalupy,  je nejen krasavec, ale také velký pracant ...

  Bledulkové

  Skála pod mostem skrývá vytesanou místnost ...

  Bledulkové

  Pamatujte, že: Cesta do Pekla, je vždycky přímá ... tudy , prosím, račte vstoupit

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Z Tupadel po stopách Václava Levého

  Z Tupadel po stopách Václava Levého

  Z obce Tupadly po stopách Václava Levého

  Cinibulkova stezka, Mšensko

  Cinibulkova stezka, Mšensko

  Cinibulkova stezka se nachází v nádherné kokořínské krajině u města Mšena..

  Vranovské skály a Juliina vyhlídka

  Vranovské skály a Juliina vyhlídka

  Sklaní věže na boku kopce Ralska vybízí k prozkoumání a výhledu na Mimoň a okolí.

  Vrátenská rozhledna

  Vrátenská rozhledna

  V malebné krajině Kokořínska na samém vrcholu Vrátenské hory se nachází nádherná rozhledna s dalekými výhledy do okolní krajiny.

  kaňon a vodopád potoka Kolné

  kaňon a vodopád potoka Kolné

  Kaňon a vodopád potoka Kolné se nachází v téměř neporušené přírodě nedaleko České Lípy.